Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop soğuk iken bile fanlar çok sesli

handdddeemhemet

Femtopat
Arkadaşlar Lenovo Ideapad Gaming 3 laptopa sahibim ( GTX 1650 Ti, R7 4800H, 16 GB RAM ) bu laptopta her şey iyi hoş fakat şöyle bir sorun var, Lenovo vantage adlı programı yükledim oradan performans, denge veya sessiz modu seçebiliyorum. Sessize aldığımda fan sesi yok fakat oyunlar oynanamaz durumda ( 5-10 FPS ) dengeli veya performansa alınca performans düzeliyor fakat ikisinde de fan hızı çok sesli bu 3 kipte de Windows güç ayarları ne olursa olsun belirttiğim durumlar geçerli. Güç ayarlarından Turbo Boost'u kapattım işlemcide ekran kartı da 60 dereceyi geçmiyor fakat fanlar çok sesli çalışıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Umarım doğru anlatabilmişimdir. En ufak bir sorunuz varsa lütfen sorun onunda açıklamasını yapayım.

Adı üstünde sessiz zaten performansı düşürmesi normal. Ekran kartı sıcaklığı konusunda evet cidden Lenovo iyi bir iş başarmış 60 dereceyi geçirmiyor normaldede fan seslerini azaltırsanız ekran kartı 80 e kadar çıkabilir ki laptoplarda kontrol etmenin bir yolu yok zaten. Turbo Boostu açınca zaten işlemci 90 ı görüyor. Garantiye verebilirsiniz ama birşey yapcaklarını sanmıyorum... İade edin. Yeni bir tane isteyin belki geçebilir azda olsa veya başka bir model alın sese sinir oluyorsanız (iade edip)

Bu durum sorun mu biliyorum ama aynısı bende de var. İşlemcim 70 derece bile olsa oyuna girdiğim an fanları köklüyor. Fan sesi çok çirkin değil ve ortam sesini kesen kulaklık ile şimdilik idare ediliyorum.
Bence 16 çekirdekli mobil işlemci için normal durum.

Adı üstünde sessiz zaten performansı düşürmesi normal. Ekran kartı sıcaklığı konusunda evet cidden Lenovo iyi bir iş başarmış 60 dereceyi geçirmiyor normaldede fan seslerini azaltırsanız ekran kartı 80'e kadar çıkabilir ki laptoplarda kontrol etmenin bir yolu yok zaten. Turbo Boost'u açınca zaten işlemci 90'ı görüyor. Garantiye verebilirsiniz ama bir şey yapcaklarını sanmıyorum... İade edin. Yeni bir tane isteyin belki geçebilir az da olsa veya başka bir model alın sese sinir oluyorsanız (iade edip)

İade işlemi yapabilmem veya garantiye bu sebepten göndermem imkansız.

Performans moduna alırsan sistem soğuma ilkesi etkin kılınır. Bu ilke de ne olursa olsun fanların çok çalışıp sistemin en soğuk halini elde etmeye çalışır. Bence Lenovo Vantage'i sil ve Windows'un varsayılan güç ayarlarını kullan.

Bu durum sorun mu biliyorum ama aynısı bende de var. İşlemcim 70 derece bile olsa oyuna girdiğim an fanları köklüyor. Fan sesi çok çirkin değil ve ortam sesini kesen kulaklık ile şimdilik idare ediliyorum.
Bence 16 çekirdekli mobil işlemci için normal durum.
16 çekirdek değil 8 çekirdek 16 izlek zaten ve Lenovo da bu modelinde bu sorun var bendede var ama beni rahatsız etmiyor zaten :)

16 çekirdek değil 8 çekirdek 16 izlek zaten ve Lenovo da bu modelinde bu sorun var bende de var ama beni rahatsız etmiyor zaten :)

Tamam işte, sanallar ile 16 çekirdek. Buna sorun denemez. 12 çekirdekli i7'ler bile alev alırken, 16 çekirdekli mobil işlemciyi o derecede tutabilmek için direk tam güç fan açıyor sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı