Çözüldü Lenovo v130 BIOS çöktü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Malik Saatçı

Kilopat
Yer
Samandağ
Daha fazla  
Meslek
Pratisyen Doktor
Lenovo v130 laptopu bugün aldık ve kutusunu açtık. Hemen ardından Windows 10 Pro temiz kurulum yaptık, ardından kendi sitesinden Driver Yükleyici ile bütün driverları yükledik. Haliyle BIOS güncellemesi de yapmak istedi, onay verdik. Yeniden başladı ve bir daha açılmadı. İlk LENOVO yazısı geliyor ve kapanıyor, kısır döngü halinde devam ediyor. Garanti içinde bir işlem mi yoksa Garanti dışı mı kaldı? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim veya nasıl düzeltebilirim? @Recep Baltaş

Çözüm
Şöyle başlayayım madem.
Mantık şu;
  1. USB’nizi FAT32 biçimlendirerek içerisine BIOS dosyasını “ayrıştırılmış bir şekilde” atarak Fn+R tuş kombinasyonuyla (açılışta basılı tutarak) yükleyeceğiz.
  2. BIOS dosyasını Lenovo sitesinden indirdikten sonra (.exe uzantılı dosya) “innounp” programıyla (Google’a yazar yazmaz çıkıyor) ayrıştıracağız.
  3. Innounp dosyası ve BIOS dosyası aynı klasörde olsun (karşıdan yüklenenlerde kalmış gibi anlatacağım).
  4. Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra şunu yazın: cd C:\Users\<Kullanıcı Adınız>\Downloads"
  5. Ardından şunu yazın: innounp -x 8vcn19ww.exe (burada 8vcn19ww.exe Lenovo v130 modeline ait BIOS dosyasıdır)
  6. Yeni bir klasör oluşmuş ve içerisinde 8VCN19WW.CAP adında bir dosya göreceksiniz. Bunun adını özellikle büyük ve küçük harflere dikkat ederek BIOS.cap olarak değiştirin.
  7. Biçimlendirdiğiniz USB belleğe atıp açılmayan bilgisayarınıza takınız. Adaptör mutlaka takılı omalı.
  8. Fn+R kombinasyonuna basılı tutarak bilgisayarınızı açınız. Tuş kombinasyonlarından BİP sesini duyduktan sonra elinizi çekebilirsiniz. Bilgisayar birkaç defa yeniden başlatılabilir. Ardından yeniden açılacaktır. Hayırlı olsun.
@Recep Baltaş

Vallah şimdi en iyi cevap benim ve konuyu çözüldü olarak işaretleyemiyorum. Buradan moderatör arkadaşa sesleniyorum. Gereğini yapabilirsiniz. 😄
Boşuna demiyoruz driver güncelleme illetlerini kullanmayın diye.

BIOS'a veya Boot Option ekranına girebiliyor musunuz? O kısmı anlayamadım. F12 ve F2 tuşlarını deneyin bakalım. Varsa Nova tuşu da olabilir.

Zannetmiyorum, sistem garanti dışı kalmamıştır.
Ben orada “driver güncelleme illeti” mi kullandık demişim? Lenovo bilgisayar kullananlar bilir. Kendi sitesinin yani support.lenovo sitesinin bu özelliği var. Oradan yapınca oldu. Novo tuşuna basınca da aynı şekilde kısır döngüye giriyor.

Ben orada “driver güncelleme illeti” mi kullandık demişim? Lenovo bilgisayar kullananlar bilir. Kendi sitesinin yani support.lenovo sitesinin bu özelliği var. Oradan yapınca oldu. Nova tuşuna basınca da aynı şekilde kısır döngüye giriyor.
O şekilde deseniz daha anlaşılır olurdu. Driver güncelleme yazılımı diyince akla Driver Booster gibi yazılımlar geliyor.

Neyse, eğer durum böyleyse bunu sorumlusu siz değilsiniz. Bilgisayarı prizden çekin ve şarj bitene kadar döngüye girsin. Şarj bitince 1-2 dakika kadar bekleyin, bilgisayarı prize takın ve açmayı yeniden deneyin.

Ekleme: Kendi sitesinden driver yükleyici demişsiniz. Kusura bakmayın.

Şöyle başlayayım madem.
Mantık şu;
  1. USB’nizi FAT32 biçimlendirerek içerisine BIOS dosyasını “ayrıştırılmış bir şekilde” atarak Fn+R tuş kombinasyonuyla (açılışta basılı tutarak) yükleyeceğiz.
  2. BIOS dosyasını Lenovo sitesinden indirdikten sonra (.exe uzantılı dosya) “innounp” programıyla (Google’a yazar yazmaz çıkıyor) ayrıştıracağız.
  3. Innounp dosyası ve BIOS dosyası aynı klasörde olsun (karşıdan yüklenenlerde kalmış gibi anlatacağım).
  4. Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra şunu yazın: cd C:\Users\<Kullanıcı Adınız>\Downloads"
  5. Ardından şunu yazın: innounp -x 8vcn19ww.exe (burada 8vcn19ww.exe Lenovo v130 modeline ait BIOS dosyasıdır)
  6. Yeni bir klasör oluşmuş ve içerisinde 8VCN19WW.CAP adında bir dosya göreceksiniz. Bunun adını özellikle büyük ve küçük harflere dikkat ederek BIOS.cap olarak değiştirin.
  7. Biçimlendirdiğiniz USB belleğe atıp açılmayan bilgisayarınıza takınız. Adaptör mutlaka takılı omalı.
  8. Fn+R kombinasyonuna basılı tutarak bilgisayarınızı açınız. Tuş kombinasyonlarından BİP sesini duyduktan sonra elinizi çekebilirsiniz. Bilgisayar birkaç defa yeniden başlatılabilir. Ardından yeniden açılacaktır. Hayırlı olsun.
@Recep Baltaş

Vallah şimdi en iyi cevap benim ve konuyu çözüldü olarak işaretleyemiyorum. Buradan moderatör arkadaşa sesleniyorum. Gereğini yapabilirsiniz. 😄

Çözüm
Verdiğim linkteki OviPopescu1 adlı kullanıcının çözüm önerisi üzerinden gitmişsin.

1. So, to be able to extract the bios file from the BIOS setup file, you need to download Inno Setup Unpacker from Inno Setup Unpacker

2. Then, extract innounp049.rar. You will get a file called innounp.exe

3. Put the BIOS file 8vcn19ww.exe in the same folder with innounp.exe

4. Open cmd window and go to the location of the two files above

5. Type innoup -x 8vcn19ww.exe to extract the bios files

6. You will have a new folder called {app}. Here, you will rename the file 8VCN19WW.CAP to BIOS.cap

7. Format the USB stick to FAT32

8. Copy the newly renamed BIOS.cap to the root of the USB stick. Safetly remove the stick.

9. Connect the charger to the laptop. The battery must be almost full.

10. Insert the USB stick

11. Hold Fn and R key pressed

12. Press power button to turn on the laptop (no need to hold power button, but keep hold on Fn and R keys)

13. You will hear some beeps. Now you can release the Fn + R keys. The BIOS is rewriting. It will restart several times.

Yani en iyi cevap aslen senin değil.

Verdiğim linkteki OviPopescu1 adlı kullanıcının çözüm önerisi üzerinden gitmişsin.

1. So, to be able to extract the bios file from the BIOS setup file, you need to download Inno Setup Unpacker from Inno Setup Unpacker

2. Then, extract innounp049.rar. You will get a file called innounp.exe

3. Put the BIOS file 8vcn19ww.exe in the same folder with innounp.exe

4. Open cmd window and go to the location of the two files above

5. Type innoup -x 8vcn19ww.exe to extract the bios files

6. You will have a new folder called {app}. Here, you will rename the file 8VCN19WW.CAP to BIOS.cap

7. Format the USB stick to FAT32

8. Copy the newly renamed BIOS.cap to the root of the USB stick. Safetly remove the stick.

9. Connect the charger to the laptop. The battery must be almost full.

10. Insert the USB stick

11. Hold Fn and R key pressed

12. Press power button to turn on the laptop (no need to hold power button, but keep hold on Fn and R keys)

13. You will hear some beeps. Now you can release the Fn + R keys. The BIOS is rewriting. It will restart several times.

Yani en iyi cevap aslen senin değil.
Kesinlikle haklısınız. Özür dilerim. Alıntı olduğunu belirtmem gerekirdi.

Merhaba
Maalesef aynı problemle karşılaştım.Yazdığınız adımları uyguladım fakat işe yaramadı.Acaba siz çözebildiniz mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı