Laptopu şarja takınca işlemci frekansı düşüyor

Tolga Öztürk

Centipat
Öncelikle selamlar, ASUS X555YI marka laptop kullanıyorum ve sorunum şu, laptopumu şarja taktığımda işlemcimin GHz'i düşüyor 0.99 sabitleniyor ve oyunlarda düşük performans alıyorum, bu durum önceden tam tersiydi ve nasıl oldu, neden oldu hiç bilmiyorum. Denediğim yolları yazıyorum.
  • Güç seçeneklerinden yüksek performansa alıp işlemci güç yönetimim prizde de pilde de %100 yaptım.
  • Format attım.
  • Throttlestop diye bir program önerdiler, işlemcim desteklemiyor.
  • Overclock denedim, yine olmadı.
Bunları yaptım şu ana kadar, yararlı olmadılar, başka seçenekler varsa yardım edebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci AMD ise Throttlestop desteklemez.
Sistemi yeniden başlatıp kontrol et.
Olmaz ise; şarja takınca kabloyu çıkarıp tekrar takıp kontrol et.
Denedim maalesef olmadı
Kabloyu çıkarttığımda i.hızım 2.60-3 filan oluyor tekrar taktığımda anlam veremediğim bir şekilde 0.99 sabitleniyor ve hiç oynamıyor. bu sırada güç seçenekleri sürekli olarak Yüksek performansta

Son düzenleme:
Şimdi sorun profilden kaynaklı. Ancak bunu daha önce oc filan için denediğin yazılımlardan kaynaklanmış yüksek ihtimal. Format sonrası güç profillerini ellemediysen ve hala aynı durum oluyorsa dediğimden kaynaklı. Ancak format sonrası bu dediklerini yapıp bu sorunu yaşadıysan Güç profillerini varsayılana çekip dengeli modu seçin. VBIOS güncellemeye çalıştıysan eski dosyan ile tekrar güncellemeye çalışın.
İntel GPU kontrol panelinden de benzer profiller oluşturulabiliyor oraları karıştırdıysan bir kontrol edebilirsin pilde ve şarjda ayarı var hangi kısımda ne performans vereceği ile ilgili bazı cihazlarda bu ayar yapılabiliyor.

(Laptop modelini doğru yazdıysan)
BIOS sürümün 703 değilse bununla da güncelleyip BIOS default edip kontrol edebilirsin:

Şimdi sorun profilden kaynaklı. Ancak bunu daha önce oc filan için denediğin yazılımlardan kaynaklanmış yüksek ihtimal. Format sonrası güç profillerini ellemediysen ve hala aynı durum oluyorsa dediğimden kaynaklı. Ancak format sonrası bu dediklerini yapıp bu sorunu yaşadıysan Güç profillerini varsayılana çekip dengeli modu seçin. VBIOS güncellemeye çalıştıysan eski dosyan ile tekrar güncellemeye çalışın.
İntel GPU kontrol panelinden de benzer profiller oluşturulabiliyor oraları karıştırdıysan bir kontrol edebilirsin pilde ve şarjda ayarı var hangi kısımda ne performans vereceği ile ilgili bazı cihazlarda bu ayar yapılabiliyor.

(Laptop modelini doğru yazdıysan)
BIOS sürümün 703 değilse bununla da güncelleyip BIOS default edip kontrol edebilirsin:
BIOS'U güncelledim ve işlemci hızına baktığımda sonunda oldu dedim çünkü laptop şarjda olduğu halde işlemci hızı 2.70 falandı ve sabit değildi sonra şarjdan çıkartıp tekrar taktığımda 0.99 a sabitlendi :(

Son düzenleme:
BIOS ayarlarını menüleri resimleyip atın bir bakalım.
Buyrun
88da1551-5df3-46e6-b9a3-089608d4b7ff.jpg
0ecf1840-9501-4317-be74-0663627fdf00.jpg
5206adc6-d5ff-44a2-9eb4-747b7a5eb2b9.jpg
0768666c-a6f6-4023-8e03-2c9d562a37e1.jpg
47564e53-ea0b-4fab-9661-24210cf8d47d.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı