LED ışıklandırma yapma

196449

Kilopat
Arkadaşlar ben bilgisayar kasasına, evdeki bazı eşyaların arka tarafına RGB LED ışıklandırma yapmak istiyorum ancak bu konuda bir bilgim yok. Baktığım bazı yerlerde lehim kullanarak bir şeyler falan yapılmış ancak benim lehim gibi bir imkanım yok. Kendinden hazır koparmalık yani makasla kesilebilen bölümleri olanlardan gördüm ancak nasıl yapacağımı bilmiyorum. Nasıl yapacağımı geçtim bir şekilde hallederim bu işleri nasıl bir LED almama gerek, LED üreten markalar var mı varsa hangisi en öne çıkan marka hiçbir fikrim yok.

Mesela bilgisayarda bu LED'ler için anakart üzerinde veya PSU'dan gelen hazır kablo ile LED'lerin gücü sağlanabiliyor. Ancak herhangi bir eşyanın arkasına taktığımızda o gücü nereden sağlayacağız? Prize takmayız herhalde. Sizlerden bu konu hakkında genel bir bilgi istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saçma bir tecrübemi aktarayım da sana başlama noktası olsun. Uzun yıllar önce akvaryumumu LED ile aydınlatmaya karar verdim. LED aldım ve ucuna erkek fiş takıp prize taktım. LED öldü. :):):) Trafo bağlamak gerekiyormuş. O zamanlar bilmiyordum bunu. RGB LEDlerde tabi ki durum karışık onu yönetecek sistemi kurmak gerekiyor. İnternette hazır paket şekline satılanlardan düşün bence. Hiç kafanı yorma parça birleştirmekle. Kumandasına kadar paket içerisinde satılıyor. Onlardan birini al.

Saçma bir tecrübemi aktarayım da sana başlama noktası olsun. Uzun yıllar önce akvaryumumu LED ile aydınlatmaya karar verdim. LED aldım ve ucuna erkek fiş takıp prize taktım. LED öldü. :):):) Trafo bağlamak gerekiyormuş. O zamanlar bilmiyordum bunu. RGB LEDlerde tabi ki durum karışık onu yönetecek sistemi kurmak gerekiyor. İnternette hazır paket şekline satılanlardan düşün bence. Hiç kafanı yorma parça birleştirmekle. Kumandasına kadar paket içerisinde satılıyor. Onlardan birini al.
Anladım. Peki LED'lerin herhangi bir markası olur mu yoksa herhangi birini de alsam olur mu? Bir de bu paket ile satılanlar boyutları nedeni ile ve birden fazla yerde kullanacağım için bölmem gerekecek. Bunu nasıl ayarlayacağım? Kaç yerde kullanacaksam o kadar paket şeklinde LED satın almam daha mantıklı olacaktır o zaman.

Anladım. Peki LED'lerin herhangi bir markası olur mu yoksa herhangi birini de alsam olur mu? Bir de bu paket ile satılanlar boyutları nedeni ile ve birden fazla yerde kullanacağım için bölmem gerekecek. Bunu nasıl ayarlayacağım? Kaç yerde kullanacaksam o kadar paket şeklinde LED satın almam daha mantıklı olacaktır o zaman.
Xiaomi'nin var onu biliyorum İnternette küçük bir arama ile en çok beğenilenleri bulabilirsin. Hatta bol bol inceleme falan da var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı