Laptop'u prize takılı kullanmak zararlı mı?

Griff0

Centipat
Selamlar. Yeni bir laptop aldım. Oyun oynadığım için Laptop'u sürekli prize takılı kullanıyorum. Batarya ömrü azalıyormuş. Doğru mu? Doğruysa nasıl engelleyebilirim?

Not: Bilgisayarı pilde kullanırken FPS kısıtlanıyor.

Zararlı falan değil arkadaşlar nereden çıkarıyorsunuz. Telefon gibi değil ki laptoplar. Telefonda şarjda takılıyken kullanmak çok zararlıdır çünkü telefon enerjiyi pilden alırken bir yandan da pil şarj olur. Yani aynı anda batarya hem kullanılır hem doldurulur. Batarya ömrünü mahveder.
Lakin laptop da durum farklı çünkü şarja takılı laptopda parçalar enerjiyi bataryadan değil direkt şarj kablosundan alır. Batarya dolduktan sonra bir daha bataryayla ilgisi olmaz laptopun. Bu durumda bataryanın ömrümü uzatır bildiğiniz gibi elektronik aletler ne kadar az kullanılırsa ömürleri o kadar uzun olur.

Benim dizüstü bilgisayarımda batarya bilgisayarın içine gömülü, istesem de çıkaramıyorum. Hep prize bağlı kullanıyorum. Zararlı olmadığını düşünüyorum eğer olsaydı içine gömülü yapmazlardı düşüncesindeyim.

Zararlı falan değil arkadaşlar nereden çıkarıyorsunuz. Telefon gibi değil ki laptoplar. Telefonda şarjda takılıyken kullanmak çok zararlıdır çünkü telefon enerjiyi pilden alırken bir yandan da pil şarj olur. Yani aynı anda batarya hem kullanılır hem doldurulur. Batarya ömrünü mahveder.
Lakin laptop da durum farklı çünkü şarja takılı laptopda parçalar enerjiyi bataryadan değil direkt şarj kablosundan alır. Batarya dolduktan sonra bir daha bataryayla ilgisi olmaz laptopun. Bu durumda bataryanın ömrümü uzatır bildiğiniz gibi elektronik aletler ne kadar az kullanılırsa ömürleri o kadar uzun olur.
Ben 2 laptopumun bataryasını da prize takılı kullanmaktan öldürdüm çalışmaz hale geldiler ben de kaldırıp attım mecburen prizle kullanıyorum. O yüzden mümkünse prizde kullanmayın.

Zararı yok. Aksine faydalı. Çok fazla şarj ve deşarj olan batarya ömrünü çabuk doldurur. Siz bu sayede bataryayı sürekli dolu olarak kullanacağınızdan bataryanızın ömrü uzayacaktır.

Lakin laptop da durum farklı çünkü şarja takılı laptopta parçalar enerjiyi bataryadan değil direkt şarj kablosundan alır. Batarya dolduktan sonra bir daha bataryayla ilgisi olmaz laptopun. Bu durumda bataryanın ömrümü uzatır bildiğiniz gibi elektronik aletler ne kadar az kullanılırsa ömürleri o kadar uzun olur.

Arkadaşın dediği gibi önceki sahip olduğum Laptop'u hep prizde kullanırdım ve bir zaman sonra bataryası tükenmişti.
Selamlar. Yeni bir laptop aldım. Oyun oynadığım için Laptop'u sürekli prize takılı kullanıyorum. Batarya ömrü azalıyormuş. Doğru mu? Doğruysa nasıl engelleyebilirim?

Not: Bilgisayarı pilde kullanırken FPS kısıtlanıyor.

Çözüm olarak oyun oynarken bataryayı çıkarırsanız sıkıntı kalmaz.

Zararı yok. Aksine faydalı. Çok fazla şarj ve deşarj olan batarya ömrünü çabuk doldurur. Siz bu sayede bataryayı sürekli dolu olarak kullanacağınızdan bataryanızın ömrü uzayacaktır.
Ama şöyle bir sıkıntı var. Adaptöre takılıyken pil şarj olur. O yüzden de bataryahem şarj hem de deşarjı aynı anda yaşar. Yani ömrünü kat kat daha hızlı doldurur halk arasında prizde telefon kullanmayın batarya patlar dedikleri olaydır bu.

Ama şöyle bir sıkıntı var. Adaptöre takılıyken pil şarj olur. O yüzden de bataryahem şarj hem de deşarjı aynı anda yaşar. Yani ömrünü kat kat daha hızlı doldurur halk arasında prizde telefon kullanmayın batarya patlar dedikleri olaydır bu.
Yanlış bilgi veriyorsunuz. Telefonla laptop aynı değil. Laptop sarja takılıyken enerjiyi prizden alır bataryadan değil.

Hayır. Laptoplar ile mobil cihazların şarj ve deşarjı farklıdır. Telefon bataryası full dolduğunda elektrik almayı kesmez ama laptop bataryası keser.

Geri
Yukarı