Lenovo Ideapad laptop oyunlarda düşük FPS veriyor

R9xMonster

Femtopat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad Intel Core i5 CPU 2.60Hz 6 GB RAM işlemci 3230M Z500 laptopum var bayağı eski 2,3 yıl öncelerde çok iyi FPS'ler alıyordum GTA 5, ETS 2 gibi oyunları rahat oynatıyordu fakat şimdi tüm oyunları en düşük ayarlarda bile zor oynuyorum ve çok ısınıyor. Bunun için fan temizliği yaptırıp termal macun yeniletmek istiyorum. Bir de SSD taktırmak düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Eski performansa dönüp yüksek FPS almak için.

Temizlik ve termal macun değişimi önemli. Eğer bütcen varsa Ram takviyesi de yapa bilirsin. Çünki ssd sadece açılış hızına etki eder. Oyun açıldıktan sonra fps-e pek bir katkısı yok. Ancak eğer Ram yetersizse, ram takviyesi performansa etki eder.
Eğer oyunlarda ani performans kaybı yaşıyorsan, yani stabil çalışmıyorsa Ram yetersiz demektir.
Bunu msi afterburner gibi fps ölçer uygulamalarla ve ya görev yöneticisinden oyunda ne kadar Ram tükettiğini analiz ederek de anlaya bilirsin. Eğer 6 GB ya yakın Ram tüketimi varsa, ram yetersiz geliyordur.
Bütcen varsa hem ssd, hem Ram takviyesi yapa bilirsin ancak, bütce yoksa asıl Ramı yükselt.

Temizlik ve termal macun değişimi önemli. Eğer bütçen varsa RAM takviyesi de yapabilirsin. Çünkü SSD sadece açılış hızına etki eder. Oyun açıldıktan sonra FPS-e pek bir katkısı yok. Ancak eğer RAM yetersizse, RAM takviyesi performansa etki eder.
Eğer oyunlarda ani performans kaybı yaşıyorsan, yani stabil çalışmıyorsa RAM yetersiz demektir.
Bunu MSI Afterburner gibi FPS ölçer uygulamalarla veya Görev Yöneticisi'nden oyunda ne kadar RAM tükettiğini analiz ederek de anlayabilirsin. Eğer 6 GB ya yakın RAM tüketimi varsa, RAM yetersiz geliyordur.
Bütçen varsa hem SSD, hem RAM takviyesi yapabilirsin ancak, bütçe yoksa asıl RAM'ı yükselt.

Pekı önerdiğiniz bir RAM var mı?

Pekı önerdiğiniz bir RAM var mı?
İlk önce ram slotlarına bak. 1. 4gb, 2. 2gb olucak muhtemelen. 2 gb olanı çıkarıp yerine 4 gb koyman gerekli. Laptopun üzerindeki 4g ramın yanına aynı markanın aynı ramını almaya çalış, bulamazsan mhz ve cl değerleri aynı olan herhangi bir markanın ramını al. En köte ihtimelle mhz ve cl değerleri en yakın olanı seç. Eğer farklı performanstaki ramlar olursa, sıkıntı çıkara bilir. Piyasaya pek hakim olmadığım için direkt tevsiye veremiyorum, ancak sen yorumları ve puanlarına bakarak bula bilirsin.
Laptopundaki performans kaybının sebebi ramdır büyük ihtimalle. Ancak küçük bir ihtimalde olsa sorun diğer bileşenlerde ola bilir. En iyisi sistemin oyundayken ne kadar Ram tükettiğini kontrol edip sorunun Ram yetersizliği olup-olmadığını anlamalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı