Lepistesin yanına hangi balık olur?

no.name.nb

Hectopat
Kardeşimin orta boy akvaryumu vardı içinde onlarca lepistes var ve bakmaktan sıkılmış olacak ki akvaryumu bana verdi. Zaten akvaryum kurmak istiyordum ben de axelotlara falan bakınıyordum şimdi lepisteslerle yaşayabilen balıklar hangisidir, yoksa lepistesleri elimden çıkarmam gerekir mi? Bilgi verirseniz sevinirim. Pek anlamıyorum. İnternetten baktımda balığa göre sıcaklık değeri varmış. Isıtıcı var. Sizce içini nasıl doldurmalıyım?
  • Akvaryum uzunluğu: 65 cm
  • Genişlık: 24 - 26 cm falan.
  • Yükseklik: 31 - 32 cm falan.

Kardeşimin orta boy akvaryumu vardı içinde onlarca lepistes var ve bakmaktan sıkılmış olacak ki akvaryumu bana verdi. Zaten akvaryum kurmak istiyordum ben de axelotlara falan bakınıyordum şimdi lepisteslerle yaşayabilen balıklar hangisidir, yoksa lepistesleri elimden çıkarmam gerekir mi? Bilgi verirseniz sevinirim. Pek anlamıyorum. İnternetten baktımda balığa göre sıcaklık değeri varmış. Isıtıcı var. Sizce içini nasıl doldurmalıyım?
Bu siteden bakabilirsin hocam. Japon balığı ile bakılan türler değildir. Japon balıkları midesiz olduğu için suyu da çok kirletir. Akvaryumunuz 50 litre, bu tip akvaryum da küçük balık türleri beslemek mantıklı. Tabi sayıyı çok abartmamakta fayda var. Lepistes canlı doğuran olduğu için iyi bir sıcaklık koşullarında 1 ayda bir doğuran canlılardır ve her bir dişi lepistes iyi bir ortamda 20-30 arası yavru yapar. Şu konuya da açıklık getirmekte fayda var, 50 litrelik bir akvaryumda yavrular için akvaryum içerisine yavruluk koyabilirsiniz ama bu da yer kaplayabilir. Yavruları korumak içinse rafya tarzı şeyler ve ya moss bitki türlerini kullanabilirsiniz. Albino çöpçü, cüce vatoz, elma salyangozu gibi canlılar da alırsanız akvaryumunuza en azından yosunlaşmayı da önlemiş olursunuz. Canlı bitki olayına da girerseniz, bitkinin gelişebilmesi içinde ortamda ışığa da ihtiyaç olucak. Bu arada şunu da eklemek isterim lepistesleriniz en az 4-5 tane olmalı ve 4 dişi 1 erkek ideal olur. Erkek sayısı fazla olursa dişileri rahat bırakmazlar maalesef.

Lepistes hızlı çoğalan bir tür olduğu için bence çöpçü ve vatoz alın. Temizlikler iyi yapıldığı sürece mükemmel bir seyir zevki olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı