Legion Y520 oyun donduktan sonra hiçbir oyun açılmıyor

SmokeBomb

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Lenovo Legion Y520 modelini kullanmaktayım. Bi oyun oynarken oyunu alta atıp Youtube'dan müzik falan açıyorum. Bu müzik açma çabalarının bazılarında oyun çöküyor ve o andan itibaren hiçbir oyunu açamıyorum. Atıyorum LoL'de dondu tekrar açmaya çalıştığımda "Bilinmeyen bir DirectX hatasından ötürü LoL başlatılamıyor" diyor. Bu sorun bilgisayarı kapatıp açınca düzeliyor ama kapatıp açmak istemiyorum. Bunun sebebi nedir ve kapatıp açmadan bi çözüm yolu var mıdır?

Sistem Bilgilerim:
  • Intel Core i7 7700HQ
  • NVIDIA GTX 1050 4 GB (laptoplar için)
  • 16 GB RAM
  • 1 TB HDD + 128 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlar hangi klosere yüklü sistem dosyalarının olduğu klasör mü yoksa diğer şahsi verilerin depolandığı yer mi? Sistem (C) klasörüne yüklüyse ordan sil tekrar sistem olmayan HDD yükle daha seri çalışır ve takılmalar kısa süreli olur..

Arkadaş SSD kullandığına göre oyunu HDD'ye taşıması tam tersi bir durum doğuracaktır ve soruna bir çözüm olacağını da sanmıyorum.
  • Önce Windows 10 sürüm 1809'a geçin.
  • Sonrasında DDU ile NVIDIA + Intel sürücüsünü kaldırın
  • En güncel Intel HD Graphics sürücüsünü kurun
  • En güncel NVIDIA sürücüsünü kurun

Arkadaş SSD kullandığına göre oyunu HDD'ye taşıması tam tersi bir durum doğuracaktır ve soruna bir çözüm olacağını da sanmıyorum.
  • Önce Windows 10 sürüm 1809'a geçin.
  • Sonrasında DDU ile NVIDIA + Intel sürücüsünü kaldırın
  • En güncel Intel HD Graphics sürücüsünü kurun
  • En güncel NVIDIA sürücüsünü kurun
Taşırsa dediğiniz gibi daha kötü olur lakin sürücüleri güncellemesi faydası olacağı gibi sistem dosyalarının içindeki oyunlar SSD'yi ekstra yoracaktır ve Laptopun ömrünü de kısaltacaktır. Hepsi bir kenara daha çok ısınma yaratıp laptobun ekran panellerine piline ve fanına zararı dokunacak ve 1 maksimum 2 senenin ardında arkadaşımızın elinde çöp bir bilgisayar olacaktır.

Tabi dediğiniz gibi sürücüleri güncellemesinin faydaları büyüktür..

Sistemim SSD'de oyunlarım HDD'de kurulu. Driverları yüzlerce kez kaldırdım sildim geri yükledim işe yaramadı. Windows sürümüm de güncel. Daha önce bu sorunu yine yaşadım ama bilgisayara reset atmam sorunu çözmüyordu. Nvidia canlı destekten yardım aldım DDU ile Nvidia'yı sildim geri yükledim sorun çözüldü ama 2 hafta önce yine hata gelmeye başladı. Ama şuan bilgisayara reset attığımda sorun çözülüyor.

Sistemim SSD'de oyunlarım HDD'de kurulu. Driverları yüzlerce kez kaldırdım sildim geri yükledim işe yaramadı. Windows sürümüm de güncel. Daha önce bu sorunu yine yaşadım ama bilgisayara reset atmam sorunu çözmüyordu. NVIDIA canlı destekten yardım aldım DDU ile NVIDIA'yı sildim geri yükledim sorun çözüldü ama 2 hafta önce yine hata gelmeye başladı. Ama şu an bilgisayara reset attığımda sorun çözülüyor.

HDD'nize sağlık testi yapmanızı öneriyorum.

Sistemim SSD'de oyunlarım HDD'de kurulu. Driverları yüzlerce kez kaldırdım sildim geri yükledim işe yaramadı. Windows sürümüm de güncel. Daha önce bu sorunu yine yaşadım ama bilgisayara reset atmam sorunu çözmüyordu. Nvidia canlı destekten yardım aldım DDU ile Nvidia'yı sildim geri yükledim sorun çözüldü ama 2 hafta önce yine hata gelmeye başladı. Ama şuan bilgisayara reset attığımda sorun çözülüyor.

Sana tavsiyem oyunları düşük ayarlarda oynaman. 1080P değil de 720P'de oyna ve diğer kalite değerlerini orta seviye yap. Hem bilgisayarı tüketmemiş olursun hem de takılmalar ve hatalar azalır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı