Çözüldü Lenovo v130 BIOS çöktü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Malik Saatçı

Kilopat
Yer
Samandağ
Daha fazla  
Meslek
Pratisyen Doktor
Lenovo v130 laptopu bugün aldık ve kutusunu açtık. Hemen ardından Windows 10 Pro temiz kurulum yaptık, ardından kendi sitesinden Driver Yükleyici ile bütün driverları yükledik. Haliyle BIOS güncellemesi de yapmak istedi, onay verdik. Yeniden başladı ve bir daha açılmadı. İlk LENOVO yazısı geliyor ve kapanıyor, kısır döngü halinde devam ediyor. Garanti içinde bir işlem mi yoksa Garanti dışı mı kaldı? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim veya nasıl düzeltebilirim? @Recep Baltaş

Çözüm
Şöyle başlayayım madem.
Mantık şu;
  1. USB’nizi FAT32 biçimlendirerek içerisine BIOS dosyasını “ayrıştırılmış bir şekilde” atarak Fn+R tuş kombinasyonuyla (açılışta basılı tutarak) yükleyeceğiz.
  2. BIOS dosyasını Lenovo sitesinden indirdikten sonra (.exe uzantılı dosya) “innounp” programıyla (Google’a yazar yazmaz çıkıyor) ayrıştıracağız.
  3. Innounp dosyası ve BIOS dosyası aynı klasörde olsun (karşıdan yüklenenlerde kalmış gibi anlatacağım).
  4. Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra şunu yazın: cd C:\Users\<Kullanıcı Adınız>\Downloads"
  5. Ardından şunu yazın: innounp -x 8vcn19ww.exe (burada 8vcn19ww.exe Lenovo v130 modeline ait BIOS dosyasıdır)
  6. Yeni bir klasör oluşmuş ve içerisinde 8VCN19WW.CAP adında bir dosya göreceksiniz. Bunun adını özellikle büyük ve küçük harflere dikkat ederek BIOS.cap olarak değiştirin.
  7. Biçimlendirdiğiniz USB belleğe atıp açılmayan bilgisayarınıza takınız. Adaptör mutlaka takılı omalı.
  8. Fn+R kombinasyonuna basılı tutarak bilgisayarınızı açınız. Tuş kombinasyonlarından BİP sesini duyduktan sonra elinizi çekebilirsiniz. Bilgisayar birkaç defa yeniden başlatılabilir. Ardından yeniden açılacaktır. Hayırlı olsun.
@Recep Baltaş

Vallah şimdi en iyi cevap benim ve konuyu çözüldü olarak işaretleyemiyorum. Buradan moderatör arkadaşa sesleniyorum. Gereğini yapabilirsiniz. 😄
Aynı problemi ben de yaşıyorum, ne yaptınız acaba? FreeDOS bilgisayarda sonuç alamıyorum arkadaşın dediği gibi.

Teknik servisle görüştüm BIOS'a giriş yapabilirseniz çözebilirsiniz belki. Fakat hiçbir şekilde BIOS'a giremediyseniz teknik servise götürmeniz gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknik servisle görüştüm BIOS'a giriş yapabilirseniz çözebilirsiniz belki. Fakat hiçbir şekilde BIOS'a giremediyseniz teknik servise götürmeniz gerekiyor.
Kronik sorunlu cihazlar maalesef. Servise gönderirseniz maksimum 3 iş günü içinde cihaz çalışır vaziyette elinizde olacaktır.

Evet arkadaşlar, yalnız değilsiniz. Bilgisayarı alalı yaklaşık 1 ay oldu. Lenovo V130 FreeDOS bilgisayarı aldım orijinal 1903 Windows 10 Pro ISO'yu bilgisayarıma kurulumunu gerçekleştirdim. Güncelleştirmeyi yaptım dediğiniz gibi Lenovo logosu kısır döngüye girdi. Hikaye burada başlıyor.
1- Servis Girişi
Servise laptopu gönderdim. Anakart + hard disk arızalı dediler değişim yaptılar. Laptop geldi. Tekrardan kurulum yaptım Windows 10 Pro kurdum güncelleştirdim. Yine kısır döngüye girdi.
2- Servis Girişi
Servise laptopu gönderdim. BIOS sürümünü geri almışlar herhangi bir donanımsal arıza bulamamışlar laptopu geri gönderdiler düzeltip. Tekrar kurulum yaptım 2 gün geçmeden ekran dondu ve bilgisayar aclılıyor görüntü yok fan Max. Seviyede çalışıyor. Servis kaydı oluşturuldu.
3- Servis girişi
Bilgisayar tekrar servise gitti ve dağa 2 haftalık yeni değişen ana kartta problem olduğunu onarım yapıldığını söylediler. Onardılar Laptopu gönderdiler. Windows 10 Pro yükledim. Güncelleştirdim ve bilgisayar yine gitti. Bugün servise laptopu tekrar gönderiyorum. BDH Lenovo servisi gerçekten beni bunalttı. Servisle konuşmamda şunu söylediler. Microsoft Windows 10 Pro 64" Sürümünde ki Güncelleştirmelerde problem var bilgisayarı çökertiyor. Windows 10 Home sürümü kurun dedi. Benim bilmediğim Windows 10'un Microsoft 1903 sürümünde kurarken görmediğim Windows 10 Home sürümümü mevcut?
Sonuç olarak bugün 4. kez göndereceğim sonucunu burada paylaşacağım.

Not: Kurulumlar tamamen UEFI modda gerçekleşmiştir.
Sorun çözülemedi ikinci sefere 1 ay içinde tekrar anakart değişim gerektiğinden DOA raporu verilmiştir. Laptop iade edildi. Lenovo V130 serisi laptop sahibi olan arkadaşlara duyuru.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı