Laptopu sürekli şarjda kullanmak zararlı mı?

Günlük kullanım-oyun > bunlar oyun laptoplarına göre daha uzun süre şarjda kalır. Genelde ekran kartları vardır ama oyun laptoplarına göre daha zayıftırlar.

Bu amaçla aldım. GeForce MX330 ekran kartım var. Pek iyi değil fakat bütçem buna yetti. Acil alma durumum oldu.
Peki şarj olana kadar kullanmamda sakınca var mıdır?

Bu amaçla aldım. GeForce MX330 ekran kartım var. Pek iyi değil fakat bütçem buna yetti. Acil alma durumum oldu.
Peki şarj olana kadar kullanmamda sakınca var mıdır?

Tamam dostum bunların geneli böyle dayanır 4-8 saat pil ömrü olur(fiyatına göre ). Ürünün sayfasında belirtilen pil ömürleri genelde parlaklığı düşük ve düşük güç tüketiminde ölçümlenen değerler olur. Bir sıkıntı olmaz bir yandan şarj olurken bir yandan kullanabilirsin.

Kullanım kılavuzunda buldum bu bilgiyi.
Pil %100 kapasiteye ulaştığında pili şarj etmeyi durdurun; tam şarj olmuş bir pili uzun süre düzenli veya sık şarj etmek pilin deforme olmasına veya hasar görmesine sebep olabilir. Pil seviyesi %70 kapasitenin altına düştüğünde aygıtınızı yeniden şarj etmenizi öneririz.

Pil ömrü sana 10 saat derler ama herhalde içine MS-DOS kurup öyle pil ömrü elde ediyorlar. Ona çok takılma.

Çok basit bir şey söyleyeceğim, onu uygula. Sınır değerleri kendine göre uyarlayabilirsin, çok da önemli değil.

Performanslı kullanımda prizde kullan. Onun dışında %90-20 arası sınırlara göre tak veya çıkar.

Arkadaşlar ben laptopumu sürekli şarjda kullansam birsorun olur mu yani Full prizde olsa bilgisayarda FPS düşüşü kasma gibi sorunlar yaratır mı yoksa sadece batarya mı yıpranır?

Sürekli şarjda kullanmak laptop pilini öldürüyor arkadaşlar dijital ve elektronik bir kontrol, yönlendirme sistemi yoksa. Bugün acı bir şekilde öğrenmiş durumdayım.

Son düzenleme:
Asus laptop'larda sürekli şarjda kullanımlarda pilin sağlığını uzatan "ASUS Battery Health Charging" uygulaması var. Pil seviyesini devamlı %60 ya da %80'de tutarak pilin zarar görmesini engelliyor. Sizin laptop nedir bilmiyorum ama bir bakabilirsin.
Hocam, bu uygulamadan bir az bahsede bilir misiniz? Yani pil seviyesi sadece %60-dan aşağıya düştüğünde mi şarj oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı