İnceleme Lenovo LOQ 15IRH8 i5 12450H RTX 4060

Merhaba, bugün pazartesi günü elime ulaşmış olan Lenovo LOQ 15IRH8 i5 12450H RTX 4060 115W model laptopun incelemesiyle sizlerleyim. İyi okumalar.

Okuması kolay olsun diye konuyu bölmelere ayıracağım.

Kutu İçeriği
  • Kullanma kılavuzu​
  • Garanti Belgesi​
  • 230W adaptör​
  • Güç Kablosu​
  • Laptopun kendisi​

SSD Modeli ve Crystal Disk Info, Crystal Disk Mark Testleri
Bana gelen LOQ'tan Samsung PM9B1 çıktı. Kendisi Samsung 128L TLC V6NAND barındıran, DRAMless ve Marvell 88SS1322 Whistler Plus isminde kontrolcü bulunuyor. Sıcaklık sensörü mevcut.

Crystal Disk Mark testi sırasında maksimum 71 derece gördüm. Açıkçası biraz sıcak çalışan bir SSD modeli.

1710881147523.png

1710881199614.png

Bu da Crystal Disk Mark sonucu;

1710881259226.png

İçerisindeki SSD'ye Sandisk SN570 ayarında diyebilirim. Kötü değil, iş görür ama sıcaklıkları biraz yüksek.

Ekran Yansıma Düzeyi (Matte/Glossy)
Ekranı çok mat değil. Victus ve Acer Nitro 5'in ekranı daha mat diye hatırlıyorum. Bunun ekranı glossy gibi ama mat. Eğer laptopu çok ışıklı yerlerde veya güneş altında kullanacaksanız bir miktar eksi unsur olarak yansıyabilir ama 350nit parlaklığa kadar çıkan ekran ile biraz önüne geçmekle birlikte Intel Kontrol Paneli veya NVIDIA Denetim Masası'ndan yapacağınız bir miktar parlaklık ayarlamaları ile halledebilirsiniz.

Yükseltme Seçenekleri
1 adet 2280 boyutlarında M.2 SSD takilabilir. 8 GB modelde 1x8 DDR5 4800 MHz RAM bulunmakta, yanına 1x8 daha takabilirsiniz veya içindekini de söküp 2x16 kit takabilirsiniz, 32 GB'ye kadar destek sunulmuş. İsterseniz icindeki PM9B1'i de sökebilirsiniz ama 2242 boyutlarında olduğu icin 2242 bir SSD takabilirsiniz sadece, çünkü o slot 2242'ye göre tasarlanmış.

Ben SX8100 taktım.

1710881640208.png

Giriş Çıkış Portları
1 adet Ethernet portu, 1 adet Type-C portu, 1 adet 3.5mm combo jack girişi, 3 adet USB portu, 1 adet HDMI 2.1 girişi ve adaptör güç girişi bulunmakta.

1710881715704.png

1710881735502.png

1710881758328.png

Hoparlör Performansı
Hava frekanslarında yükseklik var muhtemelen çünkü bazı müziklerde arkaplanda kalması gereken çınlamalı aletler fazlasıyla öne çıkıyor. Sub-bass zayıf, çoğu laptop hoparlöründe zayıf olan bir unsur, o yüzden çok üstünde durmayacağım. Ses yüksekliği yeterli. Ne düşük, ne yüksek. Tatmin edecektir. Midler de pek temiz değil, erkek vokaller suyun altındaymış gibi bir ses veriyor. 8 kHz civarında da yükseklik var muhtemelen, S, Ş ve T gibi harflerde parlama oluyor. Hoparlörünü beğendiğimi söyleyemem ama ses versin yeter kafasındaysanız yetecektir. Harici kulaklık kullandığım için çok önemsemedim.

RAM Bilgisi
Bendeki LOQ'tan Samsung IC çıktı. Sizde farklı bir şey de çıkabilir, dolayısıyla bunu referans almamak gerek.

1710881890576.png

Menteşe Testi
Menteşesi sağlam gibi duruyor. Bazı laptoplar aşırı fazla sallanıyor, bunda o kadar sallanma yok hatta feedback olarak oldukça tok ve sert, sağlam hissi uyandırıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Görüş Açısı Testi (Soldan Sağa)
IPS olduğu için görüş açısı performansı güzel. Tabii ki her IPS iyi olacak diye bir zorunluluk yok ama %90'ı iyi performans sunuyor. LOQ'un da görüş açısı performansını beğendim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Görüş Açısı Testi (Yukarıdan Aşağıya)

AIDA 64 FPU CPU Cache Sıcaklık Testi

Herhangi bir laptop soğutucusu kullanmıyorum, laptopun altı direkt olarak masayla bitişik, yani altına yükseltme koymadım.

image.png

Unigine Superposition Testi

1080p Extreme hazır ayarıyla test yaptım. İnternette biraz gezindim, 4060 105W ve 4060 115W kullanıcılarının çoğu 6000-6300 civarında puan almış. Ben 6513 aldım 😎 Sebebini aşağıda açıklayacağım.

1710882993157.png

Maksimum Parlaklık ve Minimum Parlaklık
Minimum parlaklık performansı mükemmel, daha uygun bir kelime yok. Hayatımda gördüğüm en iyi minimum parlaklığa sahip laptoplardan birisi olabilir. O kadar düşük seviyeye inebiliyor ki ekranı göremiyorsunuz. Bu oldukça iyi bir şey, bazıları gece çalışırken inanılmaz rahatsız oluyor çünkü parlaklıktan. Bazı laptopların minimum parlaklığı 100-150 nit civarlarında dolaşıyor, epey komik. Bu laptop muhtemelen 10-20nit civarı falandır. Biraz baktım, NotebookCheck'in incelediği 15APH8'de 4 nit'miş :D Bu da öyle olabilir belki, bilmiyorum, ölçüm yapmaya uygun aletim yok, gözlem yoluyla bu kadar :D

Maksimum parlaklık performansı bana göre yeterli. Zaten Victus ve 144 Hz Nitro 5'lere göre bariz daha parlak bir ekranı var, inanmayan herhangi bir teknoloji mağazasına gidip üçünü de birlikte inceleyebilir. Minimum parlaklık konusunda da aynı düşüncedeyim.

MUX var mı?
Evet, MUX bulunuyor. Lenovo Vantage yazılımı üzerinden ayarlama yapabiliyorsunuz.

Lenovo Vantage

image (1).png

Laptopta MUX switch olduğu için LENOVO Vantage üzerinden dGPU seçeneğini seçebiliyoruz. MUX olmayan laptoplarda bu seçenek bulunmuyor.

1710883459156.png

Benim ayarlamalarım aşağıdaki gibi. GPU Çalışma Kipi ayarını dGPU'ya çevirdim, GPU Hız Aşırtma'yı aktif ettim ve Isı Kipi ayarını Performans yaptım.

image (2).png

Klavye Aydınlatması
İki kademesi var. Birinci kademe normal parlaklıkta, ikinci kademe yüksek parlaklıkta. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz ikinci kademedeki parlaklığı. Gayet yüksek parlaklığa sahip ve tuşları rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Sadece beyaz renkte yanabiliyorlar.

1710883596941.png

Backlight Bleed / IPS Glow / Black Uniformity Testi
Öncelikle şunu belirteyim, gözümle gördüğüme olabildiğince yakın olması açısından ISO ve SPEED ayarlaması yaptım fotoğrafa. Olduğu gibi direkt şak diye çekerseniz hatalı fotoğraflama yapmış olursunuz. Gözümle gördüğüm bu fotoğraftakinden daha iyi ancak biraz daha oynarsam gözümle gördüğümden daha siyah oluyor, ben de bu halde bıraktım.

Bendeki ünitede ışık sızması yok, IPS glow minimal düzeyde ve ekranın black uniformity performansı oldukça iyi. Kontrast değeri tahminimce 1200:1'in üzerindedir. Önceden masaüstü sistem kullanırken MSI G241 kullanıyordum monitör olarak, onun kontrast oranı 1500:1 idi, onun kadar iyi siyah performansı sunuyor.

Tabii şunu eklemekte fayda var, bana gelen üründe ışık sızması yok ve kontrast değeri epey başarılı ancak sizin elinize gelen üründe bunlar bu kadar iyi olmayabilir, panel piyangosu diyoruz buna bir nevi. Dolayısıyla benim incelememde böyle görüp kendiniz aldığınızda seninki böyleyken benimki niye böyle diye şaşırmayın diye belirtmek istedim.

20240318_203058.jpg

Renk Ayarlaması
Arkadaşlar ekranın renk gamutu %45 NTSC olunca ister istemez tribe giriyorsunuz, özellikle benim gibi kaliteli bir 1080p monitör olan G241'den sonra buna geçince. Dolayısıyla kendinizi avutmak için çeşitli yöntemlere girmeniz gerekiyor. Ben de çareyi NVIDIA Denetim Masası'nda buldum, kısmen avuttu.

Ben aşağıdaki gibi ayarladım, renk doygunluğu olarak tatmin etti. Kontrast ve parlaklığı da bir miktar arttırdım, tam kıvama geldi.

Not: Panel piyangosundan ötürü benim yapmış olduğum ayarlar sizde kötü de olabilir iyi de olabilir. Dolayısıyla kendiniz deneyerek kendi göz zevkinize göre ayar yaparsanız daha iyi olur.

Not 2: NVIDIA Denetim Masası üzerinden renk ayarlaması yapabilmeniz için Lenovo Vantage üzerinden dGPU seçeneğini aktif etmeniz gerekmekte, aksi takdirde renk ayarlaması yapamazsınız, anca Intel Kontrol Paneli üzerinden yapabilirsiniz.

1710884142603.png

UFO Ghosting Testi
Laptopun UFO performansi basarili degil. Muadillerine kiyasla daha kotu bir response time degerine sahip. Ben rahatsiz olmadim ama sizi bilemem. Pek fazla oyun oynamadığım için ne denli rahatsız eder veya etmez orasını bilemem, LoL ve FIFA 24'te rahatsız edici bir durum gözlemlemedim.

Mikrofon Testi
Mikrofon kalitesi beklediğimden daha iyi geldi. Hatta önceden kullandığım bazı kulaklıkların mikrofonundan bile güzel geldi.

Aşağıdaki MediaFire linkinden dinleyebilirsiniz.

Fotoğraflar

20240318_181102.jpg

20240318_192818.jpg

20240318_192647.jpg

20240318_203219.jpg

Kapanış
Genel olarak memnun kaldığım bir laptop oldu. Eksileri var mı, tabii ki var; eksileri olmasa bu fiyatta olmazdı. Sorsanız tekrar hak verseler ne alırdınız diye, yine LOQ alırdım muhtemelen, çünkü anlık olarak 32.000 TL'ye satılıyor ve 32.000 TL'ye LOQ'tan daha iyi bir laptop yok. Sadece yakın fiyata 6800H 3070 Ti bulunduran Acer Nitro 5 var o kadar. Gerisi hep Monster ve Casper laptoplara ait. Bir de arada Victus düşerse düşüyor yoksa o da 34.000 TL civarlarında. Eğer işlemci gücüne ihtiyacınız yoksa Victus'a kıyasla daha F/P bir seçim. Nitro 5 12700H 4060 ile arasında kalırsanız bütçeniz varsa direkt onu tercih edin, paneli daha iyi ve işlemcisi daha iyi ve bu iki fark rahatlıkla 3000 TL'yi kurtaracak farklılıklar.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi sosyaller.​

Görev Yöneticisinde Dahili GPU yok değil mi? Varsa pek MUX Switch saymamak lazım ya.
Ben sonradan dGPU kipi secenegini degistirip default biraktim. Default iken Advanced Optimus imis. Oyle daha iyi performans veriyor.

Advanced BIOS açmayı da bir deneyin dilerseniz. RAM OC sen seversin Berkay 🥰
Overclocka dair bir sey duymak ve gormek istemiyorum artik :D O isler benden gecti. Bir gun gozumu karartirsam 6000-28 denerim.

Overclocka dair bir sey duymak ve gormek istemiyorum artik :D O isler benden gecti. Bir gun gozumu karartirsam 6000-28 denerim.
Yapma ya. Hudson Hornet vakası gerçek oluyor desene.
Neyse müsait vakitte başka bir yerde bunu konuşuruz. Şimdi gereksiz mesajdan ban yemek istemiyorum. :)

Bu arada eline sağlık güzel incelemişsin valla.

10 dakikalık FIFA 24 sonucum aşağıdaki gibi. En yüksek 86 derece görmüş, ortalama 79 derece VRAM sıcaklığı. Hotspot ise ortalama 74 derece, en yüksek 82 derece. GPU sıcaklığı ise en yüksek 73, ortalama 67 derece.

Denge modunda bu arada. Performans veya sessiz modda değil.

Eki Görüntüle 2150809
Hocam teşekkür ederim. Sizi uğraştırdım. Kusura bakmayın.

Geri
Yukarı