Lenovo Ideapad 320 BIOS Güncellemesinden Sonra Windows Boot Olmuyor

turgut_ozal

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Lenovo sitesinden BIOS güncelledim artık boot listesinde Windows gözükmüyor. Ubuntu ve garip yazılar (Network boot tarzı seçenekler oluyor sanırım.) gözüküyor ve hiçbiri Windows'u açmıyor. Ubuntu'dan dosyalara baktığımda Windows kurulu gözüküyor (program files falan var programlar duruyor). Şu an Ubuntu'dan yazıyorum. Detaylar aşağıdadır. Teşekkürler.

Yaptığım:
Lenovo sitesinden BIOS güncellemesi olduğunu gördüm, indirip, çift tıkladım. Bir takım işlemlerden sonra, bilgisayar yeniden başlatıldı. Siyah ekranda yazılar doldu falan ve -Windows boot olamadığı için- Ubuntu açılmaya başladı. (BIOS güncellemesi sırasında bilgisayara kesinlikle müdahale etmedim.)

Ayrıca BIOS'a girebiliyorum orada bazı ayarlarla oynadım. Secure Boot, Fast Boot, Load optimized settings(?) vb. seçeneklerle oynadım yardımcı olmadılar.

Boot Listesinde Gözükenler:

1. Ubuntu
2. ATA HDD: HFS256G3BTND-N210A
3. ATAPI CD: PLDS DVD-RW DA8AESH
4. PCI LAN: EFI Network (IPv6)
5. PCI LAN: EFI Network (Ipv4)

Sistem:
  • Lenovo ideapad320 15ABR laptop
  • AMD A10 9620P
  • Lenovo Radeon 530 Mobile
  • 8 GB DDR4

Son düzenleyen: Moderatör:
BİOS'da Legacy ve UEFİ olarak seçenek oluyor ilk olarak sadece Legacy deneyin. Ardından UEFİ. Bende Legacy seçtiğim'de Windows açılmıştı.

BİOS'da Legacy ve UEFİ olarak seçenek oluyor ilk olarak sadece Legacy deneyin. Ardından UEFİ. Bende Legacy seçtiğim'de Windows açılmıştı.
Boot seçenekleri altında legacy support'u açınca bir fark olmuyor.
Çözüm:
format atma usb'si ile format atma ekranına girdim, orada "sorun gider" tarzı bir seçenek var, sorun giderme seçenekleri sıralandıktan sonra da "çık ve normal windows 10'a devam et" gibi bir seçeneğe tıkladım ve windows 10 açıldı :') kapatıp normal açarken de bir sorun olmuyor.
(Olmazsa sorun gider kısmındaki diğer seçenekleri deneyebilirsiniz startup repair gibi)
(forumdan banlı olduğum için cevabı yeni yazıyorum. Seçenekleri de tam olarak hatırlıyamıyorum.)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı