Laptopta CPU 94 derece GPU 80 derece normal mi?

O CPU'da sucuk pişer. Normal falan değil.

Laptop işlemcileri 100 derecede bile çalışabilmek için tasarlanmış şeyler Intel de aynı şekilde 105 derece limit diyor o durumda da işlemci kendisini kapatıyor zaten. İşlemci frekans düşürmüyorsa 95 derecede bir sıkıntı yok.

GPU normal CPU sınır veya sınıra yakın gibi diyebilirim. Servise götürün termal bakım ve temizlik yapsınlar faydası olacaktır.

O CPU'da sucuk pişer. Normal felan değil.
Mobil CPU ve GPU'lar en iyi segmentte dahi bu sıcaklıklarda çalışıyor ve bu normal. Bilmediğiniz konuda kesin yargılarda bulunmazsanız konudaki üyeler yanlış bilgilenmiş olmazlar.

Bilgisayarı alalı 1 yıl oldu sıcaklık değerleri biraz fazla geliyor boştayken 45-50 civarı ancak herhangi bir oyun açtığımda CPU 94-93 dereceyi GPU 79-80 dereceyi buluyor. 2 yıl garantisi olduğu için kasayı açıp garantiyi bozmak mantıklı gelmiyor ama sıcaklık değeri fazla olduğu için sürmek gerekir mi? Yardımcı olabilecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

İşlemci sıcaklığı değerleriniz yüksek. Termal macun yenilemenizi ve bilgisayarı temizlemeniz gerek. Aynı zamanda undervolt yapmanızı öneririm.

Eğer işlemci frekans düşürmüyorsa bir sıkıntı yok. Termal ve toz bakımı yapıldıktan sonra bir laptop ısınıyorsa bırakın ısınsın. Isınmasını kafanıza takmayın. Ne zaman performanstan ödün verirse o zaman kafaya takabilirsiniz. Bu genelde başarısız VRM tasarımına sahip anakartlarda olur.

O CPU'da sucuk pişer. Normal felan değil.
Laptoplar için gayet normal sıcaklıklar. Laptop üreticileri son kullanıcılara olabildiğince fazla performans verebilmek bakımından masaüstü bilgisayarlar gibi soğuk değerleri tercih etmek yerine Tjunction sıcaklıklarına yetişene kadar işlemcilerin performanslarını düşürmüyorlar, çünkü doğal olarak laptop'ların soğutucuları masaüstülerin devasa soğutucuları kadar kabiliyetli değil ve işlemcileri masaüstü kadar soğuk değerlerde tutmayı tercih ederlerse oldukça büyük bir miktar performansı masada bırakıyorlar.

Kasayı açarak garantiyi bozmazsınız. Benim önerim eğer bu sıcaklıkları eskisinden çok daha yüksek buluyorsanız alt ya da üst paneli sökerken (hangi laptopa sahip olduğunuza göre soğutucuya erişebilmeniz için üst ya da alt paneli mi sökmeniz gerektiği değişir, ama genelde soğutucu, RAM, SSD, vs. gibi parçalara alt paneli sökerek erişilebilir) hangi vidanın nereye girdiğini ve vidaların uzunluklarını unutmayarak CPU ve GPU'nun üzerindeki termal macunu değiştirmeniz. Güzel bir termal macun alın, ucuzlarını almayın. Tek önerim alt paneli sökerken panelin laptopa tutunduğu plastik elleri (tam ismini unuttum) kırmamaya dikkat edin, ve metal bir açma aparatı kullanmayın çünkü laptopu çizersiniz.

Hocam öncelikle öneriniz için teşekkürler bilgisayarın ilk aylarında işlemci yük altında en fazla 88 oluyordu tavsiyenizi dikkate alacağım teşekkürler.

GPU hadi neyse ama CPU çok sıcak. Soğutucu alın.

Soğutucu kullanıyorum ama kalitesiz eski bir soğutucu daha çok yüksekte durması açısından kullanıyorum soğutucuyu yenileyebilirim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı