Lenovo Ideapad 330 fan yok mu?

558memoli

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bol Diplomalı Çok Bilmiş İşsizin Biri
Yakın zamanda bir aile büyüğümün yanına ziyarete gittim. Kendisi çok bilgisayardan anlamayan biri çalıştığı yerde bilgisayar kullanmak zorunda olduğu bir durum olmuş ve bilgisayar kursuna kayıt yaptırmış.

Evde de olsun çalışırım diyerek ismini vermeyim bir mağazadan satış temsilcisine danışarak (keşke bana bilgi verseydi) bir notebook alıyor Ideapad 330 serisinden bir notebook. Verdiği fiyatı bilmiyor faturayı bulamadık yaklaşık 1800 TL civarıydı diyor.

Cihaz sanırım şu model: Lenovo Ideapad 330-15IGM Intel Celeron N4000 4GB 500GB Fiyatı

Bilgisayar çok yavaş bir bakar mısın dedi. Cihazı biraz inceledim. Windows 10 Home işletim sistemi var. SSD yok cihazda.
Açılması yaklaşık 4 dakika tarayıcı açılması 7 dakika sürüyor. Acaba ekstra yazlım var mı diye sorarsanız yok baktım arkada çalışan veya başlangıçta çalışan yazılım yok gibi bir şey. Chrome, AVG Free ve Office 365 var sadece. Cihazda işlemci %70-100'lerde genellikle ve takılmalar fazlaca mevcut.

Neyse asıl soruma geleyim bu cihazı yapan firma neden fan için bir kanal yapmamış anlayabilmiş değilim. Cihaz ince fakat DVD takabilecek kadar kalın bir kasaya sahip. bu bir dezavantaj değil midir? Bu cihaz ısınmaz mı? yıllardır PC görüyorum bu dizayn çok mantısız geldi sizinde yorumlarınızı bekliyorum.

son olarak bu sistemi daha hızlı nasıl çalıştırabiliriz?
Bu resimdeki yer sanırım fanın bulunduğu yer.

IMG_7151.jpg

IMG_7152.jpg

YouTube'da baktım ekranın arkasında kalıyor fan üfleme ızgaraları. Link atamıyorum, ne hikmetse bilgisayar YouTube'ye girmiyor.

Evet videoyu buldum sanırım şu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
fakat menteşenin tam önünde olması engel teşkil etmez mi?

SSD takarsanız tabii ki daha hızlı çalışacaktır ancak işlemcisi oldukça zayıf olduğundan bu sıkıntıları yaşıyorsunuz.

Şimdi işlemci özelliklerine baktım çok berbat bir işlemciymiş en azından u serisi i3 ayarında olsaydı iyiydi.

Fan olmaması mümkün değil. En azından küçücük bir fanı oluyor. Hava ızgarası ince laptoplarda yanlarda olmuyor zaten. DVD'de 9mm gibi duruyor. SSD takmaktan başka çare yok sanırım.

Evet sanırım ikinci el sağlam bir SSD'ye terfi yapmak lazım. En azından bilgisayar açılışı ve uygulama açılışı biraz hızlanır.

Hocam AVG'yi silin açılıșta rahatlasın bilgisayarcık.

Silme konusunda kararsız kalmıştım. Kullanıcısı söylediğim gibi çok bilmiyor virüs falan bulaşırsa sıkıntı yaşar diye silmedim. Windows 10 kendi güvenliği yeterli olur mu?

Eğer videoda gösterilen özellikler ise sizin elinizdeki özellikler birebir aynı ise bu kadar yavaş olması çok doğal. Kesinlikle 8 GB RAM'e yükseltilmeli ve SSD desteği sağlanmalı diye düşünüyorum bu özellikteki bir bilgisayara.
Menteşenin oraya fan yapılması günlük kullanım amaçlı bilgisayarlar için pek saçma değil, benim de bu şekilde ve pek ısınmıyor. Kaldı ki mühendisler bunları tasarlarken bir sürü hesap yapıyor, uygun olmasa koymazlardı diye düşünüyorum.

Evet videoyu buldum sanırım şu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
fakat menteşenin tam önünde olması engel teşkil etmez mi?

Şimdi işlemci özelliklerine baktım çok berbat bir işlemciymiş en azından u serisi i3 ayarında olsaydı iyiydi.

Evet sanırım ikinci el sağlam bir SSD'ye terfi yapmak lazım. En azından bilgisayar açılışı ve uygulama açılışı biraz hızlanır.

Silme konusunda kararsız kalmıştım. Kullanıcısı söylediğim gibi çok bilmiyor virüs falan bulaşırsa sıkıntı yaşar diye silmedim. Windows 10 kendi güvenliği yeterli olur mu?
W10 güvenliği yeterli olur. Çünkü crackli oyun olmak üzere bütün șüpheli dosyaları açtırmayacak bile.
İ5 4.nesil ve 920m kombinasyonlu kuzenimin laptopunda da AVG vardı kasım kasım kasılıyordu.
AVG'yi ve Mccafe'yi sildim müthiș rahatladı.

Geri
Yukarı