Lenovo Ideapad L340 harici ekrana kısayol sığmıyor

cnsklndm

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Başlıkta derdimi net anlatamadım şöyle açıklamak istiyorum.
Benim Philips 273ELH kodlu bir monitörüm var. Monitör kasama takılıyken bir sıkıntı yok görünümünde ancak Laptop'a bağladığımda kasadaki kadar güzel bir görüntü alamıyorum. Güzel görüntüden kastım her şey çok büyük. Küçülmesini istiyorum yapamıyorum.

Şimdi görüntü ayarlarına girin ikinci ekran çözünürlüğü ayarlarını değiştirin diyeceksiniz sanırım ama o ayarları yaptım fark yok. Laptop ekranındaki kadar nesne sığıyor. Kasama takılıyken çok saçma bir örnek vereyim Chrome tarayıcımın üzerindeki kısa yol bağlantılarında çok daha fazla şey sığarken laptop ekranında daha az şey sığıyor ve aynı şekilde ikinci ekranda da aynı şey oluyor.

Görüntü ayarlarındaki "Metin, uygulama ve diğer öğelerin boyutunu değiştir" kısmını %100'ün altına çekebiliyor olsam aslında sorunum çözülecek ama en düşük seçenek %100 olduğu için bunu gerçekleştiremiyorum. Kasam benim 8 senelik bir kasa, laptop ise Lenovo Ideapad l340. Şimdi ben bu sorunu çözebilecek miyim bilmiyorum ve yardımınızı, önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum. Monitör laptoptan HDMI çıkışından gelen sinyal mönütöre DVI girişinden bağlı. Yani bir ucu HDMI diğer ucu DVI bununla alakalı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDMI/DVI sorunu olduğunu düşünmüyorum pek. Cihazda kaç ekran kartı var? Harici bir NVIDIA veya AMD GPU var mı?

Bunların sürücü sürümleri neler? Bir de Windows + P tuşuna basıp modu değiştirmeyi denediniz mi?

Şu an laptopta bir adet ekran kartı var GTX 1650. Diğer PC'de ise AMD Radeon HD 7800 ekran kartı var. GTX 1650'de daha 1 saat önce güncelleme yaptı sürücü sürüm numarası 456.38. Win + P kombinasyonunu da denedim. Şu an halihazırda ana ekran olarak harici monitörü kullanıyorum. Ama her şey kasaya bağladığım görüntünün iki katı gibi.

Ölçeklendirme ayarlarına da bakmıştım tekrar baktım hiçbir geçerli ayar yok. Monitör OSD ayarların da over scan kapalı konumda ve seçilebilir değiştirilebilir değil. Intel GPU yok sanırım bu işlemcide i5-9300HF işlemcim.

Evet görüntü ekran kartından geliyor. Alttaki ekran görüntüsünden anlaşılabileceği üzere 27 inç monitörde bu çok büyük. Belki size normal gelebilir fakat dediğim gibi AMD ekran kartımda görüntü ve yazılar daha küçüktü... Ekrana daha fazla kısa yol simgesi sığıyordu. Alttaki panelde şuanki simgelerin yarısı kadar yer kaplıyordu simgeler. Çözümü bir türlü bulamadım.

Devmngmt.jpg

Şu an aklıma geldi bu PC Windows Home ile geldi lisanslı diye değiştirme gereği duymadım. Ben hep Windows Pro kullandım benim sorunum bundan dolayı olabilir mi diye düşünüyorum?

nvidia control panel.jpg

Burada ben bu pixel oranlarını manuel girdiğimde yazılar simgeler de bulanıklık oluyor ancak dediğim gibi AMD ekran kartı ile kasadan görüntü aldığım zamanda boyutlar bu görseldeki gibi. Ayarları normale döndürdüğüm de aşağıda paylaştığım gibi simgeler yazılar. Gözüme fazla büyük gelmesi gerçekten rahatsız edici benim için

2.jpg

Sanırım sorunumun çözümsüz olduğunu alttaki 9300H ile 9300HF işlemci karşılaştırmasında gördüm.
9300HF kodlu işlemcilerde GPU birimi yok ve Max. Ekran açıklamasında 9300H 3 iken bendekinde GPU olmaması sebebiyle laptopta gördüğüm görüntüden başka bir değişiklik yapamayacağım harici mönütörde.

1600412767678.png

Yeni konular

Geri
Yukarı