Lenovo Ideapad 5 14ALC05 laptopta rastgele mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 11

RealAzem

Kilopat
Daha fazla  
RAM
DDR4 8GB
SSD veya HDD modeli
Micron NVME SSD MTFDHBA512QFD
Anakart
LNVNB161216
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700U with Radeon Graphics
Merhaba arkadaşlar, Lenovo Ideapad 5 (14ALC05) sahibiyim. Kendi evimde kullandığım modemde asla mavi ekran vermezdi ama ne zaman şu an kullandığım modeme geçsem durmadan mavi ekran veriyor, özellikle Windows 11 ve ChromeOS kullanırken çökmeler yaşıyorum. Linux ve Windows 10 kullanırken yine çok sorun olmuyor ama yine de çökmeler oluyor. Hataların çoğu Wi-Fi kartını belirtiyor ama sürücüleri güncellememe hatta eski sürücüleri denememe hatta her sürücüyü denememe rağmen sorun bir türlü çözülmedi. Bende Wi-Fi kartını aygıt yöneticinden devre dışı bırakıp denedim yine mavi ekranlar devam etti. Bluetooth aygıtını da devre dışı bıraktım Wi-Fi ile hala devam etti mavi ekranlar (Aynı kart üstünde yer aldıkları için). BIOS'tan Wi-Fi'yı devre dışı bıraktım ve Bluetooth'u yine aygıt yöneticinden devre dışı bıraktım ve yine çözülmedi sorun.

Sonradan dışarıdan ASUS USB N10 taktım bu sefer Dump dosyalarına baktığımda hatalar onu gösteriyor. Baktım bu USB Wi-Fi'da hata veriyor bu sefer Android Telefonumu USB ile bağladım ve internetini USB üzerinden paylaştım ve hala devam etti mavi ekranlar.
Aygıt Yöneticinde bayağı ayar denedim aygıtlarda yine de bir çözüm bulamadım. Arch tabanlı Manjaro'ya geçtim sorun çözülmedi. Linux Mint ve Ubuntu kullandım yine sorun düzelmedi. Neredeyse çoğu sürücüyü denedim Wi-Fi kartında yine sorun çözülmedi. Aşağıda sistem özelliklerini, Dump dosyalarını ve Wi-Fi kartını paylaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

AMD Ryzen 7 5700U with Radeon Graphics
Realtek 8822CE Wireless LAN
Micron NVMe SSD
8 GB RAM
(Dipnot: BIOS sürümüm günceldir ve sistemin kendi sitesinden sürücüleri indirip test ettiğimde ise daha az mavi ekran vermeye başladı ama Windows Update galiba sürücüleri tekrar güncellediği için bu durum tekrar eskiye dönüyor.)

Dump Dosyaları: dump.rar

Geri
Yukarı