Çözüldü Lenovo Z500 laptopta BIOS sıfırlanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ynsgnr61

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bir konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var.
Lenovo Z500 i7-3212qm işlemcili bir laptopum var.
Ekran kartı yerleşik Intel HD 4000, harici NVIDIA GT 740M.
Laptopun BIOS'u ınsydeh20 versiyon.
Bayağı gelişik, bir sürü konfigürasyon bulunan bir BIOS türü.

İçinde ekran kartının birkaç ayarı vardı, biri 256MB yazıyordu, onu 512MB'ye çıkarttım.
Başka bir şey vardı 64MB diye 128e çıkarttım.
RAM'ler 1600 MHz olduğu için otomatik ayardan onları da 1600MHz çıkarttım.
Ekran kartı soketi ile alakalı olabilir bilmiyorum fakat PCI gen2 deydi sanırım o değerleri gen3'e çıkarttım.
BIOS kaydedip BIOS'tan çıktıktan sonra bir daha ekran gelmedi, fanlar çalışıyor, güç ve HDD düğmeleri yanıyor fakat ekran gelmiyor.
BIOS sıfırlama ile ilgili;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu izledim.
Daha önce çokca söküp taktığım bir cihaz olduğundan, açıp videodaki gibi batarya vs çıkık şekilde BIOS piline kısa devre verdim fakat BIOS sıfırlanmadı, birçok kez kısa devre verip sıfırlamaya calıştım ama nafile, en sonunda BIOS pilini komple söktüm ki sıfırlansın diye. Lakin yine de gelmedi.
Ardından bir şey görmediğim ekranda:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

BIOS aynı olduğu için, videodaki gibi girip sıfırlamaya çalıştım fakat bir tepki yok. Hala aynı.
Z500'ün, BIOS çipi hangisinidir, BIOS sıfırlama için bir jumper vs var mıdır?
Bu sorunu kısacası nasıl düzeltebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
üstad sen programın linkini de atar mısın? Aynı program üzerinden gidelim kesinkes. Usb bağlantılarını da yapalım. Çip aletine yerleştirmeyi de.. Bir de anlamadığım bir çip satıcısına sordum, uyar dedi. Aslında şemaya da bakmak lazım sanırım ama uymaz diyiyorsanız işin ucu b*klu değnek oluyor. Yarın musaitliğinizde deneyelim. Ya da insta falan vermek yasak mı bilmiyorum ama yasaksa mesajı silsinler yegunner / Ayrıca benim bildiğim bu tarz forumlarda insanlar toplanıp gerçek hayatta buluşmalar bile yapabiliyor??
Hocam nickim ile insta aynı, oradan yazabilirsiniz çözümü halledip paylaşırız burada problem olmaz. Şimdi ilk olarak şunu indirin ve yükleyin :

Daha sonra şunu indirin :

Kurunca haber edin, geriye kalan adımları da paylaşacağım.
Harika, BIOS modlanmış, birkaç ayar ile oynayınca hallolmuş. Öncelikle anakartın üzerinde yazan üretici ve marka model numarasını yazın, arşivimden orijinal BIOS dosyasını bulayım size BIOS yazıcı ile yazın düzelir. Yine modlamak isterseniz modlattırır flashlarız. Model yazmakla başlayın.

Harika, BIOS modlanmış, birkaç ayar ile oynayınca hallolmuş. Öncelikle anakartın üzerinde yazan üretici ve marka model numarasını yazın, arşivimden orijinal BIOS dosyasını bulayım size BIOS yazıcı ile yazın düzelir. Yine modlamak isterseniz modlattırır flashlarız. Model yazmakla başlayın.
Aynı laptopdan bir tane daha var elimde. aslında bozulanı daha dün satın aldım. Ana laptobumu çok beğendiğim için, kasası zarar görmüştü yıllar içinde yenisini alayım dedim.
Yeni aldığım ise biosu çok farklıydı bendekinden, o yüzden kurcaladım, dedim neler var acaba diye :)
Anakartımın koduna göre internette de bios buldum. EC ve bios olmak üzere 2 tane bin dosyası var içinde, laptobun anakart üzerinde hangisi bios çipi bilmiyorum. Aslında bios yazıcım olsa modlanmamış orjinal biosu ordan da çekebilirdim sanırım.
Şunu da öğrenmek istiyorum, bu arkadaş modlandığı için mi sıfırlanmadı?
Bios pilini komple sökemem rağmen (normalde lehimle bağlı) yine de neden sıfırlanmadı. Komple chip verisi mi bozuldu?

Marka modele gelirsek : Lenovo Z500 , WIVZ1-Z2 LA_9063P

Merhaba arkadaşlar, bir konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var.
Lenovo Z500 i7-3212qm işlemcili bir laptopum var.
Ekran kartı yerleşik Intel HD 4000, harici NVIDIA GT 740M.
Laptopun BIOS'u ınsydeh20 versiyon.
Bayağı gelişik, bir sürü konfigürasyon bulunan bir BIOS türü.

İçinde ekran kartının birkaç ayarı vardı, biri 256MB yazıyordu, onu 512MB'ye çıkarttım.
Başka bir şey vardı 64MB diye 128e çıkarttım.
RAM'ler 1600 MHz olduğu için otomatik ayardan onları da 1600MHz çıkarttım.
Ekran kartı soketi ile alakalı olabilir bilmiyorum fakat PCI gen2 deydi sanırım o değerleri gen3'e çıkarttım.
BIOS kaydedip BIOS'tan çıktıktan sonra bir daha ekran gelmedi, fanlar çalışıyor, güç ve HDD düğmeleri yanıyor fakat ekran gelmiyor.
BIOS sıfırlama ile ilgili;

Videoyu izledim.
Daha önce çokca söküp taktığım bir cihaz olduğundan, açıp videodaki gibi batarya vs çıkık şekilde BIOS piline kısa devre verdim fakat BIOS sıfırlanmadı, birçok kez kısa devre verip sıfırlamaya calıştım ama nafile, en sonunda BIOS pilini komple söktüm ki sıfırlansın diye. Lakin yine de gelmedi.
Ardından bir şey görmediğim ekranda:

BIOS aynı olduğu için, videodaki gibi girip sıfırlamaya çalıştım fakat bir tepki yok. Hala aynı.
Z500'ün, BIOS çipi hangisinidir, BIOS sıfırlama için bir jumper vs var mıdır?
Bu sorunu kısacası nasıl düzeltebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.
Güncelleme:
Aperture size'ı 512mbye,
DVMT yi 128mbye çekmiştim.

1622581376860-jpeg.jpg

Aynı laptopdan bir tane daha var elimde. aslında bozulanı daha dün satın aldım. Ana laptobumu çok beğendiğim için, kasası zarar görmüştü yıllar içinde yenisini alayım dedim.
Yeni aldığım ise biosu çok farklıydı bendekinden, o yüzden kurcaladım, dedim neler var acaba diye :)
Anakartımın koduna göre internette de bios buldum. EC ve bios olmak üzere 2 tane bin dosyası var içinde, laptobun anakart üzerinde hangisi bios çipi bilmiyorum. Aslında bios yazıcım olsa modlanmamış orjinal biosu ordan da çekebilirdim sanırım.
Şunu da öğrenmek istiyorum, bu arkadaş modlandığı için mi sıfırlanmadı?
Bios pilini komple sökemem rağmen (normalde lehimle bağlı) yine de neden sıfırlanmadı. Komple chip verisi mi bozuldu?

Marka modele gelirsek : Lenovo Z500 , WIVZ1-Z2 LA_9063P

Güncelleme:
Aperture size'ı 512mbye,
DVMT yi 128mbye çekmiştim.

Eki Görüntüle 1738267
Aynısını yaşamıştım tekrardan yazdırarak problemi çözdüm. Eğer Kayseri'ye gönderme imkanınız varsa halledebilirim.

Baya uzakmış be kardesim, hangi bios flasheri satın aldın ve bios çipinin hangisini olduğunu söyleme imkanın var mı? Çipi nasıl bağlamam gerektiği vs. Aynı iyiliği yapmış olursun.

Aynısını yaşamıştım tekrardan yazdırarak problemi çözdüm. Eğer Kayseri'ye gönderme imkanınız varsa halledebilirim.
Az çok bilgi sahibiyim.

Mesela bu arkadaş iş görür mü?
1681385620707.png

Son düzenleme:
Bayağı uzakmış be kardesim, hangi BIOS flasheri satın aldın ve BIOS çipinin hangisini olduğunu söyleme imkanın var mı? Çipi nasıl bağlamam gerektiği vs. aynı iyiliği yapmış olursun.

Az çok bilgi sahibiyim.

Mesela bu arkadaş iş görür mü?
Eki Görüntüle 1738395

Tamam bilgi sahibiyseniz beraber çözeriz link atamadım ama bende de o aletten var fazlasıyla iş görür. Anakart model atın ec ve BIOS çipi nerede söyleyeyim.

Tamam bilgi sahibiyseniz beraber çözeriz link atamadım ama bende de o aletten var fazlasıyla iş görür. Anakart model atın ec ve BIOS çipi nerede söyleyeyim.
Anakartı : VIWZ1_Z2 LA_9063P
Z500-1.jpg

siparş verdim cihazı, hem işimi görsün hem belki bi ara lazım olur diye :)

Son düzenleme:
Anakartı: VIWZ1_Z2 la_9063p.
Eki Görüntüle 1738418

Siparş verdim cihazı, hem işimi görsün hem belki bir ara lazım olur diye :)

1681405361796.png

Şu çiplerin isimlerini yazar mısın hocam anlayalım bir mavi işaretli kırmızı işaretli diye dersen daha kolay olur. Bu cihaz hemen hemen her şeyi programlıyor süper alet.

Eki Görüntüle 1738834

Şu çiplerin isimlerini yazar mısın hocam anlayalım bir mavi işaretli kırmızı işaretli diye dersen daha kolay olur. Bu cihaz hemen hemen her şeyi programlıyor süper alet.
Mesajı anca yeni gördüm, habire güncelliyorum. Kendi mesajım sanıyorum. Şimdi fark ettim. Fakat sökmem lazım komple. Yarın söküp yazayım size.

Eki Görüntüle 1738834

Bu arada yanlış atmışım kart tam olarak bu:
full?d=1535520422.jpg

Mesajı anca yeni gördüm, habire güncelliyorum. Kendi mesajım sanıyorum. Şimdi fark ettim. Fakat sökmem lazım komple. Yarın söküp yazayım size.

full?d=1535520422.jpg
aynı kartmış 😂

Eki Görüntüle 1738834

Aynen o iki arkadaş bios, markası winbond
25Q16CVSIG 25Q32BNSIG
1681463973934.jpeg

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1739226

aynı kartmış 😂

Aynen o iki arkadaş bios, markası winbond
25Q16CVSIG 25Q32BNSIG
Eki Görüntüle 1739501
32 olan Main BIOS, 16 olan EC BIOS, programlayıcı gelince çözeriz.

Geri
Yukarı