Lenovo Ideapad Gaming 3 Sessiz kipte sistemi kullanmak zararlı mı?

DIKİNG

Centipat
Daha fazla  
Aktif olarak Lenovo Vantage kullanıyorum (sanki Instagram kullanıyormuş gibi oldu), arkadaşımla iddiaya girdik. Ben ısı kipi ayarlarının hepsinde (oyun oynama hariç, o kadar da değil) sadece sesin değiştini, performansa ya da bilgisayara zararı olmadığını söyledim o da tam tersini söyledi. Eğer sessiz kipte oyun oynarsam PC'ye zarar vereceğini söyledi. Kim haklı ve neden?

1620291332240.png

PC: Ideapad Gaming 3 15IMH05 (17K'lık olan değil, 1TB+552 GB 12.000TL civarında bir şey olan)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı sessiz kipte kullanmak cihaza zarar vermez, ayrıca cihaz kritik ısılara geldiğinde fanı zaten otomatik fulleyecektir.
Sessiz kipi işlemci hızını ve ekran kartı hızını kısar böylelikle daha az ısınır. Performansından kaybedersin.

Aktif olarak Lenovo Vantage kullanıyorum (sanki Instagram kullanıyormuş gibi oldu), arkadaşımla iddiaya girdik. Ben ısı kipi ayarlarının hepsinde (oyun oynama hariç, o kadar da değil) sadece sesin değiştini, performansa ya da bilgisayara zararı olmadığını söyledim o da tam tersini söyledi. Eğer sessiz kipte oyun oynarsam PC'ye zarar vereceğini söyledi. Kim haklı ve neden?

Eki Görüntüle 1010020

PC: Ideapad Gaming 3 15IMH05 (17K'lık olan değil, 1TB+552 GB 12.000TL civarında bir şey olan)

Performans etkilenir.

Ama ısınması durumda zaten fanlar en yüksek hıza otonom olarak çıkar.

En doğurusu oyun için performans hem daha hızlı frekanslarda çalışır.

Sessiz kipi işlemcinin frekansını ve giden gücü sınırlar. Nvidia GPU'yu da olabilecek en düşük wattla çalıştırır. Örneğin 115W'lık 2060 sessiz kipteyken sadece 20-25W çekiyor oyunda. Aynı zamanda ısı belirli bir seviyeyi geçtiğinde yine fanlar hızlanmaya başlayacaktır. Bir zararı yok fakat oyun, edit, render gibi işlerde denge veya performans kipini kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı