Laptopun fanı garip sesler çıkartıyor

Atlas0

Hectopat
Daha fazla  
Yukarıda yazan gibi dizüstümün fanı çok garip sesler çıkarıyor. Bir tek bununla kalsa bir şey demeyeceğim ama Windows'ta 8-9 kat yavaşladı zaten yavaştı artık ölüm gibi. Bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka plan işlemlerini kontrol ettiniz mi?

@Atlas0 İçini açabilirsen güzelce temizle fanı, ve fan göbeğini wd-40 yada ona benzer bir yağlayıcı ile yağlamaya bak.

Eski Hp laptop fanında aynı ses sorunu başlamıştı, sanki biyerlere sürtünüyor gibi sesler çıkıyordu. Bende yeni fan aldım doğal olarak yan sanayi fandı ve berbattı, mecburen orjinal fanı düzeltmeye yoğunlaştım ve göbeği yağlayınca ses tamamen kesildi.

Yalnız göbeği yağladıktan sonra fazla yağı fanı döndürerek tahliye etmeye çalış.

Evet görev yöneticisinden baktım her şey olması gerektiği değerlerde.
Bu fan sesi olayı ve yavaşlık olayı olduğundan kontrol edin. Bana bir işlem arada sistemi fazla kullanıyor gibi geldi.

@Atlas0 İçini açabilirsen güzelce temizle fanı, ve fan göbeğini wd-40 yada ona benzer bir yağlayıcı ile yağlamaya bak.

Eski Hp laptop fanında aynı ses sorunu başlamıştı, yeni fan aldım doğal olarak yan sanayi fandı ve berbattı, bende mecburen orjinal fanı düzeltmeye yoğunlaştım ve göbeği yağlayınca ses tamamen kesildi.

Yalnız göbeği yağladıktan sonra fazla yağı fanı döndürerek tahliye etmeye çalış.
İçini açmaktan korkuyorum bozup toplayamam diye.
Bu fan sesi olayı ve yavaşlık olayı olduğundan kontrol edin. Bana bir işlem arada sistemi fazla kullanıyor gibi geldi.
Dediğim gibi her şey normal değerlerinde benim dizüstüme göre tek bana şüpheli gelen değer disk değeri.

Dediğim gibi her şey normal değerlerinde benim dizüstüme göre tek bana şüpheli gelen değer disk değeri.
Windows 10 ve 11'de diski sık sık sömüren hizmetler mevcut. Disk kullanımları normal oluyor genelde. Fakat kullanımı hangi işlemin yaptığı da önemli.

@Atlas0 Ses bir yere sürtme sesi gibi mi? Kaç yıllık laptop ve markası nedir?
Evet bir yere sürtme seis gibi. Laptopun 6-7 yılı var diye hatırlıyorum ve markası Asus X55U.
Windows 10 ve 11'de diski sık sık sömüren hizmetler mevcut. Disk kullanımları normal oluyor genelde. Fakat kullanımı hangi işlemin yaptığı da önemli.
O değerlerde normale döndü. Az önce "System" ve Windows Sorun Raprolama gibi bir şey diski sömrüyüordu diye hatırlıyorum.

@Atlas0 Tamam sorun net o zaman, fan göbeğinin temizlenip yağlanması gerekiyor. Öncelikle tanıdığın bir bilgisayar tamircisine yaptırmanı tavsiye ederim, rasgele bir yere asla bırakma. Yada az çok elektroniğe eli yatkın bir arkadaşında bu işi rahatça halledebilir.

Geri
Yukarı