Laptopu alt kapağı açık kullanmak zarar verir mi?

Sparkyy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarım çok ısınıyor. Şu an Opera açık ve 7 sekme var sadece 1 tanesi aktif diğerleri dondurulmuş vaziyette ve sıcaklık 65 ila 78 arasında maksimum 97 gördü. Opera performans kaybı yaratmasın diye öyle bir sistem yapmış. Benim de aklıma bir fikir geldi. Laptopun altına uygun bir plastik kap kestirip alt kapağını sökerek kullanmayı planladım. O kestireceğim plastik haznenin de etrafına delikler açarak sıcak havanın çıkmasını sağlamayı düşündüm. Bunun bir zararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bilgisayarım çok ısınıyor. Şu an Opera açık ve 7 sekme var sadece 1 tanesi aktif diğerleri dondurulmuş vaziyette ve sıcaklık 65 ila 78 arasında maksimum 97 gördü. Opera performans kaybı yaratmasın diye öyle bir sistem yapmış. Benim de aklıma bir fikir geldi. Laptopun altına uygun bir plastik kap kestirip alt kapağını sökerek kullanmayı planladım. O kestireceğim plastik haznenin de etrafına delikler açarak sıcak havanın çıkmasını sağlamayı düşündüm. Bunun bir zararı olur mu?

Çabuk kirlenir, onun yerine bir soğutucu almayı deneyebilirsiniz.

Açmanızı pek tavsiye etmem. Ben önceden eski bir laptopta yapmıştım.

Ama illa açmam gerekiyor diyorsanız ince elekli bir tel vs alıp alt kapağın olduğu yere uydurabilirsiniz. Bir nebze de olsa gelen tozu azaltır ama düşüreceği sıcaklık bu kadar uğraşa değer mi tartışılır.

Çoğu kişi fayda etmez diyor.

Laptop kullanan arkadaşım bayağı serin demişti bilmiyorum araştırarak iyi bir soğutucu alırsanız emin olun yapacağınız işlemden daha sağlıklı ve serin olur. Ayrıca 2017 zamanında arkadaşım masa vantilatörü kullanarak serinletiyordu hayli hayli soğutucu fark yaratır.

Açmanızı pek tavsiye etmem. Ben önceden eski bir laptopta yapmıştım.

Ama illa açmam gerekiyor diyorsanız ince elekli bir tel vs alıp alt kapağın olduğu yere uydurabilirsiniz. Bir nebze de olsa gelen tozu azaltır ama düşüreceği sıcaklık bu kadar uğraşa değer mi tartışılır.
Hocam o bahsettiğim hazneye sabitleyip açtığım deliklere de tül perde parçası gibi bir şey yapıştırmayı düşünüyordum.
Laptop kullanan arkadaşım bayağı serin demişti bilmiyorum araştırarak iyi bir soğutucu alırsanız emin olun yapacağınız işlemden daha sağlıklı ve serin olur. Ayrıca 2017 zamanında arkadaşım masa vantilatörü kullanarak serinletiyordu hayli hayli soğutucu fark yaratır.
Hocam vakumlu soğutucudan bahsetmiyorsunuzdur umarım çünkü bilgisayarı tasarlayan arkadaşlar bilgisayarın sıcak hava çıkışını ekranla klavyenin birleştiği yere koymuşlar o yüzden vakumlu soğutucuların ağzı girmez oraya.

Hocam macun değişimi ve bakım mayıs ayı gibi yapıldı ama bilgisayarcı tarafından. Yakın zamanda bilgisayarı değiştirme gibi bir lüksüm olmadığı için açmaya korkuyorum. Ama bu hafta kendim macun değişimini yapmaya karar verdim.

Bu sıcaklıklar mayıs'tan sonra olduysa macun uygulamayı veya temizliği yanlış yapmış. Kasayla falan alakası yok gereksiz yüksek sıcaklıklarınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı