Çözüldü Lenovo v130 BIOS çöktü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Malik Saatçı

Kilopat
Yer
Samandağ
Daha fazla  
Meslek
Pratisyen Doktor
Lenovo v130 laptopu bugün aldık ve kutusunu açtık. Hemen ardından Windows 10 Pro temiz kurulum yaptık, ardından kendi sitesinden Driver Yükleyici ile bütün driverları yükledik. Haliyle BIOS güncellemesi de yapmak istedi, onay verdik. Yeniden başladı ve bir daha açılmadı. İlk LENOVO yazısı geliyor ve kapanıyor, kısır döngü halinde devam ediyor. Garanti içinde bir işlem mi yoksa Garanti dışı mı kaldı? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim veya nasıl düzeltebilirim? @Recep Baltaş

Çözüm
Şöyle başlayayım madem.
Mantık şu;
  1. USB’nizi FAT32 biçimlendirerek içerisine BIOS dosyasını “ayrıştırılmış bir şekilde” atarak Fn+R tuş kombinasyonuyla (açılışta basılı tutarak) yükleyeceğiz.
  2. BIOS dosyasını Lenovo sitesinden indirdikten sonra (.exe uzantılı dosya) “innounp” programıyla (Google’a yazar yazmaz çıkıyor) ayrıştıracağız.
  3. Innounp dosyası ve BIOS dosyası aynı klasörde olsun (karşıdan yüklenenlerde kalmış gibi anlatacağım).
  4. Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra şunu yazın: cd C:\Users\<Kullanıcı Adınız>\Downloads"
  5. Ardından şunu yazın: innounp -x 8vcn19ww.exe (burada 8vcn19ww.exe Lenovo v130 modeline ait BIOS dosyasıdır)
  6. Yeni bir klasör oluşmuş ve içerisinde 8VCN19WW.CAP adında bir dosya göreceksiniz. Bunun adını özellikle büyük ve küçük harflere dikkat ederek BIOS.cap olarak değiştirin.
  7. Biçimlendirdiğiniz USB belleğe atıp açılmayan bilgisayarınıza takınız. Adaptör mutlaka takılı omalı.
  8. Fn+R kombinasyonuna basılı tutarak bilgisayarınızı açınız. Tuş kombinasyonlarından BİP sesini duyduktan sonra elinizi çekebilirsiniz. Bilgisayar birkaç defa yeniden başlatılabilir. Ardından yeniden açılacaktır. Hayırlı olsun.
@Recep Baltaş

Vallah şimdi en iyi cevap benim ve konuyu çözüldü olarak işaretleyemiyorum. Buradan moderatör arkadaşa sesleniyorum. Gereğini yapabilirsiniz. 😄
Yeni cihazlarda BIOS güncellemesi sırasında oluşan aksaklıklar için koruma oluyor genellikle. BIOS çökmemiş olabilir. Elektiriği kesip biraz bekleyin ve öyle deneyin.

Eğer BIOS'un çöktüğüne eminseniz hiç beklemeden garanti kapsamında değişim isteyin. Çünkü tamir edilmesi için anakart üzerindeki BIOS çipine müdahale gerekir ve bu da sizin bilgisayarı tamir görmüş bir bilgisayar haline getirir.

BIOS çökse Lenovo yazısı gelmezdi. Sorun BIOS ile alakalı değil bence.

Genelde sorunlu depolama cihazı yüzünden de olabiliyor. Ya da güncelleme sonrası UEFI/ Legacy ayarı değiştiyse. Aslında resetlenmemesi lazım ama bence BIOS çökmesi durumunda PC hiç açılmamalı.

Cevaplarındaki düşünce yapın hoşuma gidiyor 👍

Genelde sorunlu depolama cihazı yüzünden de olabiliyor. Ya da güncelleme sonrası UEFI/ Legacy ayarı değiştiyse. Aslında resetlenmemesi lazım ama bence BIOS çökmesi durumunda PC hiç açılmamalı.

Benim bildiğim BIOS çökse hiç görüntü vermez veya siyah ekranda kalıp hemen kapanır. Ama konu sahibi görüntü aldığını belirtiyor. BIOS sıfırlama işe yarayabilir. Teşekkürler bu arada :)

Hocam haklısınız da, BIOS güncelleme sonrası birkaç defa bip sesi geldi ve şuan Lenovo yazısında kısır döngü olarak kapanıp açılıyor.
Bu arada PİL gömülü, şarj da bayağıdır takılı değil.

Boşuna demiyoruz driver güncelleme illetlerini kullanmayın diye.

BIOS'a veya Boot Option ekranına girebiliyor musunuz? O kısmı anlayamadım. F12 ve F2 tuşlarını deneyin bakalım. Varsa Nova tuşu da olabilir.

Zannetmiyorum, sistem garanti dışı kalmamıştır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı