Laptopu sürekli şarjda mı kullanmalıyım?

crowscythe

Decapat
Oyun oynarken veya yüksek performans gerektiren işlemler yaparken şarjda kullanılması gerektiğini biliyorum. Ancak günlük kullanım sırasında da mı şarjda kullanmalıyım? Teşekkürler şimdiden.

Not: Gaming laptop kullanıyorum, belirtmeyi unutmuşum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı Gaming laptop uygulamalarında cihaz şarjda iken belli bir şarj yüzdesinden sonra otomatik duruyor. (misal ben Acer Nitro 5 kullanıyorum pil yüzdesi %80'i geçmiyor.) Bu özellik var ise aktif etmeniz yararınıza olur.

Aksine pilde kullanmanız pil ömrüne daha zararlı. Doldur boşalt yapmak pil ömrünü kısaltır, ASUS kullanıyordun galiba control Center'dan şarjı belirli bir yüzdeye limitleyip şarjda kullanabilirsin.

Bence en sağlıklısı pilinizi %50 civarına getirince çıkartıp kenara koymak (eğer pil gömülü değilse), mobil şekilde kullanacağınız zaman tekrar takarsınız. Bilgisayarın sıcaklığı bataryaya da gidince pil ömrü azalacaktır ve heleki bu %100'deyken olursa daha da ömrü azalır.

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Marques abimin dediği gibi pile en çok zarar veren şey ısı. Diğeride uzun süre uç yüzdelerde (%0-%100) durmak, bu yüzden yeni Li-ion pil kullanan bir cihaz aldığınızda genelde %50 civarında gelirler.

Yanlışlarım varsa lütfen düzeltin 😊

Geri
Yukarı