Laptopu şarja takınca işlemci frekansı düşüyor

Tolga Öztürk

Centipat
Öncelikle selamlar, ASUS X555YI marka laptop kullanıyorum ve sorunum şu, laptopumu şarja taktığımda işlemcimin GHz'i düşüyor 0.99 sabitleniyor ve oyunlarda düşük performans alıyorum, bu durum önceden tam tersiydi ve nasıl oldu, neden oldu hiç bilmiyorum. Denediğim yolları yazıyorum.
  • Güç seçeneklerinden yüksek performansa alıp işlemci güç yönetimim prizde de pilde de %100 yaptım.
  • Format attım.
  • Throttlestop diye bir program önerdiler, işlemcim desteklemiyor.
  • Overclock denedim, yine olmadı.
Bunları yaptım şu ana kadar, yararlı olmadılar, başka seçenekler varsa yardım edebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak bataryan ömrünü neredeyse yarılamış. Şarja takılı raporu çıkarman gerekirdi bu arada. Diğer diyeceklerim istemediğimiz yazılımlar kullanmışsınız. Format attım demişsin ancak format sonrası bunları yaparsan formatın bir anlamı kalmıyor. Sürücü bulucu IOBIT araçları, CPU OC araçları vb. bir sürü önermediğimiz yazılım kullanmışsın.
Tekrar format atın yardımımı almak istiyorsanız.

İlk olarak bataryan ömrünü neredeyse yarılamış. Şarja takılı raporu çıkarman gerekirdi bu arada. Diğer diyeceklerim istemediğimiz yazılımlar kullanmışsınız. Format attım demişsin ancak format sonrası bunları yaparsan formatın bir anlamı kalmıyor. Sürücü bulucu IOBIT araçları, CPU OC araçları vb. bir sürü önermediğimiz yazılım kullanmışsın.
Tekrar format atın yardımımı almak istiyorsanız.
Pekala tekrardan format atacağım fakat sizin önerinizi almak istiyorum internette bir çok yöntem var hangisini yapmalıyım

Yapman gereken format atınca öncelikle Windows güncellemeleri yapın. Sonra ekran kartı ve Chipset sürücüleri üreticin(AMD, Intel ve Nvidia) güncellemen yeterli. Touchpad gibi sürücülere ihtiyacın varsa bilgisayarın üreticisinden kurabilirsin gereği varsa. Sakın sürücü güncelleme programları kullanmayın.(DriverPack..gibi.)

Konuyu hortlatmış olacağım ama soruna çözüm bulundu mu? Bende ki sorun da pil de iken tam performans hiçbir sıkıntı yok laptop şarja takınca yüzde 60'a kadar işlemci 0.4 GHz sabitleniyor kalıyor ne zaman ki yüzde 60'a geliyor sonra tam performans çalışıyor.

Bende de aynı sorun 2023 Nisan ayında başlamıştı 1 ay sonra ortadan kayboldu bir anda. 2023 Haziran ayında tekrardan aynı sorun başladı. Laptopu her şarja taktığımda "düşük güçlü güç kaynağı algılandı" uyarısı veriyor. Bilgisayarcıya götürdüğümde aynı marka ve model başka bir AC adaptör denedik aynı sorun tekrar verdi. Laptop pildeyken 2 ila 3GHz arasında çalışıyor ama ne zaman şarja taksam CPU hızı Max 2,3 GHz'min 0.78 GHz değerlerinde oluyor.(HP Pavilion 15, laptopu 2019 Haziran'da almıştım 2022 Ağustos ayında bataryasını değiştirmiştim acaba bataryadan mı kaynaklı, batarya durumunu ek olarak bırakıyorum.)
111246d2-9a4b-4a5f-bbb6-f4d0be7c027f.jpg

Dosya Ekleri

• 111246d2-9a4b-4a5f-bbb6-f4d0be7c027f.jpg
    264,5 KB · Görüntüleme: 12
  • 111246d2-9a4b-4a5f-bbb6-f4d0be7c027f.jpg
    264,5 KB · Görüntüleme: 13

Yeni konular

Geri
Yukarı