Lastik ebadı değiştirme

@liveforspeed @Onatygt @FurkannC Aile aracı olarak kullanıyoruz. Aslında konfor olarak çok iyi orijinal lastikleriyle yol tutuşu da tatmin ediyor. Zaten çok yüksek hızlara çıkılmıyor aracın modeline göre. Lastik ebatları öyle hafife alınacak bir modifiye değilmiş araştırdıklarıma göre. Çünkü yolun temas halinde olan tek bağlantısı lastiklermiş. Bu değerler aslında gerekli araştırmalar fiziksel hesaplamalar sonucu belirleniyor.

Araç lastik ölçüleri neye göre belirlenir?​

• Aracın yakıt tipi (dizel, benzinli)
  • Motor hacmi
  • Motor gücü ve torku
  • Şasi - karoseri yapısı
  • Aracın sınıfı (A, B, C, E gibi segmentler)
  • Araç konsepti
  • Araç kullanım amacı
  • Sürücünün araçtan beklentileri
Hafife alınamaz hocam ben de hemen 205 45 16 gibi garip bir ebad alt takıma zarar verir diye konuya ondan daldım zaten. :)
Yanaktaki kalınlaşma telafi edilebilir seviyededir ve 1.6 16v motorlarda ki lastik ölçüsünün bu olması lazım. Sadece tekerin yere uyguladığı torkta ufak bir düşme olur ama haricinde başka bir değişiklik olmaz.
Üst mesajlarda klavuzu attım hocam 2000 yılının klavuzu, 1.4 ve 1.6'nın tüm verileri mevcut şanzıman oranları dahi yazıyor.

Arada çok büyük bir fark yok kaybedeceğiniz en büyük şey konfor, araç biraz sertleşecek fakat direksiyon çok daha tepkili olacak yanaklar inceldiği için, yolu daha çok hissedeceksiniz. Ama bunun yanında çok daha dikkatli kullanmanız gerekecek çukurlarda falan. Mahallede oturuyor ve kaldırıma park ediyorsanız artık edemeyeceksiniz. Yakıt sarfiyatı ne kadar fark eder bilmiyorum ben aracımda 1 numara büyütmüştüm ve 205'ten 225'e çıkarmıştım 15 lt şehir içi yakıyordum 15 litre yakmaya devam ettim :D fren mesafasi gibi konular için çok daha alakasız değişiklikler yol tutuşunu etkileyecektir diye düşünüyorum. Çünkü birçok araba aynı donanım ile 2 bazen 3 farklı jant ebatı ile satışa sunuluyor yıllardır 15-16-17 gibi. Benim aracımın fabrikasyon jantı 16 idi fakat kitapçığında 15-16 için lastik ölçü ve basınç değerleri vardı. Ben 17 takmıştım.

Muayeneden geçmeme durumu olmaz jantınız kırık çatlak olmadığı diş derinliğiniz yeterli olduğu sürece.

Geri
Yukarı