Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 disk ve RAM önerisi

mithrandir16

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Başka konular da var ama benim modelimden değil ve daha detaylı sormam lazım.
Laptopa fazladan disk takmak istiyorum. Oyunları yüklemek için 512 GB SSD veya ucuz olması açısından HDD almak istiyorum. Birkaç sorum olacak, bunları tek tek cevaplarsanız güzel olur:
1- Bu bilgisayarın disk slotu kaç tane?
2- Bu bilgisayara HDD olur mu?
3- Nasıl bir HDD almam gerekir?
4- HDD'nin bana ve laptopa bir eksisi veya artısı olur mu?
6- Aynı anda hem HDD hem SSD kullanılabilir mi, bir zararı olur mu?
5- Donanımsal ve yazılımsal kurulum nasıl olur?
6- SSD alırsam ne almam gerekir, NVMe, data gibi özellikler ne işe yarar?
7- Kurulum nasıl yapılır? HDD veya SSD kurulumu fark eder mi?
En uygunlarından olması önemli. Şimdiden teşekkürler.

Cihaz modeli: 15IHU6.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-03 144351.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-03 144351.png
    78,7 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran görüntüsü 2023-11-03 144443.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-03 144443.png
    109,2 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Başka konular da var ama benim modelimden değil ve daha detaylı sormam lazım.
Laptopa fazladan disk takmak istiyorum. Oyunları yüklemek için 512 GB SSD veya ucuz olması açısından HDD almak istiyorum. Birkaç sorum olacak, bunları tek tek cevaplarsanız güzel olur:

Cihazın tam olarak seri kodu nedir?
Model adı aynı olan özellikleri farklı olan bir sürü cihaz var.

Seri No: MP2FHMM5
Attığım SS'lerden başka ne özellikler paylaşmam gerekiyordu? Bir de bunu paylaşmak sakıncalı değil mi hocam? Biraz bakındım da sıkıntı oluşturabiliyor diyorlar.
Birde konudan bağımsız sorayım; cihazı 16 GB RAM'e yükseltirsem Microsoft Flight Simulator rahat oynatır mı?

Cevap bekliyorum cevaplayacak birisi yok mu? Acil lazım.

Son düzenleme:
Seri No: MP2FHMM5
Attığım SS'lerden başka ne özellikler paylaşmam gerekiyordu? Bir de bunu paylaşmak sakıncalı değil mi hocam? Biraz bakındım da sıkıntı oluşturabiliyor diyorlar.
Bir de konudan bağımsız sorayım; cihazı 16 GB RAM'e yükseltirsem Microsoft Flight Simulator rahat oynatır mı?

Mac numarasını veya sicil kaydını vermediniz. Seri numarası o seriden hangisi olduğuna dair bilgi verir sadece.

Kaç tane disk slotu olduğundan emin olmamız için sökmeniz gerekiyor.

Cihazda HDD için yer ayırılmış.
Görsel: laptops and netbooks :: gaming series :: ideapad gaming 3 15ihu6 :: 82k1 :: 82k101jxtx :: mp2fhmm5 - Lenovo Support TR

Eğer HDD yeri mevcutsa, 2.5" SATA HDD alınması gerekir. Bütçe yeterse 7200RPM yetmez ise 5400RPM alınabilir.

İşletim sistemini SSD üzerinde bulundurursanız HDD depolama olarak avantaj sağlayacaktır. Eksisi olmaz.

Kullanılabilir. HDD depolama için konfigüre edilir.

Şu an işletim sisteminiz SSD üzerine kurulu olduğu için HDD montajından sonra direkt kullanılabilir. Ekstra kuruluma gerek yok.

HDD yerinin ayrıldığını düşünüyorum ama HDD kablosu almanız gerekebilir. Cihazın üzerinde gelmediğini düşünüyorum. https://download.lenovo.com/Images/Parts/5C10S30290/5C10S30290_A.jpg
İsterseniz buraya zahmete girmeyip NVMe SSD takabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1699216743501.png
    1699216743501.png
    932,1 KB · Görüntüleme: 18
Mac numarasını veya sicil kaydını vermediniz. Seri numarası o seriden hangisi olduğuna dair bilgi verir sadece.

Kaç tane disk slotu olduğundan emin olmamız için sökmeniz gerekiyor.

Cihazda HDD için yer ayırılmış.
Görsel: laptops and netbooks :: gaming series :: ideapad gaming 3 15ihu6 :: 82k1 :: 82k101jxtx :: mp2fhmm5 - Lenovo Support TR

Eğer HDD yeri mevcutsa, 2.5" SATA HDD alınması gerekir. Bütçe yeterse 7200RPM yetmez ise 5400RPM alınabilir.

İşletim sistemini SSD üzerinde bulundurursanız HDD depolama olarak avantaj sağlayacaktır. Eksisi olmaz.

Kullanılabilir. HDD depolama için konfigüre edilir.

Şu an işletim sisteminiz SSD üzerine kurulu olduğu için HDD montajından sonra direkt kullanılabilir. Ekstra kuruluma gerek yok.

HDD yerinin ayrıldığını düşünüyorum ama HDD kablosu almanız gerekebilir. Cihazın üzerinde gelmediğini düşünüyorum. https://download.lenovo.com/Images/Parts/5C10S30290/5C10S30290_A.jpg
İsterseniz buraya zahmete girmeyip NVMe SSD takabilirsiniz.
Hocam söylediğiniz NVMe ve HDD'ler pahalı geldi. Şu SSD'ler bu laptopa uygun olur mu?

Veya bu HDD:

Söylediğiniz kablo cihazın yanında gelmiş. Paketin içerisindeki diğer ürünler nedir ne işe yarar onda da bilgilendirir misiniz disk kurulumu için işe yarar bir şeyler varsa?

Dosya Ekleri

• IMG20231106093937.jpg
    IMG20231106093937.jpg
    356,6 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Hocam söylediğiniz NVMe ve HDD'ler pahalı geldi. Şu SSD'ler bu laptopa uygun olur mu?

Veya bu HDD:

Söylediğiniz kablo cihazın yanında gelmiş. Paketin içerisindeki diğer ürünler nedir ne işe yarar onda da bilgilendirir misiniz disk kurulumu için işe yarar bir şeyler varsa?

Boş HDD havuzunu göndermişler. Bunun üzerine SATA olan disklerinizi takabilirsiniz, disklerin hareket etmemesi için cıvata vermişler.
Mavi şeritler termal peddir. Soğutma için kullanılabilir, diskin üzerine yapıştırabilirsiniz.

M.2 veya NVMe SSD'ler pahalıdır. SATA SSD'ler bir nebze daha uygundur.
Uzun ömürlü olması açısından Samsung öneririm.

Boş HDD havuzunu göndermişler. Bunun üzerine SATA olan disklerinizi takabilirsiniz, disklerin hareket etmemesi için cıvata vermişler.
Mavi şeritler termal peddir. Soğutma için kullanılabilir, diskin üzerine yapıştırabilirsiniz.

M.2 veya NVMe SSD'ler pahalıdır. SATA SSD'ler bir nebze daha uygundur.
Uzun ömürlü olması açısından Samsung öneririm.
Hocam aynı anda ve erkenden gelmesinin önemi açısından Amazon'dan almak istiyorum, orada da 1.177 TL. O yüzden Amazon'da ki SanDisk 480 GB olan model mantıklı geldi. RAM olarak da Kingston 8 GB modelinden alacağım, sitede çokça satılan uygun bir ürün. Sizden son bir onay almak istiyorum eğer olur derseniz alacağım.

Hocam aynı anda ve erkenden gelmesinin önemi açısından Amazon'dan almak istiyorum, orada da 1.177 TL. O yüzden Amazon'daki SanDisk 480 GB olan model mantıklı geldi. RAM olarak da Kingston 8 GB modelinden alacağım, sitede çokça satılan uygun bir ürün. Sizden son bir onay almak istiyorum eğer olur derseniz alacağım.

Hocam ben SanDisk'in SSD'lerini önermiyorum.
Forumun %90'ıda önermeyecektir eminim.
Üç kuruş fazla olsun Samsung olsun, riske atmayın.
RAM için araştıracağım, konuya eklerim.

Evet Kingston tercih edebilirsiniz.
Bütçe ve zaman müsaitse bunu öneririm:

Hocam ben SanDisk'in SSD'lerini önermiyorum.
Forumun %90'ıda önermeyecektir eminim.
Üç kuruş fazla olsun Samsung olsun, riske atmayın.
RAM için araştıracağım, konuya eklerim.

Evet Kingston tercih edebilirsiniz.
Bütçe ve zaman müsaitse bunu öneririm:
Önermeme sebebiniz nedir? Sonuçta disk alma sebebim oyunları ona yüklemek, hız gibi diğer etmenler benim bildiğime göre benim için çok bir önem teşkil etmiyor olması gerek? Birde öğrenciyim malum, o yüzden bu üç kuruşun bile hesabını yapmak durumundayım maalesef.

@keremkarakaya Bu gün SanDisk SSD'yi aldım, cihazda aynı anda SATA SSD ve NVMe M2 2280 SSD kullanılamıyormuş. Ya cihazdaki diski yükseltmem gerekiyor, ya da 2242 model yeni bir NVMe disk daha almam gerekiyor.

Son düzenleme:

*@

@keremkarakaya

Hocam iyi forumlar, bende i5-11320h 3050 modeli var JXTX olanı.
Diğer modellere göre dezavantajı ve kritik sorunu farkettinizmi.
-
işlemci 4 çekirdek olması canımı sıktı amd de almak istemedim o ara eski alışkanlık intel.
Sorum şu bunun yerine bu çitada muadilleri olan msi thin gf modelleri vardı acaba onun performansı daha mı iyi olurdu?
Diğer sorum ise ideapad gaming 3 modellerinde en çok tutulan model hangisi bu bantta i5 3050 bandına yani örneğin işlemci daha iyi seçmelimiydim?

Geri
Yukarı