Çözüldü Lenovo Z500 laptopta BIOS sıfırlanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ynsgnr61

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bir konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var.
Lenovo Z500 i7-3212qm işlemcili bir laptopum var.
Ekran kartı yerleşik Intel HD 4000, harici NVIDIA GT 740M.
Laptopun BIOS'u ınsydeh20 versiyon.
Bayağı gelişik, bir sürü konfigürasyon bulunan bir BIOS türü.

İçinde ekran kartının birkaç ayarı vardı, biri 256MB yazıyordu, onu 512MB'ye çıkarttım.
Başka bir şey vardı 64MB diye 128e çıkarttım.
RAM'ler 1600 MHz olduğu için otomatik ayardan onları da 1600MHz çıkarttım.
Ekran kartı soketi ile alakalı olabilir bilmiyorum fakat PCI gen2 deydi sanırım o değerleri gen3'e çıkarttım.
BIOS kaydedip BIOS'tan çıktıktan sonra bir daha ekran gelmedi, fanlar çalışıyor, güç ve HDD düğmeleri yanıyor fakat ekran gelmiyor.
BIOS sıfırlama ile ilgili;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu izledim.
Daha önce çokca söküp taktığım bir cihaz olduğundan, açıp videodaki gibi batarya vs çıkık şekilde BIOS piline kısa devre verdim fakat BIOS sıfırlanmadı, birçok kez kısa devre verip sıfırlamaya calıştım ama nafile, en sonunda BIOS pilini komple söktüm ki sıfırlansın diye. Lakin yine de gelmedi.
Ardından bir şey görmediğim ekranda:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS aynı olduğu için, videodaki gibi girip sıfırlamaya çalıştım fakat bir tepki yok. Hala aynı.
Z500'ün, BIOS çipi hangisinidir, BIOS sıfırlama için bir jumper vs var mıdır?
Bu sorunu kısacası nasıl düzeltebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
üstad sen programın linkini de atar mısın? Aynı program üzerinden gidelim kesinkes. Usb bağlantılarını da yapalım. Çip aletine yerleştirmeyi de.. Bir de anlamadığım bir çip satıcısına sordum, uyar dedi. Aslında şemaya da bakmak lazım sanırım ama uymaz diyiyorsanız işin ucu b*klu değnek oluyor. Yarın musaitliğinizde deneyelim. Ya da insta falan vermek yasak mı bilmiyorum ama yasaksa mesajı silsinler yegunner / Ayrıca benim bildiğim bu tarz forumlarda insanlar toplanıp gerçek hayatta buluşmalar bile yapabiliyor??
Hocam nickim ile insta aynı, oradan yazabilirsiniz çözümü halledip paylaşırız burada problem olmaz. Şimdi ilk olarak şunu indirin ve yükleyin :

Daha sonra şunu indirin :

Kurunca haber edin, geriye kalan adımları da paylaşacağım.
Hocam çipe tam takamamışsınız, sol tarafta yazıyor, sol taraftaki şekle göre de çipin üzerine mandalı oturtun. Hangi şehirdesiniz ?
İstanbul. Sağda yazana dikkat ettim de yine de basıncai eraesing yapmaya başlayınca acaba dedim.

İstanbul. Sağda yazana dikkat ettim de yine de basıncai eraesing yapmaya başlayınca acaba dedim.
Çipler gidik mi anlamadım. Ama şunu söyliyim, tam oturtuyorum, usb söküp, tekrardan oturtuyorum bağlıyorum. Asla bir veri okuyamıyor. Bir programla yazdırdım. Başarılı dedi, verify diyince hata veriyor. Normal okutunca boş gösteriyor.
En son usb çıkarıp tekrar mandalı hizaladım ama tuhaf ses cıktı, geri çıkarttım. Yandı mı ne oldu simdi?

Son düzenleme:

Çipler gidik mi anlamadım. Ama şunu söyliyim, tam oturtuyorum, usb söküp, tekrardan oturtuyorum bağlıyorum. Asla bir veri okuyamıyor. Bir programla yazdırdım. Başarılı dedi, verify diyince hata veriyor. Normal okutunca boş gösteriyor.
En son usb çıkarıp tekrar mandalı hizaladım ama tuhaf ses cıktı, geri çıkarttım. Yandı mı ne oldu simdi?
Kısa devre, fazla oynatmamalısınız onu. Bildiğim bir yer var istanbulda arkadaşım, oraya gidebilirsiniz.

Kısa devre, fazla oynatmamalısınız onu. Bildiğim bir yer var istanbulda arkadaşım, oraya gidebilirsiniz.
Nerede arkadaşınız? Kısa devre ile, o zaman değişmesi lazım sanırım?
50 kez denedim. tam oturduğu halde hiç bir şey okumadı yazmadı, 50 denemede 1inde demek kısa devre yapacak sekilde taktım...

Nerede arkadaşınız? Kısa devre ile, o zaman değişmesi lazım sanırım?
50 kez denedim. tam oturduğu halde hiç bir şey okumadı yazmadı, 50 denemede 1inde demek kısa devre yapacak sekilde taktım...
Başakşehir, 1. Etap, Kiptaş Çarşı, 2. Kat, No:, D:1, 34486 Başakşehir/İstanbul

Haritalara Bünyamin Büyük yazın çıkar. Ben ona söyledim dosyalarıda ilettim yarın giderseniz yardımcı olur hocam.

Çip değişmesine gerek yok çok çok fazla kez kısa devrede problem olur.

Haritalara Bünyamin Büyük yazın çıkar. Ben ona söyledim dosyalarıda ilettim yarın giderseniz yardımcı olur hocam.

İstanbul aşırı büyük bir şehir, oralarda bana pek yakın değil 20 km mesafe var. Hatta oralar istanbulun en ücra köşeleri. Hem nedir fiyatlar kardesim?

fijjjt diye bi ses cıktı yani tuhaf bir sesti.

Şunu da sormak istiyorum, diyelim ki çipler arızalandı,
Kodları 25Q32BV ve 25Q16CV olan çipler yerine
25Q32B , 25Q16BV, 25Q16JV gibi sonları farklı biten çipler alıp kodlasak anakarta lehimlesek düzelir mi? Yani sonu farklı biten çipler ile uyumlu mu?

Son düzenleme:
İstanbul aşırı büyük bir şehir, oralarda bana pek yakın değil 20 km mesafe var. Hatta oralar istanbulun en ücra köşeleri. Hem nedir fiyatlar kardesim?

fijjjt diye bi ses cıktı yani tuhaf bir sesti.

Şunu da sormak istiyorum, diyelim ki çipler arızalandı,
Kodları 25Q32BV ve 25Q16CV olan çipler yerine
25Q32B , 25Q16BV, 25Q16JV gibi sonları farklı biten çipler alıp kodlasak anakarta lehimlesek düzelir mi? Yani sonu farklı biten çipler ile uyumlu mu?
Muadil anakarttan aynı çip alınır dışarıda bios yazılıp lehimlenir ki dediğim yer bunu yapıyor. İstanbulu Litvanyaya gitmeden önce gezdim ulaşım gerçekten çok basit google mapsten bakıyorum gelene çat diye biniyorum iniyorum bir şeyler nssıl gittiğimi anlamıyorum bile he hep orada yaşayan için zulüm hocam. 300 TL fiyat verdiler hocam, uygun değilse belirtin.

Muadil anakarttan aynı çip alınır dışarıda bios yazılıp lehimlenir ki dediğim yer bunu yapıyor. İstanbulu Litvanyaya gitmeden önce gezdim ulaşım gerçekten çok basit google mapsten bakıyorum gelene çat diye biniyorum iniyorum bir şeyler nssıl gittiğimi anlamıyorum bile he hep orada yaşayan için zulüm hocam. 300 TL fiyat verdiler hocam, uygun değilse belirtin.
Şahsen benim lokasyonumdan Başakşehire giden tek hat var, o da 78C, ona da binebilmem için 2 km falan yol katetmem gerekli. Rotası ise:
duraklarında 1. etap vs yok.
Fiyat olarak değilde, şuan düşüncem şu şekilde, bios flasher aldım, işimi görmedi. Eğer çiplerde sorun varsa, dediğim gibi 25Q32BV değilde 25Q32B, 25Q16CV değilde 25Q16JV alıp, biosları bu cihazla yazdırıp cihaza lehimleyebilirim, lehim vs yapabiliyorum. Çok daha ince işcilik için yakınlarım var elektronikci.
Demem o ki, bari aldım, şu aleti kullanayım. Son çare başkasına yazdırmak.
Bu konuda bilginiz var mı? Bu çipleri kullansam başarılı olur mu? Çünkü EC Ve Main Bios çiplerinin adeti 30 lira falan.

Hiçbirisi işe yaramaz saydıklarınızın. Çünkü IC kabul etmez o çipi. Sadece üstündekini kabul eder. Size daha iyi yardımcı olmam için özel iletişimimi paylaşmam lazım lakin bu da yasak. Şimdi bakın sıfırdan başlıyoruz. Önce programı açın, ss atın. Sadece dediklerimi yapın hocam.

Hiçbirisi işe yaramaz saydıklarınızın. Çünkü IC kabul etmez o çipi. Sadece üstündekini kabul eder. Size daha iyi yardımcı olmam için özel iletişimimi paylaşmam lazım lakin bu da yasak. Şimdi bakın sıfırdan başlıyoruz. Önce programı açın, ss atın. Sadece dediklerimi yapın hocam.
üstad sen programın linkini de atar mısın? Aynı program üzerinden gidelim kesinkes. Usb bağlantılarını da yapalım. Çip aletine yerleştirmeyi de.. Bir de anlamadığım bir çip satıcısına sordum, uyar dedi. Aslında şemaya da bakmak lazım sanırım ama uymaz diyiyorsanız işin ucu b*klu değnek oluyor. Yarın musaitliğinizde deneyelim. Ya da insta falan vermek yasak mı bilmiyorum ama yasaksa mesajı silsinler yegunner / Ayrıca benim bildiğim bu tarz forumlarda insanlar toplanıp gerçek hayatta buluşmalar bile yapabiliyor??

Hocam nickim ile insta aynı, oradan yazabilirsiniz çözümü halledip paylaşırız burada problem olmaz. Şimdi ilk olarak şunu indirin ve yükleyin :

Daha sonra şunu indirin :

Kurunca haber edin, geriye kalan adımları da paylaşacağım.

Çözüm

Geri
Yukarı