Laptopta harici monitör bağlıyken Optimus kapatma ve NVIDIA GPU açma

Umutisik1

Hectopat
Arkadaşlar bu konuyu çok yerde araştırdım ve çözüm yolu bulamadım. Benim gibi bu durumdan müzdarip kullanıcılar illaki vardır.
Mevzu kısaca şu şekilde;
Laptopta NVIDIA Denetim Masası'ndan Optimus açıkken 101FPS alıyorum. Aynı ayarlarda aynı sahnede Optimus kapalıyken, sadece NVIDIA GPU seçiliyken ise 152FPS alıyorum. Bu ayarları laptopuma harici bir monitör bağladığımda hiçbir şekilde değiştiremiyorum. Optimus'da kalıyor. Değiştirmeye izin vermiyor. Yani bu teknoloji keşke cihazımda mevcut olmasaydı diyecek seviyeye geldim.
Harici monitör bağlıyken Optimus'u kapamanın bir yolu var mıdır?
Laptop: HP Omen 16 (WF0022NT)
(RTX4070 & 13700Hx)
Monitör: AOC 24g2spu/BK 165Hz.

Ekran Görüntüsü (3).png

WhatsApp Görsel 2024-01-24 saat 22.35.47_3d176f7b.jpg

WhatsApp Görsel 2024-01-24 saat 22.35.30_ad0f872d.jpg

Cihazınızda mux switch varsa biosdan ayarlayıp,sürekli nvidia gpu ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yolu yoktur, monitör bağlandığınız durumda cihaz portun bağlı olduğu çıkıştan sadece görüntü verir. Monitör bağlı değilken NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX yapılandırması kısmını atın, DGPU'ya bağlı çıkış var mı bakalım.

Bir yolu yoktur, monitör bağlandığınız durumda cihaz portun bağlı olduğu çıkıştan sadece görüntü verir. Monitör bağlı değilken NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX yapılandırması kısmını atın, DGPU'ya bağlı çıkış var mı bakalım.
şu şekilde:

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    218,9 KB · Görüntüleme: 17

Şu an monitör bağlı veya MUX açık muhtemelen iGPU gözükmüyor, çoğu port dGPU üzerinde zaten de gene de Optimus modundayken yollayın hocam.

Şu an monitör bağlı veya MUX açık muhtemelen iGPU gözükmüyor, çoğu port dGPU üzerinde zaten de gene de Optimus modundayken yollayın hocam.
ikisini de monitör bağlı değilken çektim. optimus açıkken bu şekilde. biosdan kapatılabildiğini söylüyor bazıları mümkün müdür acaba ? Bu özelliği zorla dayatmasalarmış iyiymiş :D

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    183,7 KB · Görüntüleme: 16
@Umutisik1 Dediğim gibi monitör bağladığınız durumda portun üzerindeki GPU görüntüyü ileten ana etken hâle geliyor, BIOS'tan vs değiştirilemez yani. Sadece USB-C IGPU'da gözüküyor zaten monitörü ne ile bağlıyorsunuz?

@Umutisik1 Dediğim gibi monitör bağladığınız durumda portun üzerindeki GPU görüntüyü ileten ana etken hâle geliyor, BIOS'tan vs değiştirilemez yani. Sadece USB-C IGPU'da gözüküyor zaten monitörü ne ile bağlıyorsunuz?
hdmi ile bağlıyorum fakat type-c dp ceviriciye geçeceğim. Bana bu işin mantıksız gelen tarafı şu bunu bir özellik olarak satıyolar fakat ben bu özelliğe sahip olmayan bir cihaz alsaydım daha yüksek fps değerlerine sahip olacaktım :D mux switch tercih etmeliydim yada.

HDMI ile bağlıyorum fakat Type-C DP ceviriciye geçeceğim. Bana bu işin mantıksız gelen tarafı şu bunu bir özellik olarak satıyolar fakat ben bu özelliğe sahip olmayan bir cihaz alsaydım daha yüksek FPS değerlerine sahip olacaktım :D MUX Switch tercih etmeliydim ya da.

HDMI portu harici karta bağlı gözüküyor aslında, garip. Type-C to DP ile de deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı