Laptopta SSD ve HDD'yi aynı anda kullanmak

Batuhan Sönmez

Hectopat
Şimdiden cevap verecek herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Benim elimde yaklaşık 7 senelik Lenovo G500 laptop var. 2 sene önce canlandırmak amacı ile kendinde bulunan 2 GB RAM'e destek olsun diye 4 GB RAM aldım. Şu an RAM kısımında sıkıntım yok. Fakat 2 aydır video çekip render aldığım için sabahlıyorum veya alarm kurup render almasını bekliyorum. Bu bekleme sürecide 5-6-7 bazen 8 saati buluyor. Bende bu bekleme sürelerini aşağıya çekmek amacı ile laptop'ıma SSD almayı düşünüyorum. Şu anki bütçem 256 GB SSD'ye yetiyor. Benim Windows+kendi dosyalarım yaklaşık 250 GB. (Bu arada bendeki HDD yaklaşık 456 GB ) bende bu durumda hem kendi HDD mi hem de alacağım SSD'yi aynı anda laptop da kullanmak istiyorum. Hız konusunda SSD'yi alıyorum fakat HDD'yi çıkarırsam ya da SSD'ye atarsam yer sıkıntısı olacak. Lütfen veri ve bilgi kaybı olmadan laptop da SSD ve HDD'yi aynı anda nasıl kullanırım.
Saygılar...

Eğer isterseniz laptopunuzun DVD-RW kısmını söküp basit bir aparat yardımıyla 2.5" Sata3 bir SSD'yi sisteminize ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem HDD hem de SSD kullanmış olacak, bilgileriniz de silinmemiş olacak. İncelemek için: Link1 Link2

Ben bu yöntemi eski laptopumda uygulamıştım, çok daha memnun kalmıştım. Uygulama kısmı basit adımlardan oluşuyor, dilerseniz bu konuda (takma vs.) bilgisayarcıdan da destek alabilirsiniz.
Aparatın linkini de vereyim: Link

Yalnız burada şu ayrımı iyi yapmalısınız. Sizin laptopunuzda takılı olan DVD-RW 9.5mm mi yoksa 12.7 mm mi ? Bunu o kısmı çıkartıp kendiniz ölçerek öğrenebilirsiniz. Genelde sizinkisi gibi eski modellerde 12.7mm oluyor lakin teyit etmenizde fayda var.

Eğer isterseniz laptopunuzun DVD-RW kısmını söküp basit bir aparat yardımıyla 2.5" Sata3 bir SSD'yi sisteminize ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem HDD hem de SSD kullanmış olacak, bilgileriniz de silinmemiş olacak. İncelemek için: Link1 Link2

Ben bu yöntemi eski laptopumda uygulamıştım, çok daha memnun kalmıştım. Uygulama kısmı basit adımlardan oluşuyor, dilerseniz bu konuda (takma vs.) bilgisayarcıdan da destek alabilirsiniz.

Yalnız burada şu ayrımı iyi yapmalısınız. Sizin laptopunuzda takılı olan DVD-RW 9.5mm mi yoksa 12.7 mm mi ? Bunu o kısmı çıkartıp kendiniz ölçerek öğrenebilirsiniz. Genelde sizinkisi gibi eski modellerde 12.7mm oluyor lakin teyit etmenizde fayda var.

O dediğiniz Caddy aparatı internette gördüm. Ve bu aparata SSD Takamk yerine eski HDD takmanız daha mantıklı diye bir yazı gördüm. Çünkü o aparat genelde HDD için kullanılıyormuş. Onu almak istiyorum. Sökme birleştirme işlemlerini evde hallederim diye düşünüyorum. Fakat size bir sorum daha olacak. Ben bu aparata kendi HDD mi taktım Normal slota da aldığım SDD yi taktım diyelim. Her şey sorunuz. Ben windowsumu HDD den SDD ye hiçbir kayıp olmadan aktarabilirmiyim ? Tüm herşey aynı kalacak şekilde.
Büyük ihtimalle iki sata girişi yoktur. Fakat cd girişi varsa cd girişini söküp aparat ile oraya hdd başlayabilirsin.
Çok sağolun öyle deniyeceğim. Laptop SSD alırken yazma okuma aldanmayın demişti Recep Hocam bir ara. Fİyat performans olarak 240 Gb SSD öneriniz var mı ?

Son düzenleme:
O dediğiniz Caddy aparatı internette gördüm. Ve bu aparata SSD Takamk yerine eski HDD takmanız daha mantıklı diye bir yazı gördüm. Çünkü o aparat genelde HDD için kullanılıyormuş. Onu almak istiyorum. Sökme birleştirme işlemlerini evde hallederim diye düşünüyorum. Fakat size bir sorum daha olacak. Ben bu aparata kendi HDD mi taktım Normal slota da aldığım SDD yi taktım diyelim. Her şey sorunuz. Ben windowsumu HDD den SDD ye hiçbir kayıp olmadan aktarabilirmiyim ? Tüm herşey aynı kalacak şekilde.

Tabi ki. Bunun için Technopat Youtube kanalında paylaşılan şu videoyu izleyebilirsiniz: Windows'u SSD'ye Taşıma - Disk Klonlama

Hocam şu fotoğrafta ölçtümde bir bakarmısınız. Evde tek bu cetvel vardı.

Dosya Ekleri

• 5CEDA112-996B-4DAA-AFB9-1A528C6F495D.jpeg
    5CEDA112-996B-4DAA-AFB9-1A528C6F495D.jpeg
    1,5 MB · Görüntüleme: 39
  • 6C149674-65A1-4B2C-A9F8-C67C155E2527.jpeg
    6C149674-65A1-4B2C-A9F8-C67C155E2527.jpeg
    1,4 MB · Görüntüleme: 39

Yeni konular

Geri
Yukarı