Lenovo Y-520 laptop işlemci kullanımı yüksek oyunlarda kasıyor

Tabi öncelikle merhaba, gerekli performans ayarları yapıldı chipset biosgüncellemesi yapıldı batarya ayarlarından performansa çekilip %100 güç ayarına getirildi yapılan işlemler sonucunda CPUZ programında strees testi başlatılıp HWinfo uygulaması ile sıcaklık kontrolleri yapıldıcihazda 3.7 ghzden sürekli 1.15,1.20 ghzlere düşmekte çekirdek kendini sürekli kapatıp açmakta fps drop mevcut olmakta yapılan test sonuçları ekran video olarak aldım.Ben bilgisayarı servise yolladığımda arıza tespit edilemedi denilip bana geri yollandı sizce ne yapmalıyım

Merhaba.
Videoda görüldüğü kadarıyla bench testinde 98'e çıkıp hız kesiyor ki bunu sen de zaten fark etmişsin.

Bahsi geçen Lenovo stress testini sen de uygula diyecektim ama onu da yapmışsın. Program ile sorun yaşamaman normal, farkettiysen zaten işlemci kullanımı normal benchte %100 iken Lenovo DT ile %50 civarında yani onlar daha az yükleniyor. Programı gene çalıştırıp aygıt yöneticisinde işlemci grafiğini sağ tıklayıp grafiği overalldan logical processors'a geçirip de bakar mısın?

Intel XTU in undervolting ile ısınmayı kontrol altına alırsan sorunu hafifletebilir ya da sorunu tamamen çözebilirsin. Bu programın da stres testi mevcut, Intel'in olduğundan üçüncü parti testi sayılmaz aslen.

Undervolting işlemciye gelen voltajı işlemcinin izin verdiği ölçüde düşürerek daha az ısınmasını sağlar, performanstan kaybetmezsin.
Duruma göre gene yazarsın.

Son düzenleme:
Benim çok bilgim yok bu konularda kusura bakmayın cahilliğime verin.Başıma ilk defa böyle bir sorun geliyor.Bana daha basite indirgeyip anlatabilme şansınız var mı acaba bilgisayarın garantisi devam 210 gün var bitmesine lenovo donanımsal olmadığı konusunda ısrarcı ve işlem yapmıyor sizce donanımsal mı yazılımsal mı.. nasıl bir yol izlemem lazım bana akıl verin lütfen

Lenovo Nerve Sense yüklüyse extreme cooling açıp denediğimde daha az donma kasma oluyor sayısı azalıyor sizce sorun ne olabilir servis termal macunu yenilediğini iddaa ediyor
Fan devir hızlarında bir problem olabilir mi acaba fanımın hızına nasıl bakabilirim veya işlemcinin ısınmasına sebep olan başka bir şey

Son düzenleme:
Lenovo yazılımında ne var ne yok bilmiyorum yani ama extreme cooling ile iyileşme olması sevindirici.
Bazı bilgisayarlarda BIOS ya da Windows içinden bilgisayar sessiz çalışsın diye seçenek konabiliyor, fan hızı sınırlandırılmışsa(belki sendekinde yoktur) onu da araştırabilirsin.

Oyun sırasında, aygıt yöneticisinde işlemler sekmesinden işlemciyi kullanan programları çoktan aza sıralatabilirsin.

Makinanda sorun olmayabilir. Undervoltingi araştırıp uygularsan sıkıntı da kalmayabilir.
Makinan alttan hava alıyorsa ızgaraları kapatmamaya özen göster, altına yükseltici bir parça koyarsan daha rahat ve nispeten serin hava alır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı