League of Legends 240 Hz kullanırken takılma problemi

Kuntay Yılmaz

Kilopat
Daha fazla  
Beyler geçenlerde Ryzen 7 3700X, RTX 2080 bulunan bir sistem topladım ve şu anda 240 Hz monitörümü elime ulaştı ve HDMI üzerinden bağlıyorum. NVIDIA 3D ayarlarının hepsini yüksek performansa göre ayarladım. CS:GO'da ortalama 400 FPS alıp 380 FPS'in altına düşmüyor bu yüzden rahat bir şekilde kullanabiliyorum 240 Hz'i. Ancak LOL'e girdiğim zaman FPS limitini 240 Hz yaptığım zaman ara ara takılmalar TP oluyormuş gibi hareketler ortaya çıkıyor. Bunu 200 FPS'e düşürünce limiti herhangi bir sıkıntı olmuyor. League of Legends 240 Hz desteklemiyor mu yoksa sıkıntı benim monitörüm ya da bilgisayarımda mı? PUBG gibi oyunlarda FPS ortalama 160-170 aldığım halde monitör ayarları 240 Hz kalsa bile ne takılma ne yırtılma yaşıyorum. Sizce LOL'de monitörü 144 Hz mi ayarlayıp kullanmalıyım yoksa bunu bir şekilde çözebilir miyim?

144 HZ kullanıyorum, FPS limitini kaldirinca bende de oluşuyor, FPS'i 144'e sabitleyince sorun ortadan kalkıyor. 240 desteklemediğini düşünmüyorum. Zîrâ çoğu yayıncı 240 oynuyor.

LOL'de 200 üzeri FPS'lerde bende de takılma oluyor daha doğrusu yırtılma gibi. 200'de sabitlemek iyi bir çözüm olabilir, zaten LOL'de Hz değerinin ekstrem bir önemi yok.

Takılmalar için tam olarak bir şey söyleyemeyeceğim ancak TP olma gibi şeyler hareket öngörme ayarı açıkken de olur. Bunun herhangi bir zararı yok. Gördüğünüz görüntüden rahatsız oluyorsanız hareket öngörme ayarını kapatın. Kötü ağ koşullarında (yüksek ping) kullanılması tavsiye edilen bir ayar. Şahsen ben 15 pingle bile kullanıyorum, alışkanlık.

FPS limitini de kaldırmayı deneyebilirsiniz.

LOL'de 200 üzeri FPS'lerde bende de takılma oluyor daha doğrusu yırtılma gibi. 200'de sabitlemek iyi bir çözüm olabilir, zaten LOL'de Hz değerinin ekstrem bir önemi yok.
Sadece 240 hz almışken kullanabildiğim her oyunda çalıştırmayı umuyordum 200hz e sabitleyince sorun ortadan kalkıyor
Takılmalar için tam olarak bir şey söyleyemeyeceğim ancak TP olma gibi şeyler hareket öngörme ayarı açıkken de olur. Bunun herhangi bir zararı yok. Gördüğünüz görüntüden rahatsız oluyorsanız hareket öngörme ayarını kapatın. Kötü ağ koşullarında (yüksek ping) kullanılması tavsiye edilen bir ayar. Şahsen ben 15 pingle bile kullanıyorum, alışkanlık.

FPS limitini de kaldırmayı deneyebilirsiniz.
Westte oynadığım için bende kullanıyorum tr deyken bile kullanıyordum daha rahat hissediyorum öngörme açıkken
Sadece 240 hz almışken kullanabildiğim her oyunda çalıştırmayı umuyordum 200hz e sabitleyince sorun ortadan kalkıyor

Westte oynadığım için bende kullanıyorum tr deyken bile kullanıyordum daha rahat hissediyorum öngörme açıkken
Riota ticket attım nasıl kullabileceğim hakkında geri dönüş yaparlarsa burdan paylaşırım sorunun çözümünü

Karakterin birden ışınlanması hareket öngörme ayarından kaynaklı. Ping yüksek olduğu ya da oyun takıldığı için değil. Sanki Ezreal E atmış ancak hiçbir animasyon çıkmamış gibi görüntü oluyor. Eğer anlattığım şekildeyse ve sizin karakterinizden başka hiçbir şey takılmıyorsa donanımsal ya da yazılımsal herhangi bir probleminiz yok. Tamamen oyunla alakalı.

Karakterin birden ışınlanması hareket öngörme ayarından kaynaklı. Ping yüksek olduğu ya da oyun takıldığı için değil. Sanki Ezreal E atmış ancak hiçbir animasyon çıkmamış gibi görüntü oluyor. Eğer anlattığım şekildeyse ve sizin karakterinizden başka hiçbir şey takılmıyorsa donanımsal ya da yazılımsal herhangi bir probleminiz yok. Tamamen oyunla alakalı.
Önceden hiç yaşamadım haraket öngörmede böyle bir problem

Bu görüntü sadece size bu şekilde görünüyor. Yani bir sorun teşkil etmiyor bunu anlatmak istiyorum. Evet, önceden böyle bir problem yoktu ancak hareket öngörmede bildiğiniz üzere çok hızlı sağ sol yaptığınızda kapalı olandan farklı olarak karakter takılıyormuş gibi bir farklılık oluyor. Sonrasında hareket öngörmeye bir yenilik getirdilerse böyle bir sorun ortaya çıkarmış olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı