Lens kullanmaya başlanmalı mı?

KShieda

Hectopat
Merhaba, yakın bir zamanda yıllık kontrol amacıyla göz doktoruna ziyarette bulunacağım, en son kontrolümde 3.50 - 3.75 miyop ve sağ gözümde yüksek astigmat vardı, gözlükler beni 7 senelik bir kullanım sonunda yormaya başladı ve sonunda lense geçmeyi düşünüyorum, lens kullanmak için bir prosedür yapılması gerekiyor mu? Lens kullanamadığım zaman gözlük kullanabilir miyim? Tozlu ortamlarda lenslerin sıkıntılı olduğunu söyleyenleri duymuştum, doğru mudur? Normal göz rengimden hafif farklı olacak şekilde bir numaralı lens kullanmak istiyorum, ne kadar da bir lenslerin yenilenmesi gerekiyor ve ücretleri ortalama ne kadar oluyor? Bunları göz doktoruma zaten danışacağım fakat ön bilgiye sahip amaçlı olmak için lens kullanan veya bilgisi olan arkadaşlarıma sormak istedim, önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısa bir lens serüvenim oldu ama anlatayım. Yüksek miyop ve miyoptan yüksek astigmatı olan biriyim. Renkli ve hassas gözlere sahibim. Piyasa lenslerinden gözüme uygun olanı olmadığından biraz daha düşük bir numara sipariş ederek deneme yapmak istedim. Aldıklarım günlük lensti ve her türlü gerekli şeyi de beraberinde sipariş ettim. Kullanımda hep bir bulanık görüş oluyordu ama çok da fazla değildi. Bulanıklığa bağlı gözüm ağrısa da bir yerden sonra alıştı. Sonraki süreçte tozlu ortamda gözlerim yanmaya başladı. 30dk bilgisayar kullansam gözlerim müthiş kızarıyor ve batma yaşıyordu. Bunların hepsini yaşarken düzenli olarak gözyaşı damlası kullanarak gözlerimi nemli tutuyordum.

En son doktora gidip kendime özel lens istedim ve bunun için ölçüm yapıldı fakat astigmatım yüksek olduğundan yumuşak lens kullanamıyordum. Sert lensler de muhteşem bir baskı ve batma yapıyordu. Bu sebepten lenslerden vazgeçtim.

Şu an Zeiss marka gözlük camı kullanıyorum ve hayatımda yaptığım daha iyi bir yatırım olmamıştı diyebilirim. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı