Lenovo LOQ sürekli şarjda tutmak zararlı mı?

alestaa

Centipat
Daha fazla  
Birkaç gün önce Lenovo LOQ marka bir oyuncu laptopu aldım. Oyun oynamadığım zamanlarda internette gezerken ya da video izlerken şarjdan çekip pilde kullanmak mı mantıklı yoksa cihazı hep şarjda tutmak mı?
Windows 23H2 i7 13620H 16 GB RAM RTX 4060 512 GB SSD.

1713170255908.png

Oyuncu laptoplarını şarjda kullanmazsan o kadar güç kısılıyor ki,normalde kasmayacak oyun berbat hale geliyor,pilin ömrü azalabilir ama ancak o zaman rahat oynayabilirsiniz

Oyuncu laptoplarını şarjda kullanmazsan o kadar güç kısılıyor ki, normalde kasmayacak oyun berbat hale geliyor, pilin ömrü azalabilir ama ancak o zaman rahat oynayabilirsiniz.

Biliyorum oyun dışı kullanım için sordum, bir de şarjda kullanırken pil seviyesi97-98 görünüyor tam 100 değil. Bu sorun olur mu? Mesela şarj çekmeye devam eder mi batarya yoksa durdururmu şarjı?

Biliyorum oyun dışı kullanım için sordum, bir de şarjda kullanırken pil seviyesi97-98 görünüyor tam 100 değil. Bu sorun olur mu? Mesela şarj çekmeye devam eder mi batarya yoksa durdururmu şarjı?

Prize takılıyken ne yaparsanız yapın sürekli şarj çeker(düzenleme yapayım her laptopta olamayabilir ama bende öyle),evet oyun dışı kullanımda YouTube'da falan video izlerken kullanabilirsiniz evet

Birkaç gün önce Lenovo LOQ marka bir oyuncu laptopu aldım. Oyun oynamadığım zamanlarda internette gezerken ya da video izlerken şarjdan çekip pilde kullanmak mı mantıklı yoksa cihazı hep şarjda tutmak mı?
Windows 23H2 i7 13620H 16 GB RAM RTX 4060 512 GB SSD.

Eki Görüntüle 2169108
İş için kullansaydın gerek yoktu.Ama oyuncu laptoplarında maleesef şarja takılı kullanman lazım.Yoksa iyi bir performans veremiyor.

Şarj %100 olduğunda adaptör bataryayı baypas eder ve laptop gücünü direk adaptörden alır. Sürekli fişte olması hiçbir sorun yaratmaz kısaca. BIOS güncellemelerini kontrol et bende de Lenovo ThinkBook var %92-98 de kalıyordu BIOS güncellemesi yaptım %100 oluyor artık.

Lenovo Vantage uygulamasında akıllı tasarruf kipi ayarını kontrol edin. Bu ayar şarjınızın %100 olmasının önüne geçen bir ayar ve şarjın tamamen dolmasını engelleyip bataryanın bir kısmını koruma altına alıyor.

Şarj %100 olduğunda adaptör bataryayı baypas eder ve laptop gücünü direk adaptörden alır. Sürekli fişte olması hiçbir sorun yaratmaz kısaca. BIOS güncellemelerini kontrol et bende de Lenovo ThinkBook var %92-98 de kalıyordu BIOS güncellemesi yaptım %100 oluyor artık.

Lenovo Vantage üzerinde BIOS güncellemesi mevcut ama BIOS konusu beni hep korkutmuştur size SS atayım bir bakın olur mu?

Lenovo Vantage uygulamasında akıllı tasarruf kipi ayarını kontrol edin. Bu ayar şarjınızın %100 olmasının önüne geçen bir ayar ve şarjın tamamen dolmasını engelleyip bataryanın bir kısmını koruma altına alıyor.
1713171149895.png

kapalıymış hocam
1713171195063.png

Yeni konular

Geri
Yukarı