Lenovo Y50-70 Harici ekran kartının mosfetlerinden biri yandı

odenia

Hectopat
Merhaba.
Laptopum Lenovo Y50-70
Dün laptopum aniden kapandı. Burnuma yanık kokusu geldi. İçini açıp baktığımda NVIDIA 860M harici ekran kartına ait MOSFET'lerden birinin yandığını ve duman çıkardığını gördüm. Akım ölçer cihazım yok ama kısadevrede olduğu belliydi. Sıcak hava uygulayıp MOSFET'i çıkardım ve bilgisayar start aldı. Ekran kartını görmez herhalde diye düşündüm ama görüyor. Harici ekran kartı da dahili ekran kartı da çalışıyor.
Sorum şu; bu MOSFET'in işlevi nedir? MOSFET olmadan kullanmaya devam etmem sakıncalı olur mu? Ekran kartının 5 mosfetinden biri bu. Diğer 4Ü çalışmaya devam ediyor. ThrottleStop ile limits segmentinde GPU Power sarı görünüyor. Yani ekran kartına gelen güçte bir dengesizlik olduğu aşikar ama bu laptopumda yıllardır olan bir şey. Bu MOSFET sanırım yıllardır arızalıydı. Sonunda kısa devre de yaptı. Ben de çıkardım. Saatlerdir açık durumda laptop ama hiçbir tuhaflık algılamadım.
Ayrıca benzer MOSFET'i temin etmek bir yana montajı konusunda da kendime güvenmiyorum. Bilgisayarı tamirciye göndermeli miyim yoksa bu şekilde kullanmaya devam etsem sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

Bir güncelleme yapayım 6 gün oldu ve hiçbir sorun yaşamadan kullanıyorum hala bilgisayarı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı