Lenovo Legion 5 vs ASUS TUF A15 2023

Lenovo Legion Slim 7 kullanıyorum Legion için kesinlikle farka değer.

Hocam şeyi sorucam, benim cihaz da 11800H vardı ve ısı konusunda sınıfta kaldı. 12700H bir üst nesil bunda da aynı sorunlar yaşar mıyım ? Birde neden 12800H değil de 700H koyuyorlar bu cihazlara ?
12700H, 12. nesilin baz İ7 modeli denebilir. 11. nesildeki 11800H veya 10. nesilde 10750H gibi. aralarında çok fark da bulunmuyor zaten. Isı olarak 12. nesildeki hibrit mimari daha başarılı. Modele bağlı güzel soğutma performansı alırsınız.

Matebook D16 Cinebench R23 de 9500 puan veriyor, sanırım watt değeri kısıtlanmış.

Legion serisinde 16500 veriyor aynı testte.

Sipariş ettim kargo dahil 35018 TL. Umarım pişman olmayız.
Hayırlı olsun hocam. Pişman olacağınızı hiç sanmam. O fark gaming model olmasından kaynaklı. İşlemci aynı olsa bile güç tüketimi ve soğutma önemli büyük ölçüde.

12700H, 12. nesilin baz i7 modeli denebilir. 11. nesildeki 11800H veya 10. nesilde 10750H gibi. Aralarında çok fark da bulunmuyor zaten. Isı olarak 12. nesildeki hibrit mimari daha başarılı. Modele bağlı güzel soğutma performansı alırsınız.

Hayırlı olsun hocam. Pişman olacağınızı hiç sanmam. O fark Gaming model olmasından kaynaklı. İşlemci aynı olsa bile güç tüketimi ve soğutma önemli büyük ölçüde.

Teşekkürler hocam sağ olun. Aynen hocam doğru diyorsunuz. Legion'da işlemci 115W kadar cikabiliyormus, soğutma da iyi olunca, sanırım o yüzden yüksek puan alıyor.

Artık sipariş etmişsiniz ancak aradaki fark 10kdan fazla ki bence değmez.
4050 ile 3070 arasında fark çok ancak hem iş için hemde oyun içinse tabi ki 3070 daha avantajlı ancak dediğim gibi aradaki 10k dan fazla fark bence mantıksız.

Bunun yerine ikisinin de ortası ve güncel olan şuan 30k ve civarında bulunabilen 4060 serisine bakabilirdiniz.
Oyun için hem dlls 3 desteği var ve yeni bir kart olduğu için Nvidia'nın hemen hemen her özelliğini de sıkıntısız kullanabilirdiniz. Yazılım kodlama vs. ile de çok rahat işler yapılabilirdi.

Bunun yanında saf güç olarak 3070, 4060a göre birkaç tık önde olsa da 4060 alıp keşke 3070 alsaydım da demezdiniz.

Yine de hayırlı olsun arkadaki 10k farka rağmen 3070 de güzel bir seçim.

4050 ile 3070 arasında fark çok ancak hem iş için hemde oyun içinse tabi ki 3070 daha avantajlı ancak dediğim gibi aradaki 10k dan fazla fark bence mantıksız.

Bunun yerine ikisinin de ortası ve güncel olan şuan 30k ve civarında bulunabilen 4060 serisine bakabilirdiniz.
Oyun için hem dlls 3 desteği var ve yeni bir kart olduğu için Nvidia'nın hemen hemen her özelliğini de sıkıntısız kullanabilirdiniz. Yazılım kodlama vs. ile de çok rahat işler yapılabilirdi.

Bunun yanında saf güç olarak 3070, 4060a gire birkaç tık önde olsa da 4060 alıp keşke 3070 alsaydım da demezdiniz.

Legion gibi kaliteli bir kasada 4060 yok ne yazık ki o bütçelerde. İşlemciler de zayıf oluyor.

Son düzenleme:
Vallahi hocam aklım TUF'tan yanaydı. Değmez diye düşünüyordum ama değer diyorsunuz. Fikrim değişmek üzere.

Kardeşime alacağız. Büyük bir kamu kurumunda işe başlayacak.

Çoğunlukla SQL SERVER işleriyle uğraşır, tabii verileri çok büyük olur büyük ihtimalle.

Arada da oyun oynar işte kendisi.

Segment farkı var arasında. Yeterse bütçe Legion alınmalı.

Segment farkı var arasında. Yeterse bütçe Legion alınmalı.

Vallahi hocam ekran kartından ziyade işlemci performansı için aldım. 12700H en yüksek puanı, Legion serisinde almış.

Monster Tulpar serisinde bile 3060 DDR4 sistemlere 30 civarı istiyorken, 35 buna vereyim dedim.

4050 ile 3070 arasında fark çok ancak hem iş için hem de oyun içinse tabii ki 3070 daha avantajlı ancak dediğim gibi aradaki 10kdan fazla fark bence mantıksız.

Bunun yerine ikisinin de ortası ve güncel olan şu an 30k ve civarında bulunabilen 4060 serisine bakabilirdiniz.
Oyun için hem DLSS 3 desteği var ve yeni bir kart olduğu için NVIDIA'nın hemen hemen her özelliğini de sıkıntısız kullanabilirdiniz. Yazılım kodlama vs. ile de çok rahat işler yapılabilirdi.

Bunun yanında saf güç olarak 3070, 4060a göre birkaç tık önde olsa da 4060 alıp keşke 3070 alsaydım da demezdiniz.

Hocam öyle doğru diyorsunuz ama insan olarak en çok etkileşimde olduğumuz şey ekran ve klavye.

Bu yüzden bu iki materyal kaliteli oldu mu verdiğim paraya üzülmem. Varsın ekran kartı daha az performanslı olsun.

4060 bu seviyelerde ekran kalitesi yok maalesef.

Bence iyi bir seçim olmaz. Sadece ekran kartı Ti olduğu için Legion'dan vazgeçilmez. Her konuda Legion daha üst seviyede bir cihaz.
Lenovo'yu çok kaliteli bulmuyorum şahsen yıllarca lenovo kullandım soğutma ve kalitenin çok iyi olmadığını gördüm. Legion panel olarak ve özellik olarak hemen hemen aynı malzeme kalitesinde de acayip bir fark olacağını zannetmiyorum şahsen lenovo cihazların kalitesinden çekmiş birisiyim.
Zaten arkadaş söylemiş. Zaten ikisinin arasında ki tek fark birinin titanyum ekran kartına sahip olması bu kadar az fark varken herkes güvendiği markayı tercih eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı