Letgo dolandırıcısı tarafından dolandırıldım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nerede ne zaman verdi? diye sorarlar adama. Kamera kayıtları denen bir şey var. Hemen hemen her yerde kamera var. Öyle verdim demekle bitmez o işler. Peşine düşerse parasını alır düşmezse kapanır gider zaten.
Minareyi çalan kılıfını da hazırlar merak etme. Bunların ne ilk işi, ne de son işi olacak. Bunlar bu işleri bizden iyi biliyor, yoksa 600 lira için sabıka kirletemez insan.

Letgo uzak durulması gerekilen bir platformdur.
Letgo'dan çok güzel alışverişler yaptım. 50 Liraya çalışır durumda PS One ve 2 Dualshock aldım. Asus RX 480 8 GB OC aldım 1200 Liraya. Hatta 340 Liraya jelatini bile açılmamış Logitech G900 aldım. Tabi burada önemli olan iPhone 6'yı 600 Lira ile alamayacağını bilmek gerekir, alınacak ürün pahalıysa elden alınması önemlidir. Komple Letgo kötüdür demek doğru olmaz.

Tabii ki yarıyor fakat bu uygulamayı kullanan bir grup, adamın sinirlerini hoplatabiliyor. Örnek vermek gerekirse ; sattığım ürünün sıfırı 1500TL, ben 650TL'e satıyorum. Hiç selam sabah vermeden gelen mesaj ise; "200TL veririm adresime getirir isen". Bu ve bunun gibi çok mesaj aldım açıkçası. 1-2 tanesine cevap verdim ama sonrasında direk mesajları silip geçiyordum.

Ekleme; tabii ki de güzel alış verişler olacaktır. Bu sizin için iyi tecrübe olabilir. Olumlu bakabilirsiniz. Ama kendi görüşüm bu şekildedir. Özet ile tavsiye etmiyorum. Karşı tarafa saygısız bir ortamdan kaynaklı biraz da durum.

Ben bu uygulamalar ile bilgisayarımın bütün parçalarını elden satışla, İstanbul, Kocaeli ve Bursa'dan topladım. Bütün parçaları birleştirdiğimde sapa sağlam çalıştı. Hem 3/4 fiyatına topladım.

Polise giderek suç duyurusunda bulanabilirsiniz.
TC numarasını almış mıydınız aldıysanız dava etmeniz ve bu fotoğrafları kanıt göstermeniz kolay olacaktır. En iyisi polise gidin. Sakın numarasını dağıtmak veya satıcıya herhangi bir şey yapmayın. Suçlu siz çıkarsınız.
Öncelikle geçmiş olsun, elinizdeki belgeler ile savcılığa başvurmak en iyi çözüm olacaktır.
Elinizde makbuz var büyük ihtimal polis sizi savcılığa yollayıp paranızı geri almak için icra takibi başlatacak.
Adamın İBAN'ı elinde, parayı gönderdiğin belge elinde, konuşmaları da kaydet bir yere kesin olarak. Ancak şöyle de bir şey var. Adam cihazı verdim derse bir şey yapılamaz.
Nerede ne zaman verdi? diye sorarlar adama. Kamera kayıtları denen bir şey var. Hemen hemen her yerde kamera var. Öyle verdim demekle bitmez o işler. Peşine düşerse parasını alır düşmezse kapanır gider zaten.
Şöyle bunu yaşayan arkadaşım 17 yaşında ve durumu ailesinin baskısı yüzünden ailesine anlatamıyor, Suç duyurusunda bulabilir mi 18 yaşını doldurmadığı halde?
Dolandırıcının satmaya çalıştığı cihazın görüntülerinden imei ve seri numarası elimizde, banka dekontu ve Whatsapp konuşması bütünü ile duruyor. Dolandırıcının bilgilerini ifşa etmiştim konuyu açarken fakat moderatör sildi ve bana uyarı verdi.

Telefon numarası olması yeterli polise giderek yada başka telefondan direk kendisini uyarın uyarınızı dikkate almazsa polis ile işinizi çözebilirsiniz telefon hattın'dan adresi bulunur zaten.
Başka telefondan aradığınızda acizmiş gibi görünmeyin eğer aldığınız şeyi veya paranızı iade etmezse şikayet duyurusunda bulunacağızı söyleyin yaşınızı söylemeyin örnek : abi yaşım 17 nolur paramı geri gönder tarzında konuşmayın.

Telefon numarası olması yeterli polise giderek yada başka telefondan direk kendisini uyarın uyarınızı dikkate almazsa polis ile işinizi çözebilirsiniz telefon hattın'dan adresi bulunur zaten.
Başka telefondan aradığınızda acizmiş gibi görünmeyin eğer aldığınız şeyi veya paranızı iade etmezse şikayet duyurusunda bulunacağızı söyleyin yaşınızı söylemeyin örnek : abi yaşım 17 nolur paramı geri gönder tarzında konuşmayın.
Yaşı tutmadığı halde emniyete gittiğinde yardımcı olurlar mı yanında ailesi olmadan?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı