Çözüldü Lenovo Y520 BIOS güncelleme sonrası siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CantDodgeThis

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle laptopum Lenovo Y520-15lKBN modeli. 4 gün önce Windows Update yaptıktan sonra oyunlarda anlık takılmalar yaşamaya başladım. Öncesinde hiçbir sorun yoktu, yüksek FPS alıyordum. Onun haricinde Alt TAB yaparken de oyunların ekrana gelmesinde gecikmeler başladı.

Bugün sabah Windows updateleri kaldırdım ve Ccleaner kurup eski dosyalar silinsin diye çalıştırdım. Daha sonra oyuna girdiğimde 4 FPS civarı FPS almaya başladım ve harici ekran kartını bilgisayarın gördüğünü ama kullanmadığını fark ettim. Daha sonra Windows Update tekrar yaptım, Nvidia driver güncelledim ama nafile. Bir türlü düzelmedi.

Daha sonra Lenovo'nun sitesinden laptopun driverlerini indirip kurdum ve BIOS güncellemesi geldiğini fark edip onuda güncelledim. Flash disk ihtiyacı olmayan bir kurulumdu zaten şimkidi updateler basit ama BIOS update yaptıktan sonra PC açılma ekranı geliyor (Lenovo logosu) daha sonra Lenovo logosundan sonra diyah ekranda kalıyor. BIOS girilebiliyor. Advance optionstan formatladım (her şeyi resetledim) ama sorun çözülmedi. Formattan sonrada ekrana bu bildirim çıkmaya başladı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yazılar görünmese de problem görünüyor. BIOS'a girip F9 yapın uyarıyı onaylayın.
Boot menüsünden fast boot disable yapın. PXE yazanları disable yapın. Security kısmından Secure boot disable yapın. Configuration kısmından SAT controller mode kısmında AHCI olanı seçin. F10 ile kaydedip onaylayın.
Bilgisayar başlarken Boot menüsünden USB sürücünü seçip formata geçebilirsiniz.
Hocam yardımınız için teşekkür ederim hepinize. Formattan sonra bilgisayar kullanılabilir durumda lakin bir yavaşlık söz konusu.
Formattan sonra ekran kartı driverini yüklemeden önce herhangi bir pencereyi sağa sola oynatırken oluşan o küçük takılmalar söz konusu ama Nvidia driverlerini kurdum.
Windows 10 nisan güncellemesinin olduğu kurulumu yaptım. Belki yavaşlama bundan kaynaklıdır ?
Driver güncellemelerini en sağlam bir şekilde nasıl yapabilirim ? @Murat5038 @claus @Sena34 @Recep Baltaş

Hocam yardımınız için teşekkür ederim hepinize formattan sonra bilgisayar kullanılabilir durumda lakin bir yavaşlık söz konusu.
Formattan sonra ekran kartı driverini yüklemeden önce herhangi bir pencereyi sağa sola oynatırken oluşan o küçük takılmalar söz konusu ama nvidia driverlerini kurdum.
Win 10 Nisan güncellemesinin olduğu kurulumu yaptım belki yavaşlama bundan kaynaklıdır ?
Driver güncellemelerini en sağlam bir şekilde nasıl yapabilirim ? @Murat5038 @claus @Sena34 @Recep Baltaş
Şu an benim kullandığım yöntemle. Bu yazıyı yazarken size anlatacağım yöntemlerle kurabilirsiniz şu an ben kurmakta olduğum için cevap yazamayacağım. Windows kurulumunu UEFI yaptınız değil mi? Eğer öyle yapmadıysanız öyle kurmanız gerekir.

RS4 kurulu, yukarıda yazılanları iyi okumanız gerekli. Kısaltmaları değil normal yazılanı daha anlamıyorsunuz. RS3 formatını atın sonra raporu paylaşın diyoruz.
Üstad RS3'ü Microsoftun sitesinde ve sosyalde bir türlü bulamadım ISO dosyası halinde.
Recep Baltaş'ın son paylaştığı konudaki sürümü indirdim bende.
Yani sonuç olarak RS3 ISO bulup tekrar mı format atmam lazım ? Mevcut format üzerinden geri dönüş olmuyormu ?
ISO linkini paylaşabilir misiniz? @Murat5038

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı