Lenovo LOQ 15IRX9 laptop işlemciyi kısıtlıyor mu?

metehanertm

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selam.
Elimdeki bilgisayar eskidiği için yeni bir Gaming laptop baktığımda Lenovo'nın LOQ 15IRX9 gördüm. Bilgisayarın özellikleri fiyatına göre çok iyi ama forumlarda işlemci bir süre sonra kendini kısıtlıyor gibi yorumlar gördüm. Evdeki diğer bilgisayarda Lenovo'nın yeni denilebilecek bilgisayarlarından biri ve aynı sorun bu bilgisayarda da vardı. Bir program sayesinde bir nebze -ThrottleStop- yine bu durumdan kurtulabiliyordum ama yine de işlemciden %100'lük verim alamıyordum. Max işlemcinin %70 kullanabiliyordum. Bu işlemci sınırlandırması tüm Lenovo laptoplarda var mı? Sebebi nedir ve alacağım bu bilgisayarda da aynı sorunla karşılaşır mıyım?

Laptop link: https://www.hepsiburada.com/lenovo-...ml&magaza=Nethouse&url_src=ios-product-detail

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci bir süre sonra kendini neden limitlesin? Limit varsa vardır, yoksa yoktur. Lenovo işlemci limitlemesinde HP gibi değil, yüksek performans alırsın yani, ondan dolayı endişe duymana gerek yok.

Ek olarak cihazın fiyatı fazla geldi bana. Piyasaya son 1 aydır falan bakmıyorum ama 33K'ya değer mi tartışılır. 4060 LOQ vardı benzer fiyatlarda.

İşlemci bir süre sonra kendini neden limitlesin? Limit varsa vardır, yoksa yoktur. Lenovo işlemci limitlemesinde HP gibi değil, yüksek performans alırsın yani, ondan dolayı endişe duymana gerek yok.

Ek olarak cihazın fiyatı fazla geldi bana. Piyasaya son 1 aydır falan bakmıyorum ama 33K'ya değer mi tartışılır. 4060 LOQ vardı benzer fiyatlarda.
kanka peki hp victus 16 ile ne farkı var. ikiside 33k ve aralarında hiçbir fark göremedim . sence hangisi alınır

Konuyu birazcık farklı bir yere çekerek durumu izah etmeye çalışacağım.

Throttle durumu işlemcinin belli bir sıcaklığa geldiğinde frekansı ve gücü limitleyerek belirlenen limitin aşılmamasını, güvenli sıcaklıklarda kalmasını sağlar. Bu zorunlu bir durumdur. Cihazınızın sağlığı için bu limitlerin olması gerekiyor.

Peki neye dikkat etmeliyiz?

Aldığınız modelin CPU için ayrılan gücüne ve soğutma performansına bakmalısınız. LOQ soğutma anlamında fiyatına göre iyi bir cihaz. Ek olarak Dell G15'in aksine CPU gücünde standart haricinde bir limit yok veya soğutması daha iyi olduğu için maksimum güce erişiminde sorun yok.

Intel XTU gibi uygulamalar kullanarak güç/performans oranını manuel olarak optimize edebilirsiniz.

Son olarak yanlış anlaşılmak istemediğim için şunu da belirtmek istiyorum. Victus modellerinin bazılarında CPU gücü diğerlerine göre düşük kalsa da performans anlamında kaybı yok diyebilirim. Hatta gücü limitledikleri için daha stabil ve serin çalışıyor. Yani CPU gücüne bakarak tercih yapmak da yanlış olabilir. Her çipin voltaj ölçeklendirmesi farklı oluyor. Bunlardan bir örnek daha vermek gerekirse 4000 serisinin giriş modellerinde de 95W TGP ile 140W TGP arasında da ciddi bir fark yok.

Soğutma olarak iyi bir cihaz ama bu fiyata RTX 4050 alınır mı bilemiyorum.

Son olarak yanlış anlaşılmak istemediğim için şunu da belirtmek istiyorum. Victus modellerinin bazılarında CPU gücü diğerlerine göre düşük kalsa da performans anlamında kaybı yok diyebilirim. Hatta gücü limitledikleri için daha stabil ve serin çalışıyor. Yani CPU gücüne bakarak tercih yapmak da yanlış olabilir. Her çipin voltaj ölçeklendirmesi farklı oluyor. Bunlardan bir örnek daha vermek gerekirse 4000 serisinin giriş modellerinde de 95W TGP ile 140W TGP arasında da ciddi bir fark yok.
Tam olarak dediğim de buydu.

Anlık kullanımlarda Victus daha limitli kalsa da oyun esnasında, benchmark testlerinde ve stress testinde bu fark kapanıp hatta ürünün soğutmasına göre Victus avantaj bile sağlayabiliyor.

Son düzenleme:
Anladım, zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Başka önereceğiniz marka modeller varsa mutlu olurum.

33K'ya değmez. 31 bandındayken iyi bir seçenekti. 1 hafta oldu olacak kullanıyorum. Laptop güzel ama 33 e alınmaz. Araştırdığım kadarıyla da bir işlemci limit vs. rastlamadım.

Ya bakın aslında olay şu:
Sistem üreticileri cihaz ısınmıyor demek için genelde limitleme kullanırlar. [Cihaz ısınmıyor demek için olmayadabilir ama çoğunluk böyle.]

Limitleme genelde GPU'yu %100 besleyecek şekilde yapılır Laptop tarafında. Hem GPU performansını verir hem de ısınmıyor gösterirler. Bu çok güzel bir politika gibi geliyor kulağa. Haklılık payı var.

Bakın olay şurda değişiyor. Eğer ki Limitleme sizin amacınıza ters ise o zaman bundan kurtulmanız gerekir.

Öte yandan limitleme yöntemi inanılmaz önemlidir. İstemsiz limitlemeler mesela mahveder her şeyi. HP Pavilion MOSFET/VR vakasını ben bu forumda paylaştım. LoL'de bile anlık donmalar yapıyordu.

Her cihaz limitlenir. Önemli olan istediğinizde bundan kurtulabilmenizdir. Kurtulamıyorsanız o sistem güzel değildir. HX CPU'nuz ve markasal bakışta Lenovo sisteminiz var. Undervoltage yapıp limitleri açabilirsiniz rahatlıkla.

Farklı konu: Herkes limit açmayı bilmeyebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca limitli olsa da limitli performans ile bile harika sonuçlar doğuran cihazlar tercih edilmelidir. Acer Nitro 16 buna çok güzel bir örnek. Fiyatına göre harika cihaz, tümden besliyor CPU'yu hatta.

Yukarıda şöyle bir ifade geçmiş ele almak istiyorum. Limitleme sistemi stabil yapmaz. Onu düzeltelim. Eğer öyle olsa Latency ölçümlerinde CPU Throttle oluyor olabilir yazmaz zaten.

Limitlemeler genelde gecikme arttırıcı ve verim düşürücü şeylerdir. Oyunda alacağınız performansı ve verimi azaltır. Çoğu laptopta Stutter ve akıcılık sorunları CPU Throttle giderilerek çözülüyor. Benim Çözümler sekmeme bakıp teyit edebilirsiniz.

Geri
Yukarı