Notebook'u Şarjda Kullanmak Ömrünü Kısaltır mı?

Zaten bilgisayarı kullanmak için öyle 8-10 saatim yok. Üniversiteye hazırlandığım için oyun yok denecek kadar az oynuyorum (En fazla 30 dakika). Genellikle işte youtube'a falan ders dinlemek için giriyorum. Bilgisayar açık kalsa da maksimum 6 saat açıktır. Geceleride zaten şarja takılı bırakıyorum. Gün içinde bir arkadaşın dediği gibi kendine gelsin diye şarjı 40-50'ye düşürüp ardından şarja takılı kullanıyorum.

Sağlam bir kaynağın (enpedi.com) yaptığı araştırmadan çıkardığım özeti paylaşıyorum.

Laptop pilinin ömrünü bitiren iki durum vardır.
1)Döngü sayısı: Pillerin belirli bir şarj deşarj döngü sınırları vardır. (Örneğin 1000 kez gibi, 1 döngü, 1 tam doldurma-boşaltıma denktir) Ne kadar çok döngü tamamlarsanız piliniz ömrünün sonuna o kadar yaklaşacaktır.

2)Zaman: Piller içerisinde kimyasallar barındırır ve kimyasallar zamanla, kullanmakla ve ısı dolayısıyla enerji tutma özelliğini yitirirler. Bu demek oluyor ki pili hiç kullanmasanız dahi pil bir süre sonra özelliğini yitirecektir.

Bu döngü-zaman faktörlerini optimum şekilde ayarlayarak pil ömrünü maksimum seviyede tutabilirsiniz. Bunun için tavsiye edilen kullanım şekli, gerek olmadıkça prize takılı şekilde(döngü oluşmaması için) kullanmaktır. Ve zamanla pilin tembelleşip özelliğini yitirmemesi için de 2-3 günde bir birer kez döngü yaptırmak yerinde olacaktır. Hatta li ion piller sık sık ancak az az şarj olmayı severler. Yüzde 75 civarlarına kadar kullanıp tekrar takmanız daha iyi olacaktır. Böylece hem döngü sayısı minimum sürede tekrar edecek, hem de pilin sık sık kullanılıp diri kalması sağlanacaktır.

Bir diğer önemli faktör de pilde kullanırken performanslı kullanılarak hızlı boşaltmak ve ısınmasına sebep olmaktır. Pilin ömrünün uzun olması isteniyorsa mecbur kalmadıkça pildeyken kesinlikle performans gerektiren ve oyun gibi işlemler yapılmamalı. Isı,
içerisindeki kimyasalları çok çabuk etkiler.

Ve kendi tecrübeme dayanarak, pilinizde herhangi bir problem yoksa pili kalibre etmeye kalkmayın. Pili tamamen bitirmek aşırı zarar veriyor. Mecbur kalmadıkça pili %20 lerin altına düşürmeyin.Zaten windows %5 sınırı koyuyor kendisi.

Geri
Yukarı