Legion 5 Pro FIFA 22 oyununda 95 derece

Darknetxx

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bugün odada arkadaşımla FIFA 22 attık. Her şey en son grafik ayarlarında HDR vs açık. Laptop soğutucu standım yok ama laptopun altına sigara kutusu koyuyorum arka tarafına yerden yüksek oluyor hava alıyor. Bildiğim kadarıyla Legion serisinin soğutması iyiydi bu kadar ısınması normal mi? Laptopu alalı daha 1 ay olmadı performans olarak efsane ona sözüm yok. Işlemci ve ekran kartı resimde görünüyor RAM de 32 GB. BIOS'tan overclock da açık bu arada, bir de arka planda Steam, EA Play gibi birkaç uygulama açık.

Bunlar 1 ay önceki 3D mark testleri sanırım sadece FIFA 22 de işlemci bu kadar ısınıyor.

@Teccno
@timelook

Dosya Ekleri

• IMG_20221015_165453.jpg
    IMG_20221015_165453.jpg
    98,4 KB · Görüntüleme: 45
  • Screenshot 2022-09-18 233441.png
    Screenshot 2022-09-18 233441.png
    282 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
95 derece çok yüksek. 1 aylık olmasına rağmen bu kadar ısınıyorsa kasanın soğutması kötü demektir. Undervolt ve underclock deneyebilirsin. Veya fan ayarı yapılabiliyorsa %100 de kullanabilirsin.

95 derece çok yüksek. 1 aylık olmasına rağmen bu kadar ısınıyorsa kasanın soğutması kötü demektir. Undervolt ve underclock deneyebilirsin. Veya fan ayarı yapılabiliyorsa %100 de kullanabilirsin.

Overclock açık BIOS'tan onu kapatacağım ve en kısa sürede laptop soğutucu alacağım oyunu kapattıktan sonra 10 derece 1 dk içinde düştü neredeyse fan çalışması çok iyi anlamadım.

Overclock açık BIOS'tan onu kapatacağım ve en kısa sürede laptop soğutucu alacağım oyunu kapattıktan sonra 10 derece 1 dk içinde düştü neredeyse fan çalışması çok iyi anlamadım.
Oyunu kapadıktan sonra her bilgisayarda saniyeler içinde düşer sıcaklık. Laptop soğutucularının bir işe yaradığı yok pek önermem.

Hocam önemli olan gerçek zamanlı değer bu değer orada 79 olarak gözüküyor bu da laptop için normal bir değer 95 derece olan gördüğü en yüksek sıcaklık bende aynı cihazı kullanıyorum sistem şu şekilde: Fanlar aktif olarak sürekli çalışmıyor belli bir sıcaklığı gördüğü zaman devreye giriyor sıcaklığı düşürünce duruyor tekrar yükselince tekrar çalışıyor(normali budur) soğutucu standla boşuna alma çok da etkisi olmaz

Amd mobil işlemcilerde (5800h-6800h) malesef uV yapılamıyor. Bu yüzden işlemci sıcaklıklarını düşürmek için alternatif çözümlere yönelmeniz gerekiyor. Bunların ilki stok olarak gelen termal macun yerine kaliteli bir termal macunla değişim yapmak. Bir sonra ki nokta cihazın alt tarafını çevirip hava ızgaralarına uygun soğutucu kullanmak. (Soğutucunun gpu/cpu'yu soğutmaya etkisi çok azdır hatta bazen sadece sıcaklıkları sabit tutmaya yarar ancak asıl olay cihazı yükseklik ayarı sayesinde stabil bir hava sirkülasyonu sağlamasına yardımcı olduğu için sıcaklıkları düşürmesine yardımcı olur. Ayrıca cihazın içinde ki tüm bileşenlerin serin bir ortamda çalışmasını sağlar. Bu yüzden ben soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim. (Bu söylediklerim performans kaybı yaşamadan yapabilecekleriniz) Muhtemelen cihazınız zaten throttle olmuyordur. Tüm bunları yaptıktan sonra hala sıcaklıklar dizginlenemezse alternatif ayarlar düşünülebilir.

Hocam laptopun arka yüzeyi böyle önerbileceğin bir soğutucu var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20221010_212455.jpg
    IMG_20221010_212455.jpg
    91,9 KB · Görüntüleme: 39
overclock da açık bu arada
Overclock kullanmanızı pek önermem laptoplarda, iş bilgisayarı olarak çok sık kullanıldığı için bu cihazlarda bu ayarı koyuyorlar, Oyun için önermem.
Sıcaklıklar biraz fazla, belki de macun pump out yapmıştır.

Overclock kullanmanızı pek önermem laptoplarda, iş bilgisayarı olarak çok sık kullanıldığı için bu cihazlarda bu ayarı koyuyorlar, oyun için önermem.
Sıcaklıklar biraz fazla, belki de macun pump out yapmıştır.

Kapatacağım overclocku hocam bir de diğer oyunlarda da test yapacağım sadece FIFA 22 de böyle gibi geldi umarım işlemci pump out yapmamıştır.

Geri
Yukarı