İnceleme Lenovo Ideapad Gaming 3 GTX 1650

Merhaba laptop'u 08.06.2022 tarihinde Amazon üzerinden 10.999 TL'ye aldım. Kullanım amacım genel olarak yazılım üzerineydi oyun yükleyip oynamadım. O yüzden incelemede oyun testleri değil de günlük kullanım şeklinde inceleme olacak.

İlk Kullanım
Öncelikle laptopu teslim aldığımda FreeDOS şeklinde geldiği için Windows kurmam gerekti lakin kurulum aşamasında SSD görmedi bunun için bir rehber hazırladım buradan bakabilirsiniz.

Sonrasında laptopun sürücülerini kurdum, Windows etkinleştirdim, ölü pixel testi yaptım lakin herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Her şey olması gerektiği gibiydi.

Lakin şöyle bir problem ile karşılaştım Lenovo Destek üzerinden laptopu sorguladığımda garantisi 2 ay daha erken başlamış gözüküyordu. Amazon müşteri hizmetleri ile konuştum, Lenovo Destek ile görüşüp faturayı iletirseniz düzeltme yaparlar diye bir yanıt aldım. Sonrasında destek ile görüştüm, faturayı ilettim garanti tarihini düzeldi.

Günlük Kullanım
Laptop günlük kullanımda işlerimi görmeme yeterli oluyor.
Aktif olarak Arduino ve Visual Studio Code kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım.
Ekran olarak 120 Hz ve IPS bir ekrana sahip ve gerçekten kaliteli olduğunu hissettiriyor lakin güneş altında parlaklığı bir tık yetersiz kalabiliyor.
Evet gelelim bataryaya. Pil süresi gerçekten çok az. Aktif kullanımda 1.30 saat gibi bir ekran süresi alıyorum. Gaming laptop olduğu için normal diyebiliriz alırken bunu göze almanız gerekiyor.
Son olarak fan sesi ve ısınmadan bahsedecek olursak şu ana kadar ısınma sorunu yaşamadım. Fan sesi olarak arada bir fanı çalıştırıyor ve hiç duyulmayacak kadar az ses çıkıyor.

Sistem Özellikleri

i5 11300H.
GTX 1650.
8 GB RAM.
512 GB SSD.

İnceleme bu şekildeydi biraz kısa oldu kusura bakmayın, dediğim gibi oyun oynamadığım için testleri yapamadım. Eğer bir sorunuz olursa bekliyorum iyi Sosyaller dilerim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım hocam ben o zamanlar 5600H modelini de 11K civarında zannediyordum. Çok güzel seridir. 11300H nasıl hocam performans konusunda, memnun musunuz oyun performansında veya gündelik kullanımda?
Dediğim gibi oyun oynanıyorum o yüzden bir şey söyleyemem, sadece ilk aldığımda Microsoft Store'dan Asphalt indirmiştim. Basit bir oyun zaten herhangi bir fan sesi veya ısınma olmadan oynadım. Gündelik kullanımda gayet iyi işimi görüyor.

Hocam illaki Adobe olmasına gerek yok. Örneğin ben Davinci Resolve kullanıyorum. Ama tahminimce ekran kartından dolayı performans yüksek olur.
Tamamdır hocam bir kaç gün içerisinde unutmazsam Davinci yüklerim basit bir edit yapıp ekleme yaparım.

Merhaba laptop'u 08.06.2022 tarihinde Amazon üzerinden 10.999 TL'ye aldım. Kullanım amacım genel olarak yazılım üzerineydi oyun yükleyip oynamadım. O yüzden incelemede oyun testleri değil de günlük kullanım şeklinde inceleme olacak.

İlk Kullanım
Öncelikle laptopu teslim aldığımda FreeDOS şeklinde geldiği için Windows kurmam gerekti lakin kurulum aşamasında SSD görmedi bunun için bir rehber hazırladım buradan bakabilirsiniz.

Sonrasında laptopun sürücülerini kurdum, Windows etkinleştirdim, ölü pixel testi yaptım lakin herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Her şey olması gerektiği gibiydi.

Lakin şöyle bir problem ile karşılaştım Lenovo Destek üzerinden laptopu sorguladığımda garantisi 2 ay daha erken başlamış gözüküyordu. Amazon müşteri hizmetleri ile konuştum, Lenovo Destek ile görüşüp faturayı iletirseniz düzeltme yaparlar diye bir yanıt aldım. Sonrasında destek ile görüştüm, faturayı ilettim garanti tarihini düzeldi.

Günlük Kullanım
Laptop günlük kullanımda işlerimi görmeme yeterli oluyor.
Aktif olarak Arduino ve Visual Studio Code kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım.
Ekran olarak 120 Hz ve IPS bir ekrana sahip ve gerçekten kaliteli olduğunu hissettiriyor lakin güneş altında parlaklığı bir tık yetersiz kalabiliyor.
Evet gelelim bataryaya. Pil süresi gerçekten çok az. Aktif kullanımda 1.30 saat gibi bir ekran süresi alıyorum. Gaming laptop olduğu için normal diyebiliriz alırken bunu göze almanız gerekiyor.
Son olarak fan sesi ve ısınmadan bahsedecek olursak şu ana kadar ısınma sorunu yaşamadım. Fan sesi olarak arada bir fanı çalıştırıyor ve hiç duyulmayacak kadar az ses çıkıyor.

Sistem Özellikleri

i5 11300H.
GTX 1650.
8 GB RAM.
512 GB SSD.

İnceleme bu şekildeydi biraz kısa oldu kusura bakmayın, dediğim gibi oyun oynamadığım için testleri yapamadım. Eğer bir sorunuz olursa bekliyorum iyi Sosyaller dilerim. :)
Hocam 16 gb ram 3050TI veya 3060 hali iyi midir? Almayı düşünüyorum bu sene içerisinde.

Hocam iyidir ancak alırsanız 11300H değil de 5600H veya 5800H olan işlemcili modelini alın. Çünkü iyi bir fark oluyor cidden güç konusunda da pil konusunda da.
Amd almaktan çekiniyorum. Şu foruma ne zaman girsem amd ile alakalı sorunlar çıkıyor karşıma. Büyük ihtimalle i7 alırım.

AMD almaktan çekiniyorum. Şu foruma ne zaman girsem AMD ile alakalı sorunlar çıkıyor karşıma. Büyük ihtimalle i7 alırım.

Hocam işlemci tarafında AMD şu an Intel'i bile solluyor ancak ekran kartı tarafında haklısınız. Ben AMD işlemci kullanıyorum ve dahili grafik birimini kullanıyorum. Her zaman bir driver sorunu karşıma çıkıyor :D

@Silinen üye hocam bir de 3D Mark, Cinebench R23 testleri veya CS:GO-Valorant gibi oyun testlerini de yaparsanız güzel olabilir. Çünkü laptopun amacı Gaming direkt, almak isteyenler bu konuya bakıp yararlanabilir.
3D mark gibi testleri yapabilirim lakin oyun maalesef oynayamam. PC'de oyun çok sarıyor o yüzden test için indirsem geri silmeyip oynamaya devam edeceğim ve bunun olmasını istemiyorum.

Hocam işlemci tarafında AMD şu an Intel'i bile solluyor ancak ekran kartı tarafında haklısınız. Ben AMD işlemci kullanıyorum ve dahili grafik birimini kullanıyorum. Her zaman bir driver sorunu karşıma çıkıyor :D
Peki işlemciyi amd alsam çok sorun çıkartır mı? Servise göndermekle uğraşmak istemem 😄

Geri
Yukarı