Laptopu sürekli şarjda kullanmak zararlı mı?

Snorem

Picopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Mafia
Eskiden hep şarjı bitirip takardım. Sonra bir kaç arkadaş uyardı. Sürekli şarjda kullan yoksa batarya ömrü azalır dediler. Ben de 1 yıldır şarjda takılı kullanıyorum. Böyle yapmak sağlıklı mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bataryayı sürekli şarj/deşarj yapmak veya sürekli %100 dolulukta bekletmek ömrünü kısaltır.
Bataryanın şarj oranını %60 gibi seviyelerde limitleyip (günümüzdeki çoğu laptop bu özelliğe sahip) sürekli şarjda kullanırsanız o zaman bataryanız uzun süreler sonunda bile ilk günkü gibi kalır.

Gücü batarya yerine prizden alıyor dediler. Doğru mu?

Bataryayı çıkarıp direkt olarak laptopa güç vermediğiniz sürece o akım her türlü bataryadan geçecektir. Zaten bu olayı bizzat kendim yaşadım. Eski HP laptopum normalde 3-4 saat arası bir batarya süresine sahipti ama sonradan hep şarjda kullanmaya başladım. Yaklaşık olarak 1.5 yıl sonunda laptopun batarya ömrü 1 saat ile 45 dakika arasına düştü.

Bataryayı sürekli şarj/deşarj yapmak veya sürekli %100 dolulukta bekletmek ömrünü kısaltır.
Bataryanın şarj oranını %60 gibi seviyelerde limitleyip (günümüzdeki çoğu laptop bu özelliğe sahip) sürekli şarjda kullanırsanız o zaman bataryanız uzun süreler sonunda bile ilk günkü gibi kalır.
Nasıl limitliyoruz peki?

10 yıldır laptop kullanırım ve şarjdan hiç çıkarmam performans düşüşü olduğu için. Sadece batarya ölüyor galiba ama benim şarj baya iyi gidiyor yine. Ama bir dahaki laptop alışımda sürekli şarjda kullanmayacağım sizde yapmayın tavsiye etmem pek. Ama ısınma tarzı olaylar bence laptopa göre değişir öyle bir durum görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı