Lenovo Z510 100 GB'tan Fazla Disk Bölememe Sorunu

selo_33

Kilopat
Bigisayarım LENOVO Z510. 8GB RAM, i5, Windows 8.1'li modeli. Bilgisayarıma Win 1o'u yüklemek için yedekleme alacaktım. Bunun için de 1 TB'lık harddiskimi böldürmem gerekliydi.

Lakin 900 küsür GB'lık harddiski böldüremiyorum. Max 100 GB bölünüyor. Oysa ki ben 400 GB'a 600 GB arası 2'ye bölmek istiyordum. Başaramadım. Bu yüzdende yedekleme yapamıyorum.

Lütfen @Recep Baltaş abicim ve arkadaşlarınız gelip yardım edebilir mi? Acil. Şimdiden çok sağ olun SS'leri de ekledim bakabilirsiniz.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskiniz gereksiz bir şekilde parçalara bölünmüş.

931 GB'lik diskinizde Windows kurulu ve Windows çalışırken o diski olduğu gibi tamamını 400-600 şeklinde bölümlendiremezsiniz.

792 GBlik bölümü bölmeye çalışın ancak o bölümde dosyalar ve taşınmaz sistem dosyaları var. O nedenle diski izin verildiği ölçüde bölebilirsiniz. 97 GB ayrılmamış bölüme yeni bölüm oluşturup atabildiğiniz kadar dosyayı o bölüme atın. Aktarabildiğiniz verileri aktardıktan sonra 792'lik bölümü disk birleştirme yapıp 792 GB'lik bölümü bölmeye çalışın. Burda önemli olan nokta o bölümü boşaltabildiğiniz kadar boşaltın. Eğer iyi bir oranda bölebilirseniz örneğin 592-200 gibi. 200 GB bölümü biçimlendirin 97 gb bölümdeki bütün dosyaları 200 GB bölüme atın. Daha sonra 97 GB birimi silip gene resimdeki ayrılmamış şekline dönüştürün. 200 GB bölümü büyüterek 297 GB yapabilirsiniz. Aynı işlemleri 450MB, 25 GB ve 13.40GB'lik bölümlere de uygulayabilirsiniz.

Ama bence bu sistemi direk Windows 10'a yükseltip etkinleştirdikten sonra diskteki verilerinizi başka sürücüye aktarıp Windows 10 temiz kurulum yapmanız ve kurulumda diskin bütün bölümlerini silip istediğiniz gibi yeni bölüm oluşturmanız daha hızlı çözüm olacaktır.

Son düzenleme:
Diskiniz gereksiz bir şekilde parçalara bölünmüş.

931 GB'lik diskinizde Windows kurulu ve Windows çalışırken o diski olduğu gibi tamamını 400-600 şeklinde bölümlendiremezsiniz.

792 GB'lik bölümü bölmeye çalışın ancak o bölümde dosyalar ve taşınmaz sistem dosyaları var. O nedenle diski izin verildiği ölçüde bölebilirsiniz. 97 GB ayrılmamış bölüme yeni bölüm oluşturup atabildiğiniz kadar dosyayı o bölüme atın. Aktarabildiğiniz verileri aktardıktan sonra 792'lik bölümü disk birleştirme yapıp 792 GB'lik bölümü bölmeye çalışın. Burada önemli olan nokta o bölümü boşaltabildiğiniz kadar boşaltın. Eğer iyi bir oranda bölebilirseniz örneğin 592-200 gibi. 200 GB bölümü biçimlendirin 97 GB bölümdeki bütün dosyaları 200 GB bölüme atın. Daha sonra 97 GB birimi silip gene resimdeki ayrılmamış şekline dönüştürün. 200 GB bölümü büyüterek 297 GB yapabilirsiniz. Aynı işlemleri 450 MB, 25 GB ve 13.40GB'lik bölümlere de uygulayabilirsiniz.

Ama bence bu sistemi direk Windows 10'a yükseltip etkinleştirdikten sonra diskteki verilerinizi başka sürücüye aktarıp Windows 10 temiz kurulum yapmanız ve kurulumda diskin bütün bölümlerini silip istediğiniz gibi yeni bölüm oluşturmanız daha hızlı çözüm olacaktır.

Öncelikle kardeşlerim disk birleştirme ve optimize yaptım ve 450+179 GB ayırabildim. Lakin şimdi de bunları birleştirmem gerekiyor. Nasıl birleştirmem gerektiği konusunda araştırma yaptım ve bana 450 MB'lık Recovery kısmını silersem birleştirebileceğim söylendi. @AhmetAksoy
>> @CyberIlhan senin soruna gelince gereksiz bölünme demişsin, onlar fabrikasyon çıkışı gelen Partition mıdır nedir o şekilde Recovery OEM bölümleri, onlardan sadece 450 MB'lık kısmı sileceğim daha doğrusu yapmaya çalışacağım. Benim sorum şudur ki bunu yapmamın PC'me herhangi bir zararı mesela format atarken sıkıntı yavaşlama vs yaratır mı? 8 GB da SSD var bende.

nonpasar1.png

Disk yönetiminden kurtarma bölümü silinmiyor. EaseUS Partition Manager gibi programla kurtarma bölümünü silebilirsiniz. Sizin diskinizde sol tarafta 2 tane 1000 mb kurtarma bölümü var. Bunlar yeterli olacaktır.

Bu siteyi inceleyebilirsiniz.
Remove Your PC’s Recovery Partition and Take Control of Your Hard Drive

Son düzenleme:
Öncelikle kardeşlerim disk birleştirme ve optimize yaptım ve 450+179 GB ayırabildim. Lakin şimdi de bunları birleştirmem gerekiyor. Nasıl birleştirmem gerektiği konusunda araştırma yaptım ve bana 450 MB'lık Recovery kısmını silersem birleştirebileceğim söylendi. @AhmetAksoy
>> @CyberIlhan senin soruna gelince gereksiz bölünme demişsin, onlar fabrikasyon çıkışı gelen Partition mıdır nedir o şekilde Recovery OEM bölümleri, onlardan sadece 450 MB'lık kısmı sileceğim daha doğrusu yapmaya çalışacağım. Benim sorum şudur ki bunu yapmamın PC'me herhangi bir zararı mesela format atarken sıkıntı yavaşlama vs yaratır mı? 8 GB da SSD var bende.

Eki Görüntüle 104583
Renkli yazdığınız için ban yediniz sanırım :) @AhmetAksoy'un dediği gibi kurtarma bölümünü silip tekrar durumu yazın lütfen.

Disk yönetiminden kurtarma bölümü silinmiyor. Easeus Partition Manager gibi programla kurtarma bölümünü silebilirsiniz. Sizin diskinizde sol tarafta 2 tane 1000 MB kurtarma bölümü var. Bunlar yeterli olacaktır.

Bu siteyi inceleyebilirsiniz.
Remove Your PC’s Recovery Partition and Take Control of Your Hard Drive

Renkli yazdığınız için ban yediniz sanırım :) @AhmetAksoy'un dediği gibi kurtarma bölümünü silip tekrar durumu yazın lütfen.

Kardeş böyle 3.parti yazılımlara gerek duymadan başka bir sitede komut istemi ile yapılışını anlatmış, bilmiyorum burada yayınlasam sıkıntı olur mu?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı