Lenovo Y530 düşük performans ve ısınma sorunu

mtopraak

Decapat
Mühendislik öğrencisiyim Yaklaşık 1 ay once Lenovo Legion Y530-15ICH Intel Core i7 8750H 16GB 1TB + Fiyatı bu PC'yi aldım. Ama istediğim verim ve performansı yakalayamadım. Çizim programlarda kasmalar vs oluyor (Autocad 2016 vs programları SSD'ye kurdum oyunlar HDD'de). Bir de PC'nin fan kısmı ve özellikle klavyenın altındakı mouse yerının alt kısmı asırı derecede ısınma yasıyorum. Sizce ne yapmalıyım garantiye mi vermeliyim yoksa normal mi bu ısınma vs ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sadece çizim programlarında mı yaşanıyor?

(Değilse) Sürücüleri güncelleştirin.

Virüs taraması yapın.

Batarya kullanım süresinden feragat ederek güçlü olan ekran kartını her daim çalışır duruma getirmeyi deneybilirsiniz.
Kullandığın yazılımı Nvidia ekran kartını tanıtmayı dener misin?
Oyunları Harici Ekran Kartı ile Çalıştırma - Technopat
Bazı uygulamalar Nvidia ve AMD ile iletişime geçmediğinden işlemciye gömülü Entegre GPU ile çalışıyorlar.

Dizüstü bilgisayarın ayaklarına eşit yükseklikte cisimler koyarak hava akışını artırabilirsin.
Alt tarafı daha iyi hava akışı sağlasın diye Dizüstü bilgisayar masalarına bakabilirsin.
Ya da bir marangoza bu tarz bir masa yaptırabilirsin. Dizüstü bilgisayarın pervanelerinin geleceği bir delik açtırıp kullanabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dipnot: Dizüstü bilgisayarlar masaüstü'ne göre her zaman daha fazla ısınacaktır. Bu normaldir.
Bu tarz programlar kullanırken maalesef şarjda kullanmanız gerekiyor.

Son düzenleme:

Virüs taraması yapın.

Batarya kullanım süresinden feragat ederek güçlü olan ekran kartını her daim çalışır duruma getirmeyi deneybilirsiniz.

Çözüm

Virüs taraması yapın.

virüs yok batarya zaten hep en iyi performasta tüm sürücüler güncel kendi lenovo uygulamasından. Crome ve bir kac uygulamaya girereken kasma yaşiyorum.
Kullandığın yazılımı Nvidia ekran kartını tanıtmayı dener misin?
Oyunları Harici Ekran Kartı ile Çalıştırma - Technopat
Bazı uygulamalar Nvidia ve AMD ile iletişime geçmediğinden işlemciye gömülü Entegre GPU ile çalışıyorlar.

Dizüstü bilgisayarın ayaklarına eşit yükseklikte cisimler koyarak hava akışını artırabilirsin.
Alt tarafı daha iyi hava akışı sağlasın diye Dizüstü bilgisayar masalarına bakabilirsin.
Ya da bir marangoza bu tarz bir masa yaptırabilirsin. Dizüstü bilgisayarın pervanelerinin geleceği bir delik açtırıp kullanabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dipnot: Dizüstü bilgisayarlar masaüstü'ne göre her zaman daha fazla ısınacaktır. Bu normaldir.
Bu tarz programlar kullanırken maalesef şarjda kullanmanız gerekiyor.
Zaten tanıttım hocam denetim masasından ama bu ısınma şöyle söyleyeyim cromedayım 10 dk beklesin bilgisayar ısınma yapıyor asırı derecede.

Isınma yaşanırken fan hızları nasıl?

Bilgim dahilimde önerebileceğim şeyler:

Fan hızlarını yükseltin
Sürekli arkada çalışan bir program varsa kapatmanız.

Bazı antivirüs programları arka planda haddinden fazla bellek ve cpu kullanabiliyorlar. Mümkünse antivirüs programınızı hafif bir moda alın mümkünse kaldırın.
Isınma yaşanırken fan hızları nasıl?

Bilgim dahilimde önerebileceğim şeyler:

Fan hızlarını yükseltin.
Sürekli arkada çalışan bir program varsa kapatın.

Bazı antivirüs programları arka planda haddinden fazla bellek ve cpu kullanabiliyorlar. Mümkünse antivirüs programınızı hafif bir moda alın mümkünse kaldırın.

Bende aynı laptopun kullanıcısıyım. Mouse kısmında bir ısınma sorunu olmuyor, ama dediğiniz gibi fanın olduğu kısımda, klavye üstünde ısınma oluyor. Ancak Lenovo forumunda da bu konu hakkında bir konu açılmış. Bir çözüm bulan yok, Lenovo BIOS güncellemesi ile epeydir halledeceğini söylüyormuş. Ama bir gelişme yok sanırım hala. Ben de tam performans da kullanıyorum ve Intel UHD 630 kartını devre dışı bıraktım. Sadece 1050Ti ile çalıştırıyorum. Unity, Photoshop gibi uygulamalarda bir kaç saniyelik takılmalar oluyor işlerken, ama o kadar. Fan sürekli çalışıyor ve değerler düşük.

Bende aynı laptopun kullanıcısıyım. Mouse kısmında bir ısınma sorunu olmuyor, ama dediğiniz gibi fanın olduğu kısımda, klavye üstünde ısınma oluyor. Ancak Lenovo forumunda da bu konu hakkında bir konu açılmış. Bir çözüm bulan yok, Lenovo BIOS güncellemesi ile epeydir halledeceğini söylüyormuş. Ama bir gelişme yok sanırım hala. Ben de tam performans da kullanıyorum ve Intel UHD 630 kartını devre dışı bıraktım. Sadece 1050Ti ile çalıştırıyorum. Unity, Photoshop gibi uygulamalarda bir kaç saniyelik takılmalar oluyor işlerken, ama o kadar. Fan sürekli çalışıyor ve değerler düşük.
Turbo fanı her zaman aktif mi kullanıyorsunuz ? Birde Cpu ısı değeriniz kaç acaba ? Ben laptop soğutucu aldım oyunlarda 60 ile 70 derece arası ısı değeri aliyorum normal mi sizce ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı