Lenovo IdeaPad Gaming 3 laptop 99 dereceleri görüyor

Kronos51

Centipat
Daha fazla  
Merhaba Technopat forumu üyeleri, elimde Lenovo IdeaPad Gaming 3 model bir laptop var. Yaklaşık 1 sene 2 ay önce aldım, 10 aylık garantisi mevcut daha. Laptopu geçen aylarda ısınma problemi ve oyun esnasında bazen oyunu kendi kendine kapatması sebebiyle servise gönderdim garanti kapsamında. Sıcaklık değerleri 98-99 civarındaydı. Daha sonra servisten geldi, şarj adaptörü 135W yerine 170W ile değiştirildi. Fan ve termal macun bakımları yapılmıştır denildi. Test programlarında evet sıcaklık 90 derecenin üstüne çıkmıyor, 90 dereceyi görüp tekrar 80-85'lere düşüyor. Fakat oyunlarda 99.6'yı gördü şu ana kadar maksimum. Bunu arayıp sorduğumda ise bilgisayara herhangi bir zararı olmayacağı, oyun bilgisayarı için normal bir şey olduğu ve yanma durumunun söz konusu olmadığı çünkü riskli değerleri görünce bilgisayarın kendini otomatik olarak kapatacağını söylediler. Hatta teknisyenlerden birisi şaşırtıcı şekilde 105 derecelere kadar normal dedi, bana her ne kadar inandırıcı gelmese de. Bu konuyla ilgili bilgili arkadaşların fikrini almak istiyorum, ne yapmam lazım önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim. (Oyunu kapatma sebebinin RAM olabileceği söylendi çünkü şu anda da sorun devam ediyor bazı oyunlarda RAM kullanımı ise %98-99 civarında oluyor o sırada.)

1706971454680.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendiniz ifade etmişiniz kule tipi soğutucu ile sorunu çözmüş yani o bir masaüstü ve muhtemelen ısı yönetim prensibi farklıdır güncel donanımlarda artık dizüstüler gibi yeni ısı sistemini kullanıyor voltajı kesmiyorlar ancak eski donanımlar kendilerini kapatırlardı.

Hocam çözüm bulabildiniz mi acaba ?
Araştırma yaptığım zamanlarda CPU'nun boost özelliği gibi bir özelliği vardı ayarlarda gizlenmiş bir şekilde. Önce o gizlenmiş özelliği görünür hale getirip sonra boostunu kapattım. FPS düşüşü olabileceği uyarısı vardı ama ben ya düşüş yaşamadım ya da yaşadıysam bile oyun zevkimi bozacak derecede değil. Sonuç olarak bunu yaparak sıcaklığın ortalama 90 derecelerde, çok zorlandığındaysa maksimum 95 derecelerde olduğunu gözlemledim.

RAM'den kaynaklı oyun kapanmasını daha önce duymadım RAM dar boğazını herkes yaşamıştır genelde ciddi FPS düşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Anlık 99 dereceyi görmesi bir süre 100 derece olması gibi şeyler sorun değil performans akıyorsa pek önemi yok sonuçta çok kaliteli değil ve ufacık alet kendini ne kadar soğutabilir ki? Bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olmayan insanların 15 sene önceki donanımlar gibi sanıp yorum yapmaları bayıyor.
8 GB RAM vardı şimdi 16 GB'a yükselttim. Oyundan atma sorunum çözüldü ve aynı şekilde ısınma sorunu da ortadan kalktı. Bu konularda tecrübeli olmadığım için net bir şey diyemem ama tesadüf müdür yoksa olması gereken olduğundan mıdır çözüldü oyundan atma sorunu.

RAM yükseltemesi yapılabilir. Kendini kapatmasının sebebi RAM'den kaynaklı olabilir lakin işlemci kaldırabileceği maksimum sıcaklık değerine gelince PC kendini kapatır genellikle bu 100°'dir. Eğer gerçekten termal macun değişimi yapılmışsa ve dediğiniz gibi sıcaklık değeri 85 90 civari ise RAM yükseltmeyi düşünebilirsiniz yahut fanların etrafındaki tozlar serviste iyi temizlenmemiş olabilir fanlar sağlıklı çalışmıyordur. DDU ile sürücü kaldırmanıza gerek yok çünkü şu an ki teknik sorunların sürücülerle alakası yok bana kalırsa.Ben de ideapad gaming 3 kullanıyorum 16 ARH 7 modelini ısıtmasından gayet memnunum başka güvenilir bir servise bakıma göndermeyi deneyebilirsiniz.
RAM yükseltmesi esnasında açıp incelediğimde fanların temizlendiğini gördüm fakat termal macunu abartarak sürmüşler, sürülmesi gereken alanın baya bi dışarısına taşmış durumdaydı.

Geri
Yukarı