Çözüldü Lenovo Y520 BIOS güncelleme sonrası siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CantDodgeThis

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle laptopum Lenovo Y520-15lKBN modeli. 4 gün önce Windows Update yaptıktan sonra oyunlarda anlık takılmalar yaşamaya başladım. Öncesinde hiçbir sorun yoktu, yüksek FPS alıyordum. Onun haricinde Alt TAB yaparken de oyunların ekrana gelmesinde gecikmeler başladı.

Bugün sabah Windows updateleri kaldırdım ve Ccleaner kurup eski dosyalar silinsin diye çalıştırdım. Daha sonra oyuna girdiğimde 4 FPS civarı FPS almaya başladım ve harici ekran kartını bilgisayarın gördüğünü ama kullanmadığını fark ettim. Daha sonra Windows Update tekrar yaptım, Nvidia driver güncelledim ama nafile. Bir türlü düzelmedi.

Daha sonra Lenovo'nun sitesinden laptopun driverlerini indirip kurdum ve BIOS güncellemesi geldiğini fark edip onuda güncelledim. Flash disk ihtiyacı olmayan bir kurulumdu zaten şimkidi updateler basit ama BIOS update yaptıktan sonra PC açılma ekranı geliyor (Lenovo logosu) daha sonra Lenovo logosundan sonra diyah ekranda kalıyor. BIOS girilebiliyor. Advance optionstan formatladım (her şeyi resetledim) ama sorun çözülmedi. Formattan sonrada ekrana bu bildirim çıkmaya başladı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yazılar görünmese de problem görünüyor. BIOS'a girip F9 yapın uyarıyı onaylayın.
Boot menüsünden fast boot disable yapın. PXE yazanları disable yapın. Security kısmından Secure boot disable yapın. Configuration kısmından SAT controller mode kısmında AHCI olanı seçin. F10 ile kaydedip onaylayın.
Bilgisayar başlarken Boot menüsünden USB sürücünü seçip formata geçebilirsiniz.
Çok çok sağ olun hocam sizi epey yordum :) Bu da Aida64 Report.
Az önce F9-F10 yaptıktan sonra PC 3 defa kendini resetleyip en sonunda onarıma hazırlanıyor yazısı çıktı. Ben de eski söylediğiniz (format öncesi ayarlara) ayarlarda bıraktım. Bir sorun oluşturmaz değil mi ? @Murat5038

Onarıma geçtiyse tekrar resetleyseydiniz bilgisayarı. Onarıma her geçtiğinde onarmayın bilgisayarı bu windows sistemini riske sokar.
Normal şekilde açılması lazımdı açılmıyorsa dediğim ayarlarda durabilir sorun yok.

https://downloadmirror.intel.com/27750/a08/WiFi_20.50.0_PROSet64_Win10.exe
https://downloadmirror.intel.com/27760/a08/BT_20.50.1_64_Win10.exe

Realtek
Win10 Auto Installation Program (SharedID:1152921504607480984
SId:1152921504627579501) olanı yükle.

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/bcy805af.exe
https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/b3y603af.exe
https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/4kme31ww.exe

@CantDodgeThis @Murat5038 @claus @Sena34

Öncelikle hepinize teşekkürler, sırf size teşekkür edebilmek için foruma üye oldum şu an.

Benim de konuyu açan kişiyle aynı sorunum (aynı pc) vardı. Yeni windows güncelleştirmesi sonrası pc'nin performansından memmun kalmadım (aslında bir şey olduğu yoktu işte de kaşındım) ve her zaman yaptığım gibi sürücü güncellemelerine bakayım dedim. Baktım orada BIOS uptade diye bir şey var (işte her gördüğüne ne atlarsın bilip bilmeden) ekran kartı güncellemesi gibi bir şey heralde dedim yaptım (yapmaz olaydım). Sonra baktım pc yeniden falan başlıyor. Orada bir haltlar yediğimi anladım da iş işten geçti. Pc açılıyor lenova yazısında takılıyor kalıyor bazen onarılıyor falan diyor ama onardığı falan yok elbet.

Biraz araştırınca pc gitti daha da açılmaz demiştim ama bu konuyu görene kadar. Önce @Sena34 ün dediği gibi BIOS a girdim (benim aklıma bile gelmemişti), sonra F9 lu şeyi yaptım. Yine açılmadı ama bir işe yaramıştır heralde bu da. Sonra @Murat5038 beyin dediği "fast boot disable, PXE disable ve AHCI" şeylerini yaptım (ne yaptığıma dair en ufak bir fikrim bile yok sadece yazanları yapıyorum). Umutsuzca format usb' sini almak için masadan kalktım. Döndüğümde masaüstü açıktı :) Format atmama bile gerek kalmadı yani. 3-4 saat uğraştan sonra ve servise gönderme planları yaparken sorunun çözüme ulaşması ne kadar mutlu etti anlatamam.

Ha şu an noldu bilmiyorum "yapmaya çalıştığım BIOS update oldu mu", pc şu an çalışıyor ama bir yerlerini bozdum mu hiç bir fikrim yok. BIOS ta değiştirdiğim ayarlar pc performansını etkileyecek önemli şeyler mi geri almak lazım mı bilmiyorum ama daha kurcalamam heralde şu an korkumdan ekran kartı driverı bile güncellemem ben bozulursa diye. Tek merak ettiğim şu an pc çalıştığına göre BIOS'ta bir sorun yoktur heralde.

Sözü fazla uzattım ama benden sonra aynı problemi yaşayacaklar burayı okursa yardımcı olabilir o yüzden kalsın böyle. Ben tekrar çözüme kavuşmamda yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Ha şu an noldu bilmiyorum "yapmaya çalıştığım BIOS update oldu mu", pc şu an çalışıyor ama bir yerlerini bozdum mu hiç bir fikrim yok.
İlk olarak BIOS güncellemesi Windows güncellemesiyle yüklenmez bunu bir bilin. Bu yüzden aynı laptop diye gidip yukarıda verilen veya önceki konularda verilen BIOS yazılımını yükleyemezsiniz.
Diyelim BIOS olduğunu biliyorsunuz ve doğru şekilde yüklediniz yukarıda söylediklerim format atmak için ayarlanabilir sorun olmaz. Sonrasında F9 yapıp F10 ile kaydedip düzgünce başlaması lazım, başlamıyorsa Sena'ya dediğim gibi önceki ayarları uygulayabilirsiniz.

İlk olarak BIOS güncellemesi Windows güncellemesiyle yüklenmez bunu bir bilin. Bu yüzden aynı laptop diye gidip yukarıda verilen veya önceki konularda verilen BIOS yazılımını yükleyemezsiniz.
Diyelim BIOS olduğunu biliyorsunuz ve doğru şekilde yüklediniz yukarıda söylediklerim format atmak için ayarlanabilir sorun olmaz. Sonrasında F9 yapıp F10 ile kaydedip düzgünce başlaması lazım, başlamıyorsa Sena'ya dediğim gibi önceki ayarları uygulayabilirsiniz.

laptops and netbooks :: legion series :: legion y520 15ikbn Lenovo PC Support

Buradan yükledim BIOS update'i hocam ben. Tüm sorunlar ondan sonra başladı zaten. PC açılmadı. Daha sonra fast boot vs yazan yerleri disabled yapınca açıldı çok şükür. Format atmaya gerek kalmadı. Şu an çalışıyor umarım bir yerlerini bozmamışımdır. Teşekkürler tekrardan.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı