Laptop'ları Sürekli Şarjda Kullanmak Batarya Ömrünü Kısaltır mı ?

Kaan Arslan

Kilopat
Yer
Çankaya, Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Laptop'ları sürekli olarak şarj aletine bağlı kullanmak bataryanın ömrünü kısaltmaz. Çünkü bataryanız %100 dolum oranına ulaştığı an, zaten dizüstü bilgisayarınız gerektiği gücü direk olarak adaptörden çeker. Bataryadan değil.

Başka bir konu olan Li-ion, yani lityum iyon pillerde ki kullandığımız hemen hemen tüm elektroniklerde kullanılan pil, şarj ettikce bataryanın performansını yitirmesi söz konusu değil. Bataryanın ömrünü kısaltan, içerdiği kimyasalların zamanla niteliklerini yitirmesinden kaynaklanan bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şarj bittikten sonra fişe takıp, şarj dolunca fişten çekmek olayı eski laptoplarda kullanılan Ni-MH bataryalar için geçerli olup Li-on bataryalar için geçerli değildir. Aksine Li-on bataryaların deşarj edilmesi pek tavsiye edilen bir durum değildir ki şarjsız bırakılması durumunda daha çabuk kapasite kaybı yaşadığı bilinmektedir. Laptopun sıcaklığı batarya ömrünü çok etkiliyor gördüğüm, tecrübe ettiğim kadarıyla. Bu yararlı bilgiyi paylaştığın için teşekkürler. Çünkü deşarj edip tekrar şarj ederek bilgisayarını kullanan çok kişi var.

Kesinlikle öyle ben teşekkür ederim. Bir sürü insan kulaktan dolma bilgiler ile cahilce hareket ediyor. Umarım bu insanların bir kısmına da olsa burada sesimizi duyurabiliriz.

Aklıma hep takılan ve bir türlü şüphelerimi gideremediğim bir meseleydi. Eminim çoğu kişinin de aklına takılan bir soruydu. Yeni bir konu ile üzerinden geçilmesi çok iyi olmuş.

Bilgisayar fişe takılıyken tam performans modunda çalıştırılabilir ve daha yüksek performans alınabilir.
Fişe takılı olmadıgı zaman güç tasarufu için işlemciyle bağdaşık olan ekran kartı devrede olur genellikle ve performansı bilgisayarındaki harici GPU'ya göre çok düşüktür.

batarya olmadan sürekli fişde kalsa bataryayı çıkartsak olur mu? Yada ben şarjda kullanıyordum bataryam bozulmasın fanlarımdan ses yükselmeye başladı çok iyi bir bilgisayar korkuyorum pahalı

Eski bilgisayarlarda pil performansını azaltabilir. Ama yeni bilgisayarların bazılarında pil tam şarj olduktan sonra şarjı kesiyor ve sadece fişten elektrik çekiyor. Bu da pil ömrüne pek etkisi yok. Ama arkadaşların dedikleri gibi prize takılı olması pc performansını bayağı bir etkiler.

Ben okudum ama pek anlamadım :D . İzninizle bir şey soracağım. Dün bir laptop aldık LoL'un patch ine şarj süresi yetmiyor. Ben şarjda patch attırsam olur mu?

Geri
Yukarı