League of Legends tam ekranda çözünürlük dışı uyarısı

Factor7

Hectopat
Daha fazla  
LOL'de tam ekran modunda oyun başladığında ekran kararıp monitörde çözünürlük dışı uyarı yazısı beliriyor. Monitörüm: Exper 18.5" H2L-GVD1, ekran kartım: NVIDIA GeForce 405 ve Driver güncel. Monitörün DVI girişine Xbox bağlı ve PC VGA üzerinden bağlı. PC'yi DVI üzerinden bağladığımda hiçbir problem yok (native resolution 1360X768), lakin VGA bağlantısında hem native resolution 1024X768'e dönüşüyor hem çok farklı ve yüksek düzeyli çözünürlükler ortaya çıkıyor hem de belirttiğim tam ekran sorunu oluşuyor. Şöyle bir durum fark ettim ayrıca. Monitörümde desteklenmeyen bir çözünürlük açtığımda görüntü geliyor ve çözünürlük dışı yazısı beliriyor. Ancak monitörün HZ değerini değiştirirken işler böyle olmuyor. 60 Hz standart olarak biliyorum bu monitörü ama NVIDIA ayarlarında 70, 72, 75 ve 85 Hz seçenekleri de mevcut. Bunlar arası değişiklik yaparken 75'e kadar çalışıyor (60 HZ hariç diğer değerlerinde görüntü bulanık) fakat ayarı 85 Hz'e çektiğimde tıpkı LOL'de tam ekrana geçtiğim gibi siyah ekran ve çözünürlük dışı yazısı oluşuyor. Bu sorun tüm çözünürlük seviyelerinde aynı şekilde seyir ediyor. Bilgim yok ama tahminimce, Windows 60 Hz ayarlı olmasına rağmen LOL'ü 85 Hz'de açmaya çalışıyor ve sorum da tam burada. Eğer böyleyse bunu nasıl düzelteceğimi bulamadım. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sisteminiz Windows 10 ise ekrana sağ tıklayıp Görüntü Ayarları'na gireceksiniz. Gelen kısımda Gelişmiş görüntü ayarlarını tıklayıp Ekran x için görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine gireceksiniz. Monitör sekmesine gelip Ekran yenileme sıklığından seçim yapmanız gerekecek.
(x kısmında herhangi bir rakam yazar. Tek monitör kullanıyorsanız 1 yazacaktır.)

Windows 8.1 kullanıyorum. Zaten 60 Hz seçiliydi fakat tekrardan manuel olarak da seçtim. Altını çizdiğim kutucuğu işaretleyip yeniden başlatma yaptım. Yeniden başladıktan sonra değişiklik uygulanmadı ve göründüğü üzere de artık tıklanamaz duruma geçti.
Sorunu çözdüm... Bununla ilgili neredeyse hiç Türkçe içerik yok. Anlayıp ama konuşamadığım İngilizcem ile videoları başa sara sara izledim ve kendimce bir çözüm yolu buldum. Bunu paylaşmak istiyorum, ola ki bir gün birisi de aynı hatayı alır, vaktini kaybetmesin. Çözümümü eklediğim resimde detaylıca yazdım. Ancak eklemek istediğim bir yer daha var. O da detaylı çözünürlük oluşturma kısmında, detaylı çözünürlük eklerken tüm ayarları yapmanıza gerek yok. Açılan pencerenin üst kısımında kendinize göre seçebileceğiniz hazır ayarlar var, oradan en ideal olanı kendinize seçin. Ardından ekleyeceğiniz çözünürlüğün dikey ve yatay değerlerini girin ki eğer hazır ayar seçmişseniz sadece çözünürlük dikey ve yatay ayar kutuları ve hertz (Hz) ayar kutusu açık kalacaktır, dikey ve yatay değerleri girdikten sonra istediğiniz hertz (Hz) değerini de girip yine "OK" butonuyla kaydedip çıkabilirsiniz.
UYGULAMA : Custom Resolution Utility ( CRU )

Dosya Ekleri

• asd.jpg
    asd.jpg
    83,1 KB · Görüntüleme: 156
  • sss.jpg
    sss.jpg
    83,8 KB · Görüntüleme: 148
  • dd.jpg
    dd.jpg
    136,8 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı