Lenovo Z510 Hackintosh Clover sorunu

arasaltug

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Lenovo z510 i7 modeli olan laptopıma yosemite i başarıyla kurdum. Fakat cloverdan efi dosyaları ile yapmam gereken işlemi yapamıyorum. Bilgisayarda sadece mac os x yüklü bu arada. Windows'u da sildim.Yardımcı olabilir misiniz. Öylece kaldım.

Clover ve multibeast ten bootloader ı yapamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapamadığın kısımlar nedir? Ayrıntılı paylaş ki yardımcı olalım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sistem Özellikleri:
Lenovo Z510
i7 4702 MQ
HD4600 + GT 740M
8 GB Ram
1 TB HDD + 8 GB SSD
Windows 10

Yapılanlar:
- Sitenizde mevcut olan 10.10.5 Yosemite imajını indirip win32 ve transmac kullanarak 16gb 2.0 usb belleğime attım.
- Sitede mevcut olan video ve örnek z510 kurulumlarını gözden geçirdim notlar aldım.
- Daha sonra kurulama geçtim.
- 1tb harddiski tamamen silip (yani windowsuda sildim) oraya kurulumu yaptım.
- Kurulum tamamen bitti ve yosemite in ana ekranına ulaştım.
- 2. bir flash diske clover atılması ile ilgili yazılar yazıyordu fakat bu kısmı anlamadığım için yapmadım.
- Ana ekrana ulaşınca hdd' den bootloader yapmak için clover'ı kullanmaya çalıştım. Fakat efi dosyaları vs herşey birbirine girdi sanırım. Flashdisk 16gb iken 8gb gözüküyordu. Daha sonra multibeast kullanarak yapmaya çalıştım. Bilgisayarı tekrar açıp video da gösterildiği gibi hdd yi gösterip oradan bootu sağlamayı denedim fakat bluetooth missing kısmında takılı kaldı. HD4600 yükleme methodlarını denedim. Başka benzer config.plist leri değiştirerek denedim olmadı. Her türlü komutları uyguladım. Inject edid ve intel kombinasyonlarını denedim. Daha sonra başka z510 i7 cloverları bulmaya çalıştım atmaya çalıştım fakat sildiğim halde yer yok diyor.
- Hiç bir şekilde yapamadım tekrardan boot yapamıyorum. Ayrıca boot menü ve bios ayarlarında kendi 1 tb hdd gözükmüyor. Sadece 8gb ssd ve flash disk gözüküyor.

Sistemi nasıl düzeltirim lütfen yardım edebilir misiniz. Bilgisayarsız kaldım. Teşekkür ederim şimdiden.

USB üzerinde kurulum yaptığın HDD'yi seçip sistemi boot etmeyi denedin mi? Sistem açıldıktan sonra yapman gereken aşağıdaki adımları takip etmek:

Kurulum sonrası sistemin USB olmadan Boot edilebilmesi için yapılması gerekenler:
[TBODY] [/TBODY]
OS X kurulumu tamamlandıktan sonra cihazın USB olmadan açılması için ve cihazın Multibeast ile Bootloader kurulumunu yapacağız. Yine aynı uygulama ile cihazın Ses, İnternet vb sürücülerinin kurulumunu yapacağız.
  1. Multibeast açın.
    multibeast-1-png.149751
  2. Quick Start seçeneğinden cihazınıza uygun olarak UEFI Boot Mode yada Legacy Boot Mode seçin:
    multibeast-2-png.149749
  3. Network ve Audio seçeneklerinden cihazınızın donanımına uygun sürücüleri yükleyin:
    multibeast-3-png.149752
  4. Customize içinden yine size gerekli seçenekleri seçin:
    multibeast-4-png.149750
  5. Build / Install seçeneğine tıklayarak kurulumu tamamlayın:
    multibeast-5-png.149748
Eğer Multibeast ile Bootloader kurulumunda sorun yaşarsanız USB / EFI içindeki Clover Bootloader ile bootloader kurulumunu siz yapın. Bunun için:

UEFI için:

uefi-clover-png.83204

UEFI olmayan Sistemler için (GPT Olarak Formatlanmış HDD için):

non-uefi-png.83205

UEFI Olmayan Sistemler ( Windows Yanına Yapılan Kurulumda MBR Formatlı HDD için):
mbr_clover-png.95956

Ardından USB / EFI içindeki CLOVER klasörünü HDD içinde yada ayrı olarak oluşan EFI içindeki CLOVER ile değiştirin. Eğer bu işlemi el ile yapmak isterseniz aşağıda ki adımları izeleyin.
( Aşağıda ayrıca bazı kext'lerde paylaşıldı. Eğer Multibeast ile kext kurulumunda da sorun yaşarsanız aşağıdaki kextleri kullanın)
  1. /EFI/CLOVER/kexts/Others / dosya yoluna gidin ve içine Ethernet kextinizi ekleyin.
    ALXEthernet
    AppleIntelE1000
    AtherosE2200Ethernet
    RealtekRTL8111
  2. /EFI/CLOVER/kexts/Others/ dosya yoluna gidin ve içine FakeSMC.kext ekleyin.
    FakeSMC.kext
  3. /EFI/CLOVER/kexts/Others/ dosya yoluna gidin ve içine NullCPUPowerManagement.kext ekleyin.
    NullCPUPowerManagement.kext
  4. EFI/ CLOVER içindeki Config.plist dosyasını USB / EFI içindedeki Config.plist ile değiştirin.
  5. /EFI/CLOVER/drivers64UEFI/ dosya yoluna gidin ve içinden VBoxHfs-64.efi dosyasını silin ve yerine HFSPlus.efi koyun.
    HFSPlus.efi
  6. (Opsiyonel): /EFI/CLOVER/ACPI/patched/ dosya yoluna gidin ve içine DSDT.aml, SSDT.aml dosyalarını koyun.
Önemli: Bootloader Config.plist dosyasında sıkıntı yaşarsınız, Yosemite için kullandığınız Config.plist dosyasını kullanabilirsiniz. Eski dosyanızı kullanırken aşağıdaki düzenlemeleri yapmayı unutmayın:

Kurulum yaptığım hdd'yi denemeye çalıştım. Fakat son denemelerimde bakmadım. Hangi komutlarla açmaya çalışmalıyım.

Ve son attığınız kurulum sıralamasını takip etmeye çalıştım. Fakat uefi boot gibi seçenekler yok başka birşey yazıyor sol tarafta. Hatta 3tane birşey yazıyor idi.

Hatta durum en son şu halde. Clover dosyalarıyla oynadığım için tamamen usb bellekte uçmuş durumda sanırım onu da görmüyor çünkü.Herşeyi tamamen nasıl halledebilirim.

Clover ı değiştiremedim yer yok hatası verdi silemedim. En baştan imaj yaratıp başlayacağım. Clover kısmını çözemedim. Efi klasörü kopyalama olayı. Orayı nasıl yapabilirim.

Teşekkürler Peki kurulumu sağlayıp multibeast i tamamladıktan sonra ekran kartını nasıl halledeyim. HD4600 yosemite kurulum rehberindeki gibi mi yoksa config.plist gibi işlemlerle mi? Bu arada multibeast burada görüldüğü gibi değil bende. Quick start sekmesinde iken (easybeast-user dsdt-dsdt free) seçenekleri çıkıyor hangi seçenekten sağlamalıyım işlemleri mi?

Eski surum multibest senin elindeki. Sitesinden El Capitan versiyonunu indir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı