İnceleme Lenovo Ideapad Gaming 3 GTX 1650

Merhaba laptop'u 08.06.2022 tarihinde Amazon üzerinden 10.999 TL'ye aldım. Kullanım amacım genel olarak yazılım üzerineydi oyun yükleyip oynamadım. O yüzden incelemede oyun testleri değil de günlük kullanım şeklinde inceleme olacak.

İlk Kullanım
Öncelikle laptopu teslim aldığımda FreeDOS şeklinde geldiği için Windows kurmam gerekti lakin kurulum aşamasında SSD görmedi bunun için bir rehber hazırladım buradan bakabilirsiniz.

Sonrasında laptopun sürücülerini kurdum, Windows etkinleştirdim, ölü pixel testi yaptım lakin herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Her şey olması gerektiği gibiydi.

Lakin şöyle bir problem ile karşılaştım Lenovo Destek üzerinden laptopu sorguladığımda garantisi 2 ay daha erken başlamış gözüküyordu. Amazon müşteri hizmetleri ile konuştum, Lenovo Destek ile görüşüp faturayı iletirseniz düzeltme yaparlar diye bir yanıt aldım. Sonrasında destek ile görüştüm, faturayı ilettim garanti tarihini düzeldi.

Günlük Kullanım
Laptop günlük kullanımda işlerimi görmeme yeterli oluyor.
Aktif olarak Arduino ve Visual Studio Code kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım.
Ekran olarak 120 Hz ve IPS bir ekrana sahip ve gerçekten kaliteli olduğunu hissettiriyor lakin güneş altında parlaklığı bir tık yetersiz kalabiliyor.
Evet gelelim bataryaya. Pil süresi gerçekten çok az. Aktif kullanımda 1.30 saat gibi bir ekran süresi alıyorum. Gaming laptop olduğu için normal diyebiliriz alırken bunu göze almanız gerekiyor.
Son olarak fan sesi ve ısınmadan bahsedecek olursak şu ana kadar ısınma sorunu yaşamadım. Fan sesi olarak arada bir fanı çalıştırıyor ve hiç duyulmayacak kadar az ses çıkıyor.

Sistem Özellikleri

i5 11300H.
GTX 1650.
8 GB RAM.
512 GB SSD.

İnceleme bu şekildeydi biraz kısa oldu kusura bakmayın, dediğim gibi oyun oynamadığım için testleri yapamadım. Eğer bir sorunuz olursa bekliyorum iyi Sosyaller dilerim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
3D mark gibi testleri yapabilirim lakin oyun maalesef oynayamam. PC'de oyun çok sarıyor o yüzden test için indirsem geri silmeyip oynamaya devam edeceğim ve bunun olmasını istemiyorum.

Anladım hocam gerçekten haklısınız. O zaman sizden 3D Mark ve Cinebench R23 gibi testleri dört gözle bekliyoruz. Ha bir de disk okuma yazma hızı testi de yaparsanız iyi olur.

Peki işlemciyi amd alsam çok sorun çıkartır mı? Servise göndermekle uğraşmak istemem 😄
Yok yok hocam ne sorunu ne servisi. Hiç bir sorun olmaz.

Anladım hocam gerçekten haklısınız. O zaman sizden 3D Mark ve Cinebench R23 gibi testleri dört gözle bekliyoruz. Ha bir de disk okuma yazma hızı testi de yaparsanız iyi olur.

Yok yok hocam ne sorunu ne servisi. Hiç bir sorun olmaz.
Tamamdır bir kaç gün içerisinde yapıp ekleme yaparım. :)

AMD alsanız sorun cikmaz ama 3050 modellerinde AMD versiyonlarda çok daha fazla düşüş oluyor, bence direkt 3060 modelini alın.

Peki işlemciyi amd alsam çok sorun çıkartır mı? Servise göndermekle uğraşmak istemem 😄
Ben şahsen aynı fiyatta olsa AMD tercih ederdim. Bu arada 3050Ti modelinde adaptör sorunu var servisten yeni adaptör talep etmeniz gerekiyor eğer bütçeniz varsa 3060 alıp ram takviyesi ile çatır çatır kullanırsınız.

Ben şahsen aynı fiyatta olsa AMD tercih ederdim. Bu arada 3050Ti modelinde adaptör sorunu var servisten yeni adaptör talep etmeniz gerekiyor eğer bütçeniz varsa 3060 alıp ram takviyesi ile çatır çatır kullanırsınız.
Hocam 2k tl fiyat farkı var. Öğrenciyim ve her ay fiyatı artıyor. Bi an önce almaya uğraşıyorum :/

Yeni konular

Geri
Yukarı