Lenovo Ideapad Gaming 3 vs. HP Pavilion 15

Bütçe
15.000

AloneAlchemist

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, Gaming laptop bakıyorum. Aslında ilk linkteki bilgisayarı gözüme kestirmiştim fakat bir arkadaşım işlemcisi ve ekran kartının daha iyi olduğunu düşündüğü başka bir sistem önerdi. Benim için 1TB depolama birimi şart yoksa hemen dolacakmış gibi geliyor.
İlk sorum 2 bilgisayardan hangisi tercih edilmelidir?
İkinci ise Ideapad 3 modelinde sanırım. 135W olması sebebiyle bataryasında bir boşalma sorunu oluyormuş. Driverları ile ya da servise göndererek uğraşmak gerekiyormuş.
Yeterli teknik bilgiye sahip olmamak beni korkutuyor, bir sorun yaşar mıyım yaşadığım sorunu çözebilir miyim deneyimi fikri bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Önerdiğiniz başka bir model varsa onu da paylaşabilirsiniz bütçe yaklaşık 15.000

1-https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-gaming-3-intel-core-i5-11300h-16gb-256gb-ssd-1tb-hdd-rtx3050-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82k100cutx-p-HBCV00001VJKZF

2-https://www.hepsiburada.com/hp-pavilion-gaming-laptop-15-ec2056nt-amd-ryzen-5-5600h-8-gb-512-gb-ssd-rtx-3050ti-144-hz-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-68n71ea-p-HBCV000022O86P

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam 2022 yılında asla 4 core 8 thread(i5 11300H) işlemci almam. Oyum HP'den yana. Kasası kötü değil ama velev ki kötüyse kötü olsun yapan mühendis hesaplamıştır neyin ne olduğunu. Kozmetiğe takılmayın performans önemli. 3 yıl sonra 11300H yeni bir oyunda/yazılımda cortlarken 5600H iş görmeye devam edecektir.

Ayrıca Lenovo ekran olarak daha önde. sRGB %100 daha canlı renklere sahip ekranı var.

Şarj boşalma sorunu çok büyük bir sıkıntı değil ve servis gerektirmiyor

Hocam depolamasının ve raminin yetersiz olduğunu düşünüyorum güncel bir oyun indirdiğin zaman 100-150GB ediyor. Sürekli olmasa da arkadaşlarla oynana Online oyunların kenarda durması gerekiyor LoL Valorant CS:GO vb. Windows'un, okul dokümanlarının masaüstündeki diğer doldurma dosyalar uygulamalarda eklenince sürekli sil yükle yapmak zorunda kalacağım. Üstelik 8 GB RAM de eklemek zorunda kalacağım bütçemin yeteceğini sanmıyorum. Aradaki fark devasa mı önerdiğiniz ürünü tercih etmezsem büyük bir kalite kaybı ile karşılaşır mıyım?

2020 ya da 2019'dan sonra HP pavalion kasa soğutmalarını düzeltti. Sıkıntı yaratmaz ama ben Intel işlemciden tarafım.

Forumdan okuduğum kadarı ile hem yazılımsal hem de ısı sorunları vs. Intel işlemcilerin daha stabil olduğunu tahmin ediyorum.

Ben olsam 2022 yılında asla 4 Core 8 thread(i5 11300h) işlemci almam. Oyum HP'den yana. Kasası kötü değil ama velev ki kötüyse kötü olsun yapan mühendis hesaplamıştır neyin ne olduğunu. Kozmetiğe takılmayın performans önemli. 3 yıl sonra 11300h yeni bir oyunda/yazılımda cortlarken 5600h iş görmeye devam edecektir.

11300h söylediğiniz kadar çabuk demode olacak kadar kötü mü 5600h olanın RAM ve depolama masrafınıda ekleyince bütçemin yeteceğini sanmıyorum yukarıda daha uzun açıkladım. Size de sorayım aradaki fark devasa mı kesinlikle 5600h mı tercih edilmeli?

11300h söylediğiniz kadar çabuk demode olacak kadar kötü mü 5600h olanın RAM ve depolama masrafınıda ekleyince bütçemin yeteceğini sanmıyorum yukarıda daha uzun açıkladım. Size de sorayım aradaki fark devasa mı kesinlikle 5600h mı tercih edilmeli?
4 core 8 thread ne olursa olsun artık yetmemeye başladı. En azından bende i5 9300H var artık güçsüz kaldı bazı oyunlarda GX 1650 kartım ile darboğaza giriyor. RAM uzun vadede şimdi değilse bir kaç ay sonra takılır o zamana kadar 8GB idare eder. Depolama konusunda o cihazda 1TB HDD var ama ancak depolama amaçlı kullanılır günümüz oyunlarını HDD ile oynamak işkence olur 512 SSD, 256+1TB HDD ikilisinden daha mantıklı. 3050Ti az da olsa 3050'den daha iyi bu da bir avantaj çünkü laptoplarda upgrade şansımız yok. Bence bilgisayar alırken bugün ne olur diye düşünmek yanlış çünkü bugün her işi yapar 2 yıl sonra ne yapacağı önemli dolayısıyla 2024 yılında mekanik diskli ve 4 core 8 thread işlemci bilgisayar ile çok fazla sıkıntı yaşanacağını ve mutsuz edeceğini elinizde patlayacağını düşünüyorum. Yalnız şu arkadaşın attığı 5600H işlemcili Lenovo sanki HP'den daha iyi bir de onu araştırın.

11300h abartıldığı kadar kötü değil kendimde kullanarak söylüyorum bunu, onun dışında 256 SSD 1TB HDD gayet mantıklı SSD'ye FPS oyunlari HDD'ye hikayeli oyunlar depolanabilir. Ama dediğim gibi Ti versiyonu almaniz daha mantıklı.

Geri
Yukarı